Skocz do zawartości

VAT w Niemcowni.


Pepper
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

mam pytanie dotyczace zakup nowego moto w Niemczech. Wiadomo, że uczyniwszy to musimy zapłacic VAT w Polsce (mimo zakładanego przez gospodarke wspólnotowa wolnego przepływu towarów i usług :icon_mrgreen: ).

Moje pytanie wiec brzmi:jak tow ygląda w praktyce? Czy ja płacę Niemcowi wartość netto, czy płacę z niemieckim vatem i muszę go odzyskiwać w jakimś niemieckim urzędzie, a potem bulić w Polsce?

 

 

Dzieki

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja płacę Niemcowi wartość netto, czy płacę z niemieckim vatem i muszę go odzyskiwać w jakimś niemieckim urzędzie, a potem bulić w Polsce?

 

Było już na ten temat na forum. W dużym skrócie, to kupujesz w DE za kwotę netto (faktura z zerowym VAT'em) a VAT płacisz w Urzędzie Skarbowym w Polsce. Czyli cena moto jest wyższa o 3% (różnica VATu) od tej salonowej w Niemczech.

 

PS. Ja swojego sprzęta kupowałem właśnie w niemczech, bardzo mi się to opłaciło. W przypadku Yamahy różnica w cenach w PL i DE jest ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale brales na firme, czy jako osoba prywatna?

Bo wlasnie gadałem ze skarbówka i kobieta mi powiedziała, że jako osoba prywatna nie moge dostać od sprzedawcy faktury netto, bo nie mam firmy i nie jestem unijnym VATowcem. Moge ubiegac sie o zwrot VATu w niemieckim urzędzie, ale musze go najpierw zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge ubiegac sie o zwrot VATu w niemieckim urzędzie, ale musze go najpierw zapłacić.

Z tym to jest problem niestety...

W Polsce VAT zapłacisz od kwoty na fakturze, czyli z niemieckim VAT'em, a na zwrot podatku można czekać nawet i pół roku :cool:

 

Ja też kupowałem w salonie w Niemczech, ale na firmę i płaciłem bez VAT'u :biggrin:

U nas od kwoty na fakturze musiałem zapłacić 22% co i tak mi się bardzo opłacało... :buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie warunki musi spełniać moto, żeby było zwolnione z tego?Tam jest jakiś przebieg i wiek, ale nie pamiętam jakie.

 

I jeszcze jedno pytanie. W jakim czasie firma która sprowadziła sprzęt, VAT zapłaciła tylko w Polsce, może sprzedać taki pojazd?

 

Szpadi, www.mobile.de. Zaznacz sobie "Neu" i oglądaj.

Edytowane przez bjoernrider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie warunki musi spełniać moto, żeby było zwolnione z tego?Tam jest jakiś przebieg i wiek, ale nie pamiętam jakie.

 

I jeszcze jedno pytanie. W jakim czasie firma która sprowadziła sprzęt, VAT zapłaciła tylko w Polsce, może sprzedać taki pojazd?

 

Szpadi, www.mobile.de. Zaznacz sobie "Neu" i oglądaj.

 

nie wiem jak jest z nowymi pojazdami, ale używane:

jeżeli masz firmę to idziesz do skarbówki po nip UE i lecisz kupić bryczkę bez VATu, ale wiadomo tylko od firmy, bo osobo prywatna nie wystawi faktury. w polsce musisz zapłacić vat w ciągu chyba 7 lub 14 dni.

 

natomiast wiek lub przebieg nie ma tutaj znaczenia, ma znaczenie gdy kupujesz prywatnie, bo:

jeżeli pojazd ma mniej niż 6 m-cy lub mniej niż 6 tys km to zapłacisz VAT w Polsce, tzn np kupując pojazd z 84roku ale który ma nakulane tylko 200km to płacisz VAT.

 

co do VATu - jeżeli kupujesz na firmę, płacisz VAT w Polsce i go sobie odliczasz (ale max 6tys zł) to należy pamiętać, że jak będziesz sprzedawać moto to też musisz wystawić Fakturę VAT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale brales na firme, czy jako osoba prywatna?

Tak, brałem na firmę a NIP europejski miałem już wcześniej.

 

Aha, jak szukałem moto, to też zacząłem od mobile.de i wyszło mi, że najlepsze ceny są gdzieś pod belgijską granicą... nawet faks wysłałem do jednego salonu :icon_rolleyes: Później jednak wydrukowałem sobie jedną taką atrakcyjną ofertę i pojechałem z tym do najbliższego dealera Yamahy niedaleko naszej granicy - i co się okazało? Gość widząc moją ofertę z mobile.de, dał mi taką samą cenę minus 50 EUR! :icon_mrgreen: Wprawdzie moto nie musiał ściągać bo stał taki właśnie u niego w salonie (nówka, nawet nie zalany płynami), więc może dla tego cena była taka dobra... ale zawsze warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest mozliwość aby np. kolega, który ma firmę sprowadził dla mnie moto i "odsprzedał mi"? Mówię o motocyklu nowym. Faktura wystawiona na firmę kolegi, pojazd przyjeżdża do polski i ja go od niego kupuję. Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest mozliwość aby np. kolega, który ma firmę sprowadził dla mnie moto i "odsprzedał mi"? Mówię o motocyklu nowym. Faktura wystawiona na firmę kolegi, pojazd przyjeżdża do polski i ja go od niego kupuję. Ma to sens?

 

 

czy ma sens???

jeżeli twój kolega sprzeda ci moto to tylko z VATem, czyli na jedno wychodzi.

chyba, że twój kolega zrobi wałek, w sensie kupi moto w UE z VAT 0%, zapłaci VAT w Polsce 22% i sprzeda ci go za np 1/5 wartości... czyli

kupujesz moto za 30 tys zł netto + polski VAT 22% = 36600. koleś po miesiącu sprzedaje ci go na fakturze za 5000 z VAT-em, czyli musi zapłacić do skarbówki 900 zł i na fakturze napisać, że krzywa rama i zatarty silnik, skrzynia biegów wypluła dwójkę itp.

ale ogólnie nie polecam, sprawa śmierdząca, ty jesteś czysty, ale twój kolega może mieć sprawę o wyłudzenie VAT.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...