Skocz do zawartości

Jak to jest z placeniem w pracy z uszkodzona rzecz???


Rekomendowane odpowiedzi

jak to jest w pracy z uszkodzoną rzecz?

pracuje jako monter szaf z dzrzwiami suwanymi, montuje również kuchnie czasem sie zdarza że coś źle wytne albo cos sie nie uda i trzeba docinac nową formatke szef wtedy potrąca mi to z wypłaty,

jak wnosimy kuchnie (nie jest to lekkie) male otarcie frontu od szafki i juz jest rysa niestety trzeba go wtedy wymieniać nie jest to tanie (średnio front kosztuje ok 50-60 zl) czy szef ma prawo potrącać mi to z wypłaty.

rozumiem zabierze premie ale czy moze odjąć z wypłaty siano za takie rzeczy?

kiedyś kolega przekładał u klienta front od lodówki byl sam niemial kto mu pomuc i pech chciał ze mu spierdzieliły na podłoge niebyla to tania lodówka front do dzrzwi kosztowal 1000zl szef mu odjąl to z wypłaty czy ma prawo tak robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest w pracy z uszkodzoną rzecz?

pracuje jako monter szaf z dzrzwiami suwanymi, montuje również kuchnie czasem sie zdarza że coś źle wytne albo cos sie nie uda i trzeba docinac nową formatke szef wtedy potrąca mi to z wypłaty,

jak wnosimy kuchnie (nie jest to lekkie) male otarcie frontu od szafki i juz jest rysa niestety trzeba go wtedy wymieniać nie jest to tanie (średnio front kosztuje ok 50-60 zl) czy szef ma prawo potrącać mi to z wypłaty.

rozumiem zabierze premie ale czy moze odjąć z wypłaty siano za takie rzeczy?

kiedyś kolega przekładał u klienta front od lodówki byl sam niemial kto mu pomuc i pech chciał ze mu spierdzieliły na podłoge niebyla to tania lodówka front do dzrzwi kosztowal 1000zl szef mu odjąl to z wypłaty czy ma prawo tak robić?

Nie ma prawa. Pensja jest twoja i powinieneś otrzymywać ja w całości. Chyba, że komornik wejdzie :-).

Może potrącić z premii o ile taka jest. Pensje musi wypłacić w całości a potem ewentualnie chcieć pieniędzy. Niestety realia nasze są inne. Potrącania za byle co są na codzienności. Nie pozostaje nic innego jak tylko informować, że nie bierze się odpowiedzialności za uszkodzone mienie jeżeli nie ma się tego w umowie !.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest w pracy z uszkodzoną rzecz?

pracuje jako monter szaf z dzrzwiami suwanymi, montuje również kuchnie czasem sie zdarza że coś źle wytne albo cos sie nie uda i trzeba docinac nową formatke szef wtedy potrąca mi to z wypłaty,

jak wnosimy kuchnie (nie jest to lekkie) male otarcie frontu od szafki i juz jest rysa niestety trzeba go wtedy wymieniać nie jest to tanie (średnio front kosztuje ok 50-60 zl) czy szef ma prawo potrącać mi to z wypłaty.

rozumiem zabierze premie ale czy moze odjąć z wypłaty siano za takie rzeczy?

kiedyś kolega przekładał u klienta front od lodówki byl sam niemial kto mu pomuc i pech chciał ze mu spierdzieliły na podłoge niebyla to tania lodówka front do dzrzwi kosztowal 1000zl szef mu odjąl to z wypłaty czy ma prawo tak robić?

 

Absolutnie nie ma prawa.

Pokaż mu te przepisy. Jak nie zadziała skontaktuj się z najbliższym Inspektorem z Państwowej Inspekcji Pracy.

Jakbyś zrobił to umyślnie to co innego...

 

 

Kodeks pracy 74'

 

DZIAŁ PIĄTY

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNA PRACOWNIKÓW

 

Rozdział I

 

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

 

Art. 114. Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.

 

Art. 115. Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

 

Art. 116. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

 

Art. 117. § 1. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

§ 2. Pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.

§ 3. (skreślony).

 

Art. 118. W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.

 

Art. 119. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

 

Art. 120. § 1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.

§ 2. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, pracownik ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach niniejszego rozdziału.

 

Art. 121. § 1. Jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych.

§ 2. Przy uwzględnieniu okoliczności wymienionych w § 1 wysokość odszkodowania może być także obniżona przez sąd pracy; dotyczy to również przypadku, gdy naprawienie szkody następuje na podstawie ugody sądowej.

 

Art. 1211. § 1. W razie niewykonania ugody przez pracownika, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez sąd pracy.

§ 2. Sąd pracy odmówi nadania klauzuli wykonalności ugodzie, jeżeli ustali, że jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

 

Art. 122. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym takiego szefunia pogonil, zeby sam z lodowkami zap*******l, jakby sie czepial, ze niechcacy cos zarysowalem, zwlaszcza gdyby to wynikalo ze zmeczenia. A jakby mi cos z pensji potracil, tobym mu te kase z gardla wyciagnal. Niech sie madrala ubezpieczy na taka ewentualnosc, ze cos moze ulec uszkodzeniu. Albo niech sam zaiwania z towarem, nadwerezajac stawy i kregoslup.

 

Dziwi mnie, ze takie bubki jeszcze maja racje bytu w obliczu masowego exodusu rodakow za granice (a co za tym idzie, braku rak do pracy).

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowalem w tym zawodzie jeszcze kilka miesiecy temu, ito nei krotko [kolo 5 lat].

Znam mase monterow i popwiem ci ze twoj szef to buc jakich malo :icon_biggrin:

Nie daj sie robic. Teraz ciezko o dobrego pomocnika, moze lepiej z kims innym pracowac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie z wami ze szef przegiął pałe, ale postwcie sie w roli szefa.

 

To niby jak szef ma wyjsc na swoje,ja tu mu pracownik drzwi obrysuje, tu mu źle wytnie, tu mu drzwi od lodówki rozwali za 1000 zł. Co szef niby morda w kubeł i pogłaskać.

Ja bym raczej dał ostrzezenie, jedno , drugie, jesli sytuacja sie powtarza to trzeba zminic pracownika.

Co to zanczy ze ci zle źle wycieło??? W pracy trzeba myslec co sie robi , a nie o gołych babkach. Pamietaj mierzymy 3 razy a tniemy raz. Moze i na poczatku mozna przymknąc oko na 3 miesiące - bo sie chlop szkoli, ale po tym czasie to juz mozna oczekiwac czegoś od pracownika.Tym bardziej ze to nie jest wysyłanie stacji kosmicznej na orbite. Kazdy kto idzie do pracy tak jak włacza swiatło w pomieszczeniu gdzi epracuje - powinien właczyć myślenie!!!

 

Chyba lepiej dac niska podstawe i troche premi - witey bedzie mozna jechac po premi.Mylicie ze jakby zef nic nie powiedział, albo nie obciał kasy to pracownik sie by tym woogle przejał, czy zlał to ciepłym moczem i smiał sie z szefa ze za niego zapłacił??????

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze to jeszcze raz:

Pracownik ma prawo do tego, że może nieumyślnie coś zniszczyć w pracy. To pracodawca ponosi za to odpowiedzialność.

 

 

Udowodnij to szefowi. Najlepiej zrób to kilka razy po kolei i uśmiechaj się informując o tym zdarzeniu.

Ja rzeczywiście nie upominam się o kasę, "sugeruję" TYLKO debilowi coby napisał od ręki prośbę o zwolnienie z pracy. Jeszcze się nie zdarzyło by ktoś odmówił.

 

Bo ... błędy się wybacza, ale są granice i nie radzę zbyt często sprawdzać gdzie i jak one przebiegają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udowodnij to szefowi. Najlepiej zrób to kilka razy po kolei i uśmiechaj się informując o tym zdarzeniu.

Ja rzeczywiście nie upominam się o kasę, "sugeruję" TYLKO debilowi coby napisał od ręki prośbę o zwolnienie z pracy. Jeszcze się nie zdarzyło by ktoś odmówił.

 

Bo ... błędy się wybacza, ale są granice i nie radzę zbyt często sprawdzać gdzie i jak one przebiegają.

 

Zgadzam się, że notoryczne popełnianie błędów przez pracownika jest niedopuszczalne i należy się z nim rozstać, ale jak sam napisałeś o kasę się nie upominasz tylko dobierasz tak ludzi żeby nie było takich sytuacji i to jest moim zdaniem ok.

Musisz jednak przyznać, że są "pracodawcy", którzy prez swoje sknerstwo sami doprowadzają do takich sytuacji jak opisana powyżej, choćby przez to, że do przełożenia drzwi w lodówce wysyłają jednego człowieka bo tak jest taniej a jak coś sp********przy to się go obciąży finansowo, i to już nie jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...