Skocz do zawartości

Motorower a światło "stop"


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w EMPiK-u uważnie przekartkowałem książeczkę zatytułowaną "Kodeks motorowerzysty" :smile: i utwierdziłem się w przekonaniu, że motorower nie musi być wyposażony w światło "stop" (tak mi się zdawało, ale wolałem się upewnić). Otóż na jakiś czas musiałem się pozbyć możliwości uruchamiania światła "stop" (tzn. w tej chwili podłączone jest na stałe - włącznik się popsuł, co uniemożliwiało także rozruch silnika, więc trzeba było spiąć przewody "na krótko"). Zastanawiam się, czy są jakieś przepisy regulujące intensywność tylnego światła (z tego, co pamiętam, jest mowa tylko o tym, że pojazd ma być widoczny z odpowiedniej odległości) i czy policja mogłaby się na upartego przyczepić do tego, że na stałe świeci się żarówka 21 :icon_question: (a nie 5) W. :)

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc w duzym skrócie - podobnie jak z migaczami prawym lusterkiem itp "niepotrzebnymi " :icon_twisted: :) wynalazkami - jeśli motorower jest w nie wyposażony seryjnie to muszą być i działać . jak to wygląda w praktyce to każy wie ale przepis tak mówi :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie światłości STOP ogólnie mówiąc (a raczej cytując Dz.U. 32 ze zmianami zał. 6):

światłość STOP powinna być wyraźnie większa niż światłość świateł pozycyjnych tylnych.

 

Odnośnie wymagania stopu w motorowerach:

(Dz.U 32 par 53.3)

Motorower ponadto może być wyposażony w: 4) jedno światło hamowania stop.

 

Toeretycznie motorower nie musi mieć stopu, ale jeśli homologacja tylnego światła przewiduje STOP to musi działać (zobacz oznaczenie na tylnym kloszu - zapewne znajdziesz symbol S1; S01; S2; S02, który informuje że jest to światło "stop")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...