Skocz do zawartości

Swiatła w motocyklach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio wprowadzono obowiązek całorocznego jeżdżenia na światłach dla samochodów osobowych. Podobno ma to podnieść poziom bezpieczeństwa motocyklistów.

 

Chciałem zapytać co myślicie o takiej idei, żeby motocykle miały inny kolor świateł? Chodzi mi o jakiś delikatny odcień, tak, żeby światła spełniały swoją funkcję, jednak wszyscy z daleka już widzieli, że to jedzie jednoślad a nie na przykład samochód z przepaloną żarówką.

 

Jeżeli chodzi o ten kolor to może po prostu jakiś odcień niebieskiego by wystarczył?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niebieski..? jak wszystkie pseudo-ksenony i golfy po agrotuningu?

philips sprzedaje żarówkę dającą lekki odcień pomarańczu, ale ja w to nie wierzę: jeśli motocykla na długich nie raczą zauważyć, to akurat będzie ktoś patrzył w jakim kolorze świeci...

już lepiej lightbar i dalekosiężne :>

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niebieski..? jak wszystkie pseudo-ksenony i golfy po agrotuningu?

philips sprzedaje żarówkę dającą lekki odcień pomarańczu, ale ja w to nie wierzę: jeśli motocykla na długich nie raczą zauważyć, to akurat będzie ktoś patrzył w jakim kolorze świeci...

już lepiej lightbar i dalekosiężne :>

jsz

 

Widzialem je w programie TV i owszem widocznosc jest jepsza. Pytanie tylko czy " cieplosc " zarowki jest bez zmian bo poprzez uzytkowanie mozny " spalic " lustro wewnatrz reflektora i koszty moga wzrosnac.

 

:notworthy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te światła w pionie to trochę mogą designerskie zapędy popsuć projektantów etc. Poza tym trzebaby przerabiać obecne motocykle mocno - a tak wystarczy żarówkę zmienić.

 

Co do niebieskiego to jest tylko pomysł. Ja bym wybrał jakikolwiek charakterystyczny kolor. Może wystarczy punktowa lampka czerwona dodatkowo? Nie chodzi o to, żeby świeciło na czerwono. Ma świecić na biało, ale w lusterku samochodowym ma być widać dodatkowy odcień, nawet w lato.

 

Piszcie co myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO pomysł bez sensu. ustalić kolor przepisami, co? jeszcze jeden dziwny przymus, którego skuteczności nikt nie jest w stanie zbadać, udowodnić? a co, jednocześnie zakazać zakładania innych kolorów żarówek w czterołapcach? niby kto i jak będzie to egzekwował w kraju, w którym pomimo istniejących wyraźnych przepisów w zakresie oświetlenia ciągle przeglądy rejestracyjne przechodzą samochody sprowadzone z usa, bez wymiany świateł - z czerwonymi kierunkami z tyłu, mrugającym stopem (stanowiącym jednocześnie kierunkowskaz), z palącymi się pomarańczowymi postojówkami? 2 takie widziałem ostatnio :/

 

a co do widoczności powiem tak: dopóki kierowcy czterołapców nie nawykną do patrzenia w lusterka, póki nie uznają motocyklistów za równoprawnych użytkowników dróg - żadna zmiana koloru żarówek nic nie da. podobnie jak inne tego typu pomysły, które usztywniając zasady, tak naprawdę mogą jedynie odnieść efekt w postaci nowych mandatów :/

 

BTW ostatnio obserwuję samochody, od wprowadzenia obowiązku jazdy na światłach. około 15-20% jeździ bez świateł, na postojówkach lub długich. tych z przepaloną 1 żarówką nie liczę... oto obraz sensowności przepisów, poszanowania tychże i stopnia egzekwowania prawa w kaczystanie :icon_exclaim:

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "NaStarcie" , to zamontuj sobie odrazu stroboskop z przodu... :)

 

Światło jest po to żebyś był widoczny w dzień, a w nocy żebyś widział co masz przed sobą, dla mnie pomysł odpada, kompletnie... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...