Skocz do zawartości

Światła w Sendzie


GregoriaN
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja w swojej hondzie przerobiłem to w taki sposób, ze do tego kabla co idzie z cewki na światła zamontowałem dwie diody prostownicze, a za nimi wpiąłem kabel z + aku. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie zużywa tyle prądu z akumulatora, tylko na wolnych obrotach. I lampa zawsze mocno świeci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto ci powiedział , ze to ma służyć do ładowania akumulatora, zapomniałem dodać ze na kablu od akumulatora musi być dioda, żeby prąd z cewek nie płynął na akumulator.

Te dwie diody działają jako zapora, żeby prąd z akumulatora nie płynął na cewki po zgaszeniu motorka a na włączonym zapłonie, ponieważ mogą się uszkodzić

1.Żarówka dwuwłóknowa(niestety takiej nie miałem w programie więc są dwie)

2.Przełącznik świateł kr/dł

3.Cewka od świateł

4.Akumulator

5.Diody prostownicze

Schemat

Edytowane przez skizo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli przerobie elektyrke tak jak Ty to zrobiłeś to światła będą świeciły na wolnych obrotach dość mocno przy niskim poborze prądu?

A przy wysokich obrotach będzie pobierany prąd tylko zcewki?

Mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcia pokazujące świecenie lampy na wolnych i wysokich obrotach?

A co jeśli mam 2 żarówki i dwie sa 2-włóknowe?

 

Wystarczy zamontować same diody? I czy diody maja jakieś swoje charakterystyczne właściwości i musze kupić odpowiednie, czy obojętnie jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcia pokazujące świecenie lampy na wolnych i wysokich obrotach?

Zdjęć nie zamieszczę bo nie mam czym zrobić

A przy wysokich obrotach będzie pobierany prąd tylko zcewki?

Teoretycznie tak, ale tak na prawdę będzie pobierać minimalny prąd

Wystarczy zamontować same diody? I czy diody maja jakieś swoje charakterystyczne właściwości i musze kupić odpowiednie, czy obojętnie jakie?

Co do diod to mają być takie (mogą być większe znaczy się 3A)

http://www.allegro.pl/item173539332_dioda_...ostownicze.html

A co jeśli mam 2 żarówki i dwie sa 2-włóknowe?

To nie ma znaczenia czy masz 1 czy 2 żarówki i tak ten kabel z akumulatora musisz wpiąć przed przełącznik.

Edytowane przez skizo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto ci powiedział , ze to ma służyć do ładowania akumulatora, zapomniałem dodać ze na kablu od akumulatora musi być dioda, żeby prąd z cewek nie płynął na akumulator.

Te dwie diody działają jako zapora, żeby prąd z akumulatora nie płynął na cewki po zgaszeniu motorka a na włączonym zapłonie, ponieważ mogą się uszkodzić

1.Żarówka dwuwłóknowa(niestety takiej nie miałem w programie więc są dwie)

2.Przełącznik świateł kr/dł

3.Cewka od świateł

4.Akumulator

5.Diody prostownicze

Schemat

Pomysł jest dobry ale ma jedną zasadniczą wadę: Prąd z cewek zasilających żarówkę przy wysokich obrotach silnika jest prostowany jednopołówkowo co oznacza że wykorzystujemy tylko połowę mocy jaką mogą nam dostarczyć cewki. Lekarstwem na to mogłoby być zastosowanie mostka Gretza (prąd byłby prostowany dwupołówkowo) ale do takiego zabiegu trzeba by było odizolować oba końce cewki od masy (często jeden koniec cewki jest bezpośrednio przy niej połączony z masą motocykla). Dobrze by też było zastosować kondensator o dużej pojemności dla wygładzenie prądu tak aby nawet przy przejściu napięcia cewek przez zero prąd nie był pobierany z akumulatora. Rozwiązanie które opisałem też ma swoje wady, a główną wadą jest to że prąd z cewek musiał by przepłynąć przez 3 diody zanim dotarł by do żarówki a każda dioda to spadek napięcia o 0.6V co daje nam w sumie aż 15% stratę mocy.

 

Wystarczy zamontować same diody? I czy diody maja jakieś swoje charakterystyczne właściwości i musze kupić odpowiednie, czy obojętnie jakie?

Diody musisz dobrać do mocy żarówek (niepolecam równoległego łączenia diod w celu zwiększenia obciążalności prądowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...