Skocz do zawartości

Audio do auta


DZIADU
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie jestem na etapie dobierania się do sprzętu grającego w samochodzie, nie jestem znawcą tematu i chciałbym zasięgnać opinii osób, które mogą mieć o tym więcej pojęcia niż ja. Pierwszym kryterium jest dopasowanie sprzetu pasującego do mojego zabytkowego samochodu, w zwiazku z czym po przejrzeniu kilkuset ofert w ciągu 2 miesięcy zakupiłem Blaupunkta Modena CD 50 4x40W. Teraz muszę do niego dobrać głośniki - te oczywiście muszą być nowe (moim zdaniem) i muszą wejść w fabryczne miejsca gdyż nie chcę nic psuć i wiercić w mojej świetnie utrzymanej piętnastoletniej tapicerce. Z głośnikami planuję sytuację rozegrać tak: przód - fabryczne gwizdki + dwudrożne Pioneery TS-G1709 lub TS-G1309, na tył trzydrożne Pioneery TS-1376-II. Wydaje mi się, że jest to rozsądne rozwiazanie za rozsadną cenę, nie zamierzam kosmicznych pieniędzy pakować w aduio do bryki w związku z czym ironiczne uśmiechy audiofili są mi zbędne. Zależy mi na sprzecie, który będzie sensownie, dosć czysto, dynamicznie i miękko grał i nie zrujnuje mojej kieszeni oraz nie będzie wymagał przeróbek w aucie. Do czego zmierzam w tym temacie? Otóz do tego, że różnica w efektywoności pomiędzy głośnikami, które planuję dać na przód i tył wynosi 3db, czyli należy to rozumieć, że przy tej samej mocy idącej z radia, głośniki tylne będą grały 3 razy głośniej niż przednie, jeśli dobrze ogarniam ten temat to tak to wygląda. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych car audioków, czy to się pogryzie, czy korzystnie jest dać mocniejsze głośniki na tył a może lepiej dać komplet o tych samych lub podobnych parametrach?

Tylko głupiec ma na wszystko gotową odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie jestem na etapie dobierania się do sprzętu grającego w samochodzie, nie jestem znawcą tematu i chciałbym zasięgnać opinii osób, które mogą mieć o tym więcej pojęcia niż ja. Pierwszym kryterium jest dopasowanie sprzetu pasującego do mojego zabytkowego samochodu, w zwiazku z czym po przejrzeniu kilkuset ofert w ciągu 2 miesięcy zakupiłem Blaupunkta Modena CD 50 4x40W. Teraz muszę do niego dobrać głośniki - te oczywiście muszą być nowe (moim zdaniem) i muszą wejść w fabryczne miejsca gdyż nie chcę nic psuć i wiercić w mojej świetnie utrzymanej piętnastoletniej tapicerce. Z głośnikami planuję sytuację rozegrać tak: przód - fabryczne gwizdki + dwudrożne Pioneery TS-G1709 lub TS-G1309, na tył trzydrożne Pioneery TS-1376-II. Wydaje mi się, że jest to rozsądne rozwiazanie za rozsadną cenę, nie zamierzam kosmicznych pieniędzy pakować w aduio do bryki w związku z czym ironiczne uśmiechy audiofili są mi zbędne. Zależy mi na sprzecie, który będzie sensownie, dosć czysto, dynamicznie i miękko grał i nie zrujnuje mojej kieszeni oraz nie będzie wymagał przeróbek w aucie. Do czego zmierzam w tym temacie? Otóz do tego, że różnica w efektywoności pomiędzy głośnikami, które planuję dać na przód i tył wynosi 3db, czyli należy to rozumieć, że przy tej samej mocy idącej z radia, głośniki tylne będą grały 3 razy głośniej niż przednie, jeśli dobrze ogarniam ten temat to tak to wygląda. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych car audioków, czy to się pogryzie, czy korzystnie jest dać mocniejsze głośniki na tył a może lepiej dać komplet o tych samych lub podobnych parametrach?

 

Troche nie tak bedzie jak mówis z tą głośnością 3 razy coś tam :biggrin:

 

W Twoim przypadku myśle ,ze załóż ten zestaw co sobie upatrzyłeś ,ale nie oczekuj "dynamiki i czystosci"

Chyba ,ze nasze rozumienie czystosci i dynamiki są rózne. Ogólnie ten zestawik jest ok.Choć przyznam sie szczerze ,ze ja nie lubie dźwięku Bladych ,ale to moje zdanie. Dobrze ,ze chociaż BMW ma dobre wyciszenie wnętrza i w miare akustyke.Tak wiec wydaje mi sie ,ze bedziesz zadowolon.

 

Aha ,nic sie nie pogryzie :biggrin: A mocniejsze gosniki daj na przód albo najlepiej przy takiej konfiguracji mieć o podobnych parametrach .Zawsze lepiej mieć dobrze nagłosniony przód niz cuda wianki w tylnej pólce.Tyłem burzysz całą scenę muzyczną .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie na przód dałem takie blaupunkty 172hp

http://www.allegro.pl/item172701905_blaupu...sklep_200w.html

wysokie tony z nich są bardzo ładne, średnie też dosyć czyste i wyraziste, za to niskich nie bardzo uraczysz. Drzwi oklejałem dodatkowo matą tłumiącą. Plusem jest, że pasują w fabryczne otwory większosci samochodów. ni napisałeś jaki masz model BMW i jak duże głośniki zmieścisz w fabrycznych otworach.

Z tyłu siedzą JBL 3169

http://www.allegro.pl/item172709350_jbl_cs...ja_raty_fv.html

dobrze, zę chociaż z nich dobiega do uszu siedzących z przodu jakiś bas.

Wszystko gra pod pioneerem (najtańszy model z mp3) bez żadnego wzmacniacza. Efekt jest w sumie zadowalający jak na kwotę, którą wydałem na wszystko. jedynie z przodu może troszkę basu brakuje, ale za to ładnie i dość czysto (jak na moje laickie ucho) gra bez żadnego harczenia i buczenia nawet przy dużej głośności.

Zasadniczo polecam fora elektroniczne, np. elektroda.pl tam sie dowiesz dużo więcej

 

Pozdro markom13! :) kolego z sąsiedniego miasta :)

Edytowane przez Groszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BMW E-34, głośniki 13cm Nokia wraz z kasetowym 15 letnim Blaupunktem Heidelberg, brzmi to jak typowe fabryczne audio np w Fordzie.

 

No gdzie Ford ,a gdzie BMW :)

 

Z 13cm głosników cudów nie będzie,niestety.Basu nie uzyskasz.Bardzo dobrze robi wytłumienie drzwi matą jak Groszek pisał. Ja mam wygłuszone drzwi ,zapodane w przód zestaw PB CK6 bez wzmaka i gra cudnie.Basik taki ,ze nogawki latają :)

 

Dziadu ,musisz sam zdecydować .Może podpytaj na jakimś forum BMW ,pewnie nie jeden robił audi w takim aucie.

 

p.s.

 

Pozdro Groszek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytania o audio to nie tutaj, był jeden co pytał o motocykl na forum komputerowym, nie chciałbyś czytać odpowiedzi. wstąp na forum o audio, ew bmw. są 2 szkoły montowania głośników w aucie.

1. głośniki tylko na przód + sub w bagażniku.

2. głośniki przód i tył.

 

ja sam wole tylko przód ale pasażerom też się coś należy :biggrin:. kolejna zasada to nie montujemy głośników w tylnej półce, żeby to nie latało to trzeba usztywniać itp, nie używamy również tub, tylko skrzynie. jeżeli nie myślisz nad subem to zainwestuj w większe głośniki np 16stki. jestem pewien, że znajdziesz użytkowników twojego modelu bmw którzy już to zrobili. do tego wygłuszenie drzwi i bedzie gitara. aha wg wielu opinii na forach, pioneer robi lepsze radia niż głośniki, przemyśl może swój wybór.

pozdrawiam

ps. jeżeli wstawisz już swój zestawik daj znać na forum :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie - mam chwile więc coś Ci podpowiem. Nie jeste mega szpeniem ale od kilu lat bawię sie tematem CA - HA, więc mam blade pojęcie.

Nie będę sie odnosił do tego co na napisali koledzy - każdy ma prawo do swojego zdania...Ja opieram się tylko na odsłuchach i porównaniu komponentów.

System jaki planujesz zbudować będzie tak dobry jak najsłabszy element układu. Zapamietaj to zdanie i tym się kieruj. Jeżeli kupisza niezłe klocki i źle je zaaplikujesz to i tak będzie kupa.

Nie ma jak piszą koledzy dwóch szkół z aplikacją głośnikami z tyłu lub subem .

Jest tylko jedna szkoła jeżeli mówimy o systemie stereo (nie wchodzimy w system 5.1) Odseparowany sytem dwu lub trzy komponentowy (trójka nie wchodzi raczej w gre w Twoim przypadku) - ZERO głośników z tyłu - subwofer i wzmaczniacz. To jest minimum (możesz nie zakładać głośnika subniskotonowego ale przy niewielkim budżecie średnie z przodu nie wytworzą poprawnego ciśnienia.

Nie zakładamy głośników dwu, trzy, ośmio drożnych bo to jest bzdura na maxa- kasa w bagno. Ciebie interesuje odseparowany system przedni z aktywną lub pasywną zwrotnicą. Nie określiłeś kasy - ale myślę że Herz ESK, DSK, Infinity - średniej klasy - czyli około 400-800 zł spełnia Twoje oczekiwania. Tutaj polecam wycieczke do sklepu CA z możliwością odsłuchu. Nic nie mogę doradzać bo nie wiem jakiej muzyki słuchasz i jakie masz uszy :icon_mrgreen: Sam sobie coś wybierzesz.

ZAPOMNIJ O GŁOŚNIKACH WIELODROŻNYCH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie ingerujemy w tapicerkę drzwi - ale trzeba ją zdjąć - wytłumić powierzchnie wew. i zew. matami bitumicznymi oraz zamonotwać przetworniki na pierścieniach dystansowych (MDF, najtańsza opcja) Zaufaj mi - jeżeli nie zrobisz tego w sposób jaki Ci sugeruje - nie wydawaj kasy na sprzęt - nie zagra o wiele lepiej jak fabryczny. Nie będzie nic widoczne a zaczniesz coś słyszeć. Jednostki sterującej nie komentuje - zrozumiałem, ze ma ładnie wyglądać. Jeżeli nie zdecydujesz się na wzmacniacz i sub (co wbrew pozorom nie kosztuje fortuny) radio proszę zasilić bezpośrednio z baterii za pośrednictwem kabla o dużym przekroju oraz bezpiecznika. Przwód masujący wg. uznania ...jak usłyszysz to z baterii.

Nie pisze tutaj o pozostawieniu starych przwodów do przetworników - Twoja wola - ale jeżeli kupisz przyzwoity sytem na to na kablach o przekroju włosa to nie zagra..

Kolego - powiem Ci jeszcze tak - to nie jest wbrew pozorom duża kasa i masa roboty. Rób wszystko powoli i w miarę możliwości każdy komponent dokładnie.

Pozostaw sobie możliwość zaaplikowania suba i wzmacniacza.

Budowałem ostatnio system w E36 Coupe - trudne auto. Ale kumpel zbierał szczękę z podłogi po wysterowaniu systemu :banghead:

Tylko dwa dni roboty.. W grę nie wchodził mega kapitał i destrukcja w samochodzie.

Moja Honda Civic ma juz kolejną zabudowę, w tej chwili stary model JVC KD SH - radio powoli stające się kultowym. Poprawna aplikacja systemu przedniego UDimension , sub RF - skrzynka 35 litrów, wzmacniacz UDimension Jr, niezłe okablowanie. Preamp w radiu jest wyłączony, systemu tylnego brak. Kilka osób oceniło wartość odłuchową kilka razy więcej niz w sytem włożyłem. I o to chodzi. Poz tym dla mnie przede wszystkim na dziś brzmi zadowalająco. W razie pytrań wal Pan smiało .

Edytowane przez Rolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, dzięki za wyczerpujacą wypowiedź ale z tego co widzę, piszesz o systemie audio a ja sobie to odpuszczam. Wyrosłem niejako z głośnego słuchania muzyki w samochodzie, zasadniczo mam pięknie brzmiący silnik :flesje: chcę po prostu wymienić stare głosniki Nokia, które grają jak radio Jowita na nowe, nowowczesniejsze, dynamiczniejsze i o głębszym brzmieniu. Nie planuję żadnych zabudów, wooferów i wzmaków. Piszesz o kasie rzedu 600-800zł na same głośniki, to kosmos, za tyle to ja kupię sobie wahacze + tuleje i silentblocki na przedni zawias :flesje: Radio biore za niecałe 200zł, głosniczki tez chce kupic za 90 --> 120zł za parę. Na przód myślę o jakichś midbasach i oryginalnych gwizdkach.

Generalnie chciałbym aby ktoś bardziej zorientowany niż ja zapodał mi jakieś propozycje z allegro w tym przedziale cenowym.

A co mozesz powiedzieć o czyms takim: http://www.allegro.pl/item171526928_macaud...glosnikow_.html

Tylko głupiec ma na wszystko gotową odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, dzięki za wyczerpujacą wypowiedź ale z tego co widzę, piszesz o systemie audio a ja sobie to odpuszczam. Wyrosłem niejako z głośnego słuchania muzyki w samochodzie, zasadniczo mam pięknie brzmiący silnik :icon_razz: chcę po prostu wymienić stare głosniki Nokia, które grają jak radio Jowita na nowe, nowowczesniejsze, dynamiczniejsze i o głębszym brzmieniu. Nie planuję żadnych zabudów, wooferów i wzmaków. Piszesz o kasie rzedu 600-800zł na same głośniki, to kosmos, za tyle to ja kupię sobie wahacze + tuleje i silentblocki na przedni zawias ;) Radio biore za niecałe 200zł, głosniczki tez chce kupic za 90 --> 120zł za parę. Na przód myślę o jakichś midbasach i oryginalnych gwizdkach.

Generalnie chciałbym aby ktoś bardziej zorientowany niż ja zapodał mi jakieś propozycje z allegro w tym przedziale cenowym.

A co mozesz powiedzieć o czyms takim: http://www.allegro.pl/item171526928_macaud...glosnikow_.html

 

Dokladnie ta firme bym Ci doradzil. Z tego co widze / wnioskuje jezdzisz E 34. Kiedys takowe mialem ale nie sprawdzalem jaki w mojej byl system. moze nawet i serja ale na kiepska jakosc dzwieku nie narzekalem.

 

pozdrawiam

 

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i widzisz Rolf, co kto lubi. Bo ja np subwoofa w swoim samochodzie za nic w świecie bym nie zniósł, nawet jak by mi dopłacali bym nie chciał. boli mnie od niego głowa, bas jest dudniący i nic poza tym. Słuchałem różnych samochodów, w których zabudowa była wykonywana przez różne firmy, wszystkie na mnie działały tak samo. i nawet jezeli używałbym samochodu tylko w mieście, na krótkich trasach, i nie woził nikogo z tyłu ja osobiście w życiu nie zdecydowałbym się na subwoofer. Używam auta zazwyczaj w długich trasach i nawet w standardowym sprzęcie ustawiam dźwięk na neutralny - bez ostrych tonów wysokich i ze zmniejszonym basem bo juz po kilkudziesięciu minutach jazdy boli od nich głowa.

 

Powiem Wam, że jest auto, w którym fabryczny sprzęt audio jest po prostu rewelacyjny. Seat Toledo '01. Mój szwagier takim jeździ i gra to to po prostu niesamowicie. Nie wiem co tam siedzi, ale kupując głośniki do siebie na przód sam miałem ochotę udać sie do salonu seata i kupić takie jakie są przewidziane do toledo do drzwi.

 

dziadu, co do radia, polecam pioneery. Najtańszy z mp3 jest do wzięcia na allegro już za 330 zł, jego odpowiednik na cd bez mp3 już za 200 z hakiem. Z radia naprawdę będziesz zadowolony. Co do głośników ponoć bardzo dobre są Phonocary Y, takie żółte na allegro, przy tym są naprawdę niedrogie. Ja kupiłem droższe blaupunkty, ale to chyba był zły wybór, bo z tego co czytałem na forum o którym Ci pisałem te phonocary są naprawdę dobre, a w tej kasie nieporównywalnie lepsze od innych.

 

 

http://www.allegro.pl/item171495128_phonoc...z_jedwabna.html

http://www.allegro.pl/item173268897_pionee...sc_gw_nowe.html

 

PS. Jedno jest pewne: nie chcesz odtwarzacza Sony, chyba, że jakiś używany starszy model wysokiej klasy. nowe odtwarzacze sony w tej klasie cenowej omijaj szerokim łukiem.

A na bas z 13cm głośników nie licz, mam nadzieję, że o tym pamiętasz.

Edytowane przez Groszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę się, że nie będę miał w aucie brzmienia Yamahy A960II + Tonsile Voyagery 350 i wcale tego nie oczekuję, chcę po prostu aby to grało w miarę sensownie a aktualnie gra to gorzej niż fabryczny zestaw 4 głosników w Nexii mojego ojca + kasetowy Kenwood KRC 159RYG wiec jest tragedia. Dlaczego Blaupunkt? Dlatego, że widziałem kilka odiorników Sony i JVC po np roku eksploatacji i wszystko im odpada i jest powycierane, szmelc. Brałem pod uwage VDO i Clariona ale niestety nie udało mi się niczego sensownego wyrwać. Szczerze mowiąc, jak do tej pory zauwazyłem, że wlasnie Blaupunkty są najlepiej wykonane i nie wygladają jak szrot po nawet kilku(nastu) latach eksploatacji no i pasują dizajnem do starej dechy E-34 :flesje: - nie wszystkie oczywiście :) Dlaczego nie biorę nowego radia? W cenie jaka biorę pod uwage nie ma niczego sensownego poza tym 99% obecnie sprzedawanych odbiorniku mają kosmiczny dizajn, ktory pasuje do tego samochodu jak spojler do tiko no i wole kupić używany nie zniszczony sprzęt z wyższej pułki niz nówkę, która i tak pochodzi krócej niż staroć. Z tych samych powodów kupiłem 14 letnie BMW w świetnej kondycji zamiast 4 sejczęto tylko dlatego, że młody.

Tylko głupiec ma na wszystko gotową odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, to chyba sie troszke rozmijamy w preferencjach. Bas możde dudnić w szpachlogolfach, gdzie jest on dominującym elementem stajlu :D Głośnika subsonicznego nie ma być słychać :biggrin: on ma tylko uzupełniac brakujące pasmo - które jest trudne do wygenerowania z przetworników zainstalowanych w drzwiach.

 

Ten Mac jest przyzwoity. Ty masz miejsca w drzwiachz tyłu i na wysokotonowce. Bier go - nie jest najgorszy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...