Skocz do zawartości

Praktyka kat. A


cenderr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro mam praktyke na Odlewniczej w Warszawie, nie chcialbym oblac na wstepie, wiec prosze, zebys ktos zerknal czy to wszystkie czynnosci obslugowe, ktore trzeba wykonac.

 

- swiatla mijania z przodu

- swiatla drogowe z przodu

- swiatlo 'passing by' z przodu

- swiatla pozycyjne z tylu

- swiatla pozycyjne z przodu (wlaczaja sie razem z mijania?)

- podswietlenie tablicy z tylu

- kierunki z przodu

- kierunki z tylu

- swiatlo stop uzywajac hamulca recznego

- swiatlo stop uzywajac hamulca noznego

- poziom oleju (gdzie sie sprawdza i w jakis sposob)

- poziom plynu hamulcowego (gdzie sie sprawdza i w jakis sposob)

- naciag lancucha (w jaki sposob sie sprawdza)

- sygnal dzwiekowy

 

Potem osemka itd. Jesli pominalem COKOLWIEK to prosze o przypomnienie. I blagam, niech ktos odpowie, bo mam czas do jutra do 12. ;-)

 

P.S. Luz na lancuchu to 1-2 cm?

 

Naprawde prosilbym o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ide na prawa strone motocykla i rozpoczynam sprawdzanie stanu technicznego pojazdu tak jakbym rozpoczynal sprawdzanie w aucie na kat B. (nie rozpoczynam o d siwatel swiatel, bo se troszke wazniejsze rzeczy od swiatel np. poziomy olejow) i mowie, ze sprawdzam:

- poziom oleju i stwierdzam, ze jest w normie, poniewaz olej jest miedzy kreska max. a min.

- wskazuje wlew oleju

- wskazuje zbiorniczek plynu hamulcowego , stwierdzam jego stan( tak samo jak oleju).

- naciag lancucha, powinien sie wachac do 2,5 cm.

- warto rzucic okiem na silnik i stwierdzic, ze nie ma zadnych wyciekow.

 

2. Swiatla i kierownica:

- swiatla postojowe (przod i tyl)

- pozycyjne (przod i tyl + podswietlenie tab. rejestracyjnej)

- mijania (przod)

- drogowe (przod)

- potem wylaczamy swiatla!

- kierunku (przod i tyl, dokladnie sie rozejrzyj, zeby widzial, ze to robisz)

- hamowania (reczny i nozny, tylko tyl oczywiscie D.gif )

- odblaski (tyl)

- pytamy sie egzaminatora, czy mozna uzyc sygnalu dzwiekowego, poniewaz jestesmy w terenie zabudowanym; (o ile w takowym jestesmy)

-sprawdzamy czy nie ma luzow na kolumnie kierowniczej, czyli siadamy na motocykl, (mamy go nadal na nozkach centralych) wciskamy przedni hamulec, i dobijamy amortyzatory w dol, stwierdzamy, ze nie ma luzow;

- sprawdzamy, czy nie ma zatarc, czyli skrecamy kierownica w lewo i w prawo, kiedy chodzi plynnie jest ok (musi chodzic plynnie D.gif )

 

- schodzimy z motocykla i stanowczo mowimy:

"Stwierdzam, ze motocykl jest zdolny do jazdy!"

to daje sygnal spiacemu egzaminatorowi, ze wszystko sprawdzilismy, wie, ze mamy wszystko wyklute na blache, lepiej brzmi, niz np. to:

- Nooo... Juz wszystko sprawdzilem.

no jak czegos zapomnialem to bym juz oblal D.gif

pozdrawiam.

 

Kiedys pisalem w innym temacie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch- moto ściągasz ze stopki i naciskasz łańcuch (od dołu) mniejwięcej w połowie odległości między zębatkami. W zależności od motocykla powinien się ugiąc o ok 2-2,5cm. Najczęściej pisze na wachaczu, ale jak powiesz 2-2,5, to nie będzie to błąd

swiatla pozycyjne z przodu (wlaczaja sie razem z mijania?)
Wszystko zależy od motocykla. W motocyklach ze światłami zasilanymi z prądnicy pozycyjne zapalają się po przekręceniu kluczyka, a mijania/drogowe- po odpaleniu silnika. W motocyklach ze światłami z aku po przekręceniu kluczyka, światła włączamy włącznikiem na lewej manetce

 

Poziom oleju- też w zależności od motocykla. Albo jest bagnet po prawej stronie, albo okienko. Najlepiej dowiedz się jakie moto jest w Twoim ośrodku i sprawdź w serwisówce.

 

Płyn hamulcowy- po lewej stronie zbiorniczka masz okienko i sprawdzasz czy widać mały bąbelek. Tylny hamulec najczęściej jest mechaniczny, więc odpada nam to.

Edytowane przez mm666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym włączyć światła pozycyjne, sprawdzić je z przodu i z tyłu, potem mijania i tez z przodu i z tyłu (osobno) itd. Kiedy ja zdawałem egzamin, egzaminator zwrócił mi uwagę, żebym sprawdzał światła, a nie żarówki. Płyny też sprawdzaj na centralnej stopce, a nie na przechylonym motocyklu. Pozdrawiam i życzę powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja zdaje w poniedziałek. Mam pytanie sprawdzac światła po uruchomieniu cbf czy nie odpalac tylko przekręcic sam kluczyk i pokazywac. Drugie pytanie dotyczy świateł. I tak po kolei wytłumaczcie jak je włączać. Z góry dziekuje za odpowiedz.

 

Witam. Może jednak ktoś odpisze :) . Nie chciałbym sobie narobić sieczki w poniedziałek :) . Jakie światła sie sprawdza to ja wiem tylko jak się je włącza. Jak nacisne ten przycisk po lewej stronie to na jakie się zmieni?. Odpalac moto i pokazywać po kolei światła czy przekręcić kluczyk i pokazywac tego też niewiem. Czytałem w innych tematach o tym i niektórzy piszą że światła włączają sie automatycznie ok?. Ale pamiętam że jak zaczynałem kurs to koleś mówił coś wiecej o światłach ale nie pamiętam już co dokładnie było mówione. :) . Oczywiście zdawanka na cbf. Pomóżcie.

Edytowane przez Duke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może jednak ktoś odpisze :clap: . Nie chciałbym sobie narobić sieczki w poniedziałek :D . Jakie światła sie sprawdza to ja wiem tylko jak się je włącza. Jak nacisne ten przycisk po lewej stronie to na jakie się zmieni?. Odpalac moto i pokazywać po kolei światła czy przekręcić kluczyk i pokazywac tego też niewiem. Czytałem w innych tematach o tym i niektórzy piszą że światła włączają sie automatycznie ok?. Ale pamiętam że jak zaczynałem kurs to koleś mówił coś wiecej o światłach ale nie pamiętam już co dokładnie było mówione. :lalag: . Oczywiście zdawanka na cbf. Pomóżcie.

Odpal silnik, żeby się nie przyczepił, że akumulator rozładowujesz.

Kiedy już go odpalisz będą się świeciły światła mijania razem z pozycyjnymi (mała żarówka na dole lampy).

Przełącznik po lewej włącza na stałe światła drogowe. Jest tam też przycisk od 'sygnału świetlnego' (jego działanie też trzeba zademonstrować).

 

Pozdr. i powodzenia

Edytowane przez Dziobak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...