Skocz do zawartości

OC przy sprzedaży pojazdu


Rekomendowane odpowiedzi

Podejrzewam, że podobne pytanie już się pojawiło, ale 1) nie udało mi się znaleźć stosownego wątku; 2) przepisy pewnie się 5 razy od tamtej pory zmieniły.

 

Bardzo proszę speców od ubezpieczeń o odpowiedź:

Moja dziewczyna kupiła miesiąc temu auto używane. Auto ma ważną polisę OC do listopada 2006. Dziewczyna przerejestrowała auto na siebie i wykupiła nowe AC, bo poprzedni właściciel wypowiedział swoją umowę AC celem otrzymania zwrotu kasy. Nie wypowiedziano jednak umowy OC. Agentka ubezpieczeniowa powiedziała, że można jeździć na starym OC przez cały okres jego ważności (a nie tylko przez pierwsze 30 dni). Ponieważ jednak auto ma nowe numery, konieczne jest posiadanie ze sobą faktury zakupu samochodu, na której są stare numery zgodne z tymi w starej polisie. Urząd miasta wydał już stały dowód rejestracyjny nie wymagając przy tym nowej polisy.

Czy można jeździć na tym starym OC, czy trzeba przepisać je na siebie lub wykupić nowe? Z przepisaniem jest kłopot, bo poprzednik miał 70% zniżek, a moja panna jest młoda i ma 50% wzwyżki - chodzi więc o ok. 1000 pln.

 

Proszę o odpowiedź osoby, które znają się na rzeczy są pewne swojej wersji (Browarny, pomóż :icon_mrgreen: ). Wszelkie 'wydaje mi się, że...' może zostawmy w piwie, bo sprawa jest dość poważna (z jednej strony 1000 pln kosztów OC, a z drugiej 5000 pln kary za brak OC, czy jaja przy ew. szkodzie).

 

Dzięki z góry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OC przeszło na nowego właściciela wraz z pojazdem. Poprzedni właciciel (zbywca) nie ma prawa wypowiedzieć umowy, może to natomiast zrobić - gdyby zechciała- nowonabywca. Ponieważ wypowiedzenie nie nastąpiło polisa jest ważna do końca okresu na jaki została zawarta.

 

Zgodnie z prawem polisa powinna zostać przepisana tj. winien zostać naniesiony nowy numer i właściciel, niemniej polisa nieprzepisana nie traci swej ważności. Warto wówczas jeździć z umową lub fakturą by wykazać w czasie kontroli iż polisa dotyczy tego pojazdu.

 

Jeżeli zbywca pofatyguje się do zakładu ubezpieczeń by poinformować o sprzedaży (co nastąpi wcześniej czy później bo będą go ścigać o polisę na przyszły rok) wówczas zakład ubezpieczeń uzyska dane nowonabywcy i zwróci się do niego o stawienie się w celu rekalkulacji składki. Należy się liczyć z nękaniem pismami i wezwaniami. I to chyba tyle :icon_mrgreen:

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak kupiłe motor to też mi agent PZU przepisała OC, i nawet dostałem 2 zł zwrotu bo poprzedni właściciel miał mniej niż 25 lat i miał zwyzkę. A agent na nowo przekalkulował stawkę wiec uważam ze Twoja Pani bedzie musiała dopłacic do OC jesli nie posiada zniżek wiekszych bądz równych tym które miał poprzedni właścieciel.

<p>była mz - była xj600s - była vn800 - była vl 800 - był Road King 1550 - był Fat Boy TC 96 - była Electra TC - był Night Rod - był Heritage Softail TC jest Electra i Softail Springer - malina. :wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwróci się do niego o stawienie się w celu rekalkulacji składki. Należy się liczyć z nękaniem pismami i wezwaniami. I to chyba tyle :icon_mrgreen:

A jak się nie stawie w celu rekalkulacji to jakie będą tego konsekwencje :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że podobne pytanie już się pojawiło, ale 1) nie udało mi się znaleźć stosownego wątku; 2) przepisy pewnie się 5 razy od tamtej pory zmieniły.

 

Bardzo proszę speców od ubezpieczeń o odpowiedź:

Moja dziewczyna kupiła miesiąc temu auto używane. Auto ma ważną polisę OC do listopada 2006. Dziewczyna przerejestrowała auto na siebie i wykupiła nowe AC, bo poprzedni właściciel wypowiedział swoją umowę AC celem otrzymania zwrotu kasy. Nie wypowiedziano jednak umowy OC. Agentka ubezpieczeniowa powiedziała, że można jeździć na starym OC przez cały okres jego ważności (a nie tylko przez pierwsze 30 dni). Ponieważ jednak auto ma nowe numery, konieczne jest posiadanie ze sobą faktury zakupu samochodu, na której są stare numery zgodne z tymi w starej polisie. Urząd miasta wydał już stały dowód rejestracyjny nie wymagając przy tym nowej polisy.

Czy można jeździć na tym starym OC, czy trzeba przepisać je na siebie lub wykupić nowe? Z przepisaniem jest kłopot, bo poprzednik miał 70% zniżek, a moja panna jest młoda i ma 50% wzwyżki - chodzi więc o ok. 1000 pln.

 

Proszę o odpowiedź osoby, które znają się na rzeczy są pewne swojej wersji (Browarny, pomóż :icon_biggrin: ). Wszelkie 'wydaje mi się, że...' może zostawmy w piwie, bo sprawa jest dość poważna (z jednej strony 1000 pln kosztów OC, a z drugiej 5000 pln kary za brak OC, czy jaja przy ew. szkodzie).

 

Dzięki z góry!

 

 

Proponuję przeczytać to :

 

USTAWA

 

z dnia 22 maja 2003 r.

 

o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...