Skocz do zawartości

Instruktor kat. A - co, gdzie,jak, za ile


Tobik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mam pytanko własnie dotyczące instruktora kat. A. Chciałbym sobie takie coś wyrobić. Gdzie trzeba się udać? od czego zacząć? i przede wszystkim ile to kosztuje? Jak się kończy taki kurs na instruktora, jakims egzaminem w Wrodzie czy cos? :icon_razz:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instruktorem może zostac osoba posiadająca prawo jazdy przez co najmniej 3 lata , majaca wykształcenie średnie nie karana za przestępstwa drogowe. Uprawnienia instruktorskie można robić w kategoriach prawa jazdy które się posiada.

 

Trzeba odbyć kurs (oragnizowany przez ZDZ-ty i niektóre szkoły jazdy) oraz zdać egzamin państwowy

 

przedmoity na kursie to przede wszystkim

 

- metodyka nauczania osób dorosłych (najwięcej czasu wykładowego)

- bezpieczeństwo w ruchu drogowym

- psychologia

- przepisy ruchu drogowego

 

Żeby zostać egzaminatorem na pewno trzeba mieć praktykę jako instruktor a także legitymowac się wyższym wykształceniem i jak w poprzednim przypadku mieć "czystą kartotekę". Ponadto trzeba odbyć kurs i zdac egzamin państwowy.

 

Powyższe dane są sprzed ok. 5 lat kiedy sam kończyłem kurs instruktorski - nie wiem co do dnia dzisiejszeg się zmieniło

Edytowane przez kubaDR600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Żeby zostać egzaminatorem na pewno trzeba mieć praktykę jako instruktor (...)

Gdzie tak jest napisane? :wink:

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kandydat na instruktora nauki jazdy może rozpocząć szkolenie, jeśli spełni następujące wymagania:

 

- ma co najmniej wykształcenie średnie,

 

- posiada przez okres co najmniej 3 lata uprawnienia do kierowania pojazdem rodzaju objętego szkoleniem,

 

- przedstawiła orzeczenie lekarskie p braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,

 

- przedstawiła przeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem,

 

- nie była karana wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego,

 

Szkolenie może być rozpoczęte, jeżeli na listę wpisano co najmniej 10 osób.

 

Warunkiem rozpoczęcia szkolenia jest dokonanie wpłaty za szkolenie (dopuszcza się możliwość opłaty za szkolenie w ratach.

 

Kursy kończą się egzaminem:

 

1. Przed komisją egzaminacyjną, powołaną przez Dyrektora WORD dla sprawdzenia znajomości zagadnień realizowanych na kursach dla kandydatów na instruktorów.

 

2. Przed komisją weryfikacyjną w Rzeszowie, powołaną przez Wojewodę Podkarpackiego.

 

 

 

Uczestnik kursu otrzymuje zaświadczenie ukończenia kursu dla kandydatów na instruktora.

 

 

Kurs obejmuje 204 godziny zajęć, w tym:

 

- 172 godziny zajęć teoretycznych,

 

- 35 godzin zajęć praktycznych.2650 zł

Jak zostać egzaminatorem nauki jazdy

Należy spełnić następujące warunki:

 

 

posiadać co najmniej wykształcenie wyższe,

posiadać, przez okres co najmniej 6 lat, uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii B oraz uprawnienie do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem,

potwierdzić wymagany stan zdrowia i predyspozycje psychiczne odpowiednim orzeczeniem,

ukończyć kurs kwalifikacyjny w wojewódzkim ośrosku ruchu drogowego,

uczestniczyć w 7 egzaminach państwowych w charakterze obserwatora oraz przeprowadzić co najmniej 3 takie egzaminy pod kierunkiem egzaminatora wyznaczonego przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego i uzyskać pozytywną opinię,

zdać egzamin przed komisją weryfikacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw transportu,

niekaralność wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym,

być wpisanym do ewidencji egzaminatorów prowadzonej przez wojewodę.

Szkolenie rozpoczyna się egzaminem kwalifikacyjnym ze znajomości przepisów ruchu drogowego i techniki kierowania pojazdem.

 

Nazwa przedmiotu liczba godzin zajęć

teoretycznych praktycznych

Psychologia 20 -

Dydaktyka 20 -

Prawo o ruchu drogowym 30 -

Technika kierowania i obsługa pojazdu 20 -

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 16 -

Zadania egzaminatora 42 -

Praktyka egzaminatorska 4 10*)

 

 

*) Uwzględniając szkolenie tylko w zakresie jednej kategorii prawa jazdy lub pozwolenia:

 

Końcowy wynik nauczania z przedmiotu określonego w ostatnim wierszu powyższej tabeli uważa się za pozytywny, jeżeli kandydat na egzaminatora uzyskał określoną w tabeli poniżej liczbę pozytywnych ocen:

 

Słuchacz kursu - prowadzący Liczba pozytywnych ocen

Egzamin teoretyczny 1

I część egzaminu praktycznego 1 w każdej kategorii objętej nauczaniem

II część egzaminu praktycznego 1 w każdej kategorii objętej nauczaniem

 

 

Kursy przeprowadzają WORD - y, Zakłady Doskonalenia Zawodowego. Kurs trwa około 4 miesięcy i kosztuje ok. 4 tys. zł. Po zaliczonym egzaminie kandydat zostaje wpisany do ewidencji egzaminatorów. Od tej chwili posiada uprawnienia do przeprowadzania egzaminów państwowych.

 

i to by było natyle pozdro :D

Edytowane przez radzio114
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Pogrzebalem na forum, niestety co rusz napotykam rozne informacje, jedni pisza tak, inni jeszcze inaczej, na internecie jest jeszcze inaczej.

 

Do rzeczy, w marcu przechodze na kontrakt, o ktory od dawna zabiegalem, oznacza to, ze bede wykonywac doslownie taka sama prace jak do tej pory, tyle ze z domu, a gdzie moj dom to juz doslownie nikt nie wnika, oczywiscie tak dlugo, ja wszystko robie jak nalezy. Dochodzi fakt, ze praca w domu jest duzo mniej stresujaca, bo bede sie zajmowac dzwiekami na przyszlosc, a nie jak w studiu na '5 minut temu'. Z tej tez okazji mam zamiar wrocic do Polski i w dodatku chcialbym sie sprawdzic w roli instruktora kategorii A.

 

Kilka zasadniczych pytan:

 

Yuby podeslal mi link (szkolainstruktorow.pl) gdzie sprawe przedstawiaja tak:

 

KTO MOŻE ZOSTAĆ UCZESTNIKIEM KURSU?

Kurs na instruktora kat. A jest szkoleniem dodatkowym, stąd aby przystąpić do kursu instruktora kat. A należy wcześniej uzyskać uprawnienia instruktora kat. B; dopuszczamy możliwość uczestnictwa w kursie instruktora kat. A po uprzednim zaliczeniu egzaminu wewnętrznego w Szkole Instruktorów - wówczas można w jednym terminie zdawać egzamin państwowy na instruktora kat. B i A

 

Pytam w takim razie, czy musze miec uprawnienia instruktora kat. B zeby ubiegac sie o uprawnienia instruktora kat. A?

 

Jesli ktos posiada, to bylbym wdzieczny o jakis link, gdzie dokladnie jest opisane jakich dokladnie formalnosci musialbym dopelnic, wpis do rejestru itd.

 

Druga sprawa, zakladanie wlasniego OSK. Na internecie nie ma praktycznie nic, nic o kosztach, a jak juz to glownie B, C, (+E). Jakie tutaj sa wymogi, jakie przepisy, koncesja? Jedyne co gdzies wykopalem, to ze plac musi miec 120m2 +50m2 za kazdego kolejnego kursanta. Jakis link tez bylby bardzo przydatny, bo ja najwidoczniej nie potrafie zbyt wiele w internecie znalezc.

 

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sestorme,nie musisz miec uprawnien instruktorskich kat.B ,by ubiegać się o uprawnienia kat.A.

Przynajmniej tak wyglada sprawa w Warszawie,nie wiem jak w innych miastach.

Edytowane przez Pozytywnie Zakrecony Wariat

"Pamięć i szacunek dla tych którzy odeszli nagle,pozostawiając nam jedynie wspomnienia.Dla wszystkich tych którzy pomogli mi w życiu a już nigdy im nie podziękuje.Dla tych którzy odeszli tragicznie,mając przed sobą całe życie...na zawsze w pamięci"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kandydat na kurs instruktorski ma obowiązek przeprowadzić badania psychotechniczne w pracowni psychologii pracy, oraz badania lekarskie u lekarza uprawnionego do badań kierowców.

Do tego wszystkiego dochodzi zaświadczenie sądowe o niekaralności.

"Pamięć i szacunek dla tych którzy odeszli nagle,pozostawiając nam jedynie wspomnienia.Dla wszystkich tych którzy pomogli mi w życiu a już nigdy im nie podziękuje.Dla tych którzy odeszli tragicznie,mając przed sobą całe życie...na zawsze w pamięci"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy okazji: może ktoś wie jak zostać EGZAMINATOREM??? Wiem że w niektórych miestach ich brakuje a pieniążki wcale nie takie złe podobno.

 

Z tego co sie orientuje, to egzaminatorow jesz jak Burkow, ktorych nikt nie chce zatrudnic - plecy trzeba miec jak .....

 

Sestorme,nie musisz miec uprawnien instruktorskich kat.B ,by ubiegać się o uprawnienia kat.A.

Przynajmniej tak wyglada sprawa w Warszawie,nie wiem jak w innych miastach.

 

Czyzby W-wa miala inne przywileje ? Przepisy obowiazuje w calej RP

 

Fajnie się to czyta. Historie z mchu i paproci. :)

 

I juz ktos postawil Ci minusa :icon_mrgreen: , odemnie masz plusa, co by sie wyrownalo, bo trafnie napisales ! :icon_mrgreen:

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sestorme,nie musisz miec uprawnien instruktorskich kat.B ,by ubiegać się o uprawnienia kat.A.

Przynajmniej tak wyglada sprawa w Warszawie,nie wiem jak w innych miastach.

A kiedy się przepisy zmieniły?

"Ja tylko nie wierzę w jednego więcej boga niż ty. Gdy zrozumiesz, dlaczego nie wierzysz we wszystkich pozostałych, zrozumiesz, dlaczego ja nie wierzę w twojego." Stephen Roberts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...