Skocz do zawartości

domowa chromownia


sovietek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

sovietek

trzeba pamietac ze metal musi byc nasajmprzod :buttrock: zamiedziowany wtedy chrom posiedzi i nie wezre sie rdza.. a jezeli chodzi o prad jaki naprawde powinien byc to 15V zeby bylo tak jak trzeba.. poszukam mlodego technika mialem kiedys takiego starego starego tam bylo wszystko na ten temat napisane (wszystko o chromowaniu jakie zwiazki gotowe wzory i bardzo dokladnie opisany caly proces!!).. poszukam i jak znajde to dam znac POZDRAWIAM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy. Zapał Wasz budzi podziw. Ale zastanówcie się nad pietrzącymi się przed Wami problemami, jak i kosztami uzyskania zamierzonego celu. Proces chromowania to proces prosty, ale na lekcji chemii w szkole średniej. Domyślam się, że chodzi Wam o powleczenie warstwą chromu elementów motocykla, co wyklucza "bylejakość". Uzyskanie wysokiej jakości powierzchni chromowanej, o odpowiedniej twardości w warunkach domowych, jest moim zdaniem niemożliwe do uzyskania. Wymagane jest zachowanie odpowiedniego reżimu technologicznego polegającego m.in. na stałym monitorowaniu: stężenia roztworu, natężenia prądu (sic ! :mrgreen: we współczesnych pilotażowych wannach galwanizerskich płyną prądy o natężeniu rzędu 10 000 A - skąd wziąć taki prostownik ?) i wielu innych parametrów procesu. Brak zachowania odpowiednich warunków grozi - w skrócie - widocznymi wadami powłoki (pęcherze, wżery, szorstkość powierzchni, pęknięcia, nie pokryte powierzchnie, plamy lub odbarwienia). Proces formowania się powłok konwersyjnych (a taką powłoką jest m. in. powłoka chromowana) jest mocno skomplikowany . Wskutek wielu złożonych procesów elektro-, fizykochemicznych i chemicznych, które przebiegają jako procesy towarzyszące lub wtórne, tworząca się powłoka przeważnie nie jest typową powłoką konwersyjną, co wpływa niestety negatywnie na jakość chromowanego elementu i powoduje w przyszłości uszczypliwości ze strony kolegów motonitów :mrgreen: A nie o to przecież chodzi w Waszym przypadku.

Gdybyście jednak nie zniechęcili się moją przynudnawą wypowiedzią, to pragnę przypomnieć, że chrom jako metal ciężki jest w jednej ze swych kilku postaci niezwykle szkodliwy dla zdrowia, w pozostałych przypadkach wyłącznie baaardzo szkodliwy dla zdrowia. Stąd środki ochrony osobistej są wskazane i pożądane. O ochronie środowiska nie wspomnę.Więc moim skromnym zdaniem skórka nie warta jest wyprawki.

 

[ Dopisane: 01-01-2006, 22:32 ]

trzeba pamietac ze metal musi byc nasajmprzod  zamiedziowany

ano to prawda ... albo poniklowany, albo jedno i drugie. Wyjątek stanowi stal nierdzewna, która nie wymaga tego typu obróbki wstępnej. Pzdr

 

[ Dopisane: 01-01-2006, 22:53 ]

Tu macie opisane metody przygotowania kąpieli chromianowych. Ilości przeznaczone są na ok. 100 litrów kąpieli. Wystarczy tylko zmniejszyć proporcje :mrgreen: http://www.tegal.pl/?dz=2&id=5&id2=1 Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przepis na kąpiel jest, strona z odczynnikami też jest.

Teraz to juz na pewno spróbuje we własnym garażu

Ale zacznij może od pochromowania kluczyka do ZX-a :mrgreen: Kluczyk do wglądu, a jak mi się spodoba, to Ci chłopie taką reklamę wśród kredensów zrobię, że hej ! Good Luck !

P.S. PGR. Jedna z naszych wrocławskich koleżanek-motonitek para się chemią zawodowo. Spróbuj jeszcze coś od niej wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam! też próbowałem chromowania w domu ale efekty nie sa zbyt zadawalające :-x moze stosowałem złe proporcje albo inna ilośc prądu, wczesniej kożystałem z danych podanych na forum pirotechnicznym. jak wam wyjdzie coś ciekawego to podrzuccie jakieś fotki w miare mozliwości, myślę ze jak wspólnie wszyscy popróbujemy to na pewno dojdziemy do perfekcji i żadna fachowa firma nam nie podskoczy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę ze jak wspólnie wszyscy popróbujemy to na pewno dojdziemy do perfekcji i żadna fachowa firma nam nie podskoczy 8)

 

Jestem tego więcej niż pewien :!: :mrgreen:

 

Na razie nie mam czasu i okazji by się tym zająć, a taka akcja wymaga wyjątkowej ostrożnosći uwagi i odpowiedniego osprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...