Skocz do zawartości

Kontrola polis OC przez policję


hikor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas kontroli drogowej sprawdzają prawko, dowód rej. i polisę OC. Nieokazanie ważnej polisy skutkuje zatrzymaniem pojazdu i odholowaniem na parking policyjny.

Uwaga. Żandarmeria Wojskowa ma takie samo prawo do kontroli drogowej cywilnego pojazdu jak Policja. Tyle że mają swoje zajęcia i rzadko to robią. Jednak w razie stwierdzenia nieprawidłowości wzywają Policję.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ustawę masz aktualną?

Służyłem w speckompanii ŻW i miałem okazję jadących wężykiem zatrzymywać i przekazywać Policji gdy byli nagrzani, lub nie mieli OC, badań technicznych, prawa jazdy. Nawet raz trzeba było klienta skuć bo problemy robił i z łapami wyskoczył do chorążego.

Patrz aktualną Ustawę o Żandarmerii Wojskowej, jak znajdę link do niej to podeślę.

Pozdrawiam. Kulik.

 

P.S. W razie gdy trzeba było skontrolować auto jadące poprawnie, był pretekst w postaci szukania dezertera :)

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. W razie gdy trzeba było skontrolować auto jadące poprawnie, był pretekst w postaci szukania dezertera

 

 

Jakież musiało być Twoje zdziwienie, gdy przypadkiem w zatrzymanym aucie akurat siedział dezerter 8O

On był pewnie niemniej zdziwiony :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ustawę masz aktualną?

Dziennik Ustaw z 2005 r.: Dz. U. Nr 108 poz. 908., Nr 175 poz. 1462, Nr 179 poz. 1486, Nr 180 poz. 1494, Nr. 180 poz. 1497

- masz coś nowszego?

 

Służyłem w speckompanii ŻW i miałem okazję jadących wężykiem zatrzymywać i przekazywać Policji gdy byli nagrzani, lub nie mieli OC, badań technicznych, prawa jazdy. Nawet raz trzeba było klienta skuć bo problemy robił i z łapami wyskoczył do chorążego.

- to rozmawiamy o obowiązujących przepisach, czy o zasługach kombatanckich? Jadącego wężykiem nawet ja, szary obywatel mam prawo (obowiązek :) ) zatrzymać, bo stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia swojego i innych.

Tylko mnie - cywilowi - zawsze wydawało sie, że wężykowanie auta wskazuje raczej na znaczne odurzenie kierującego, niż na brak jakiś wymaganych prawem dokumentów. Cóż, z „logiką” wojskową zawsze byłem na bakier (- i dobrze mi z tym!)

 

Jeśli zaś chodzi o Ustawę z dnia 24.08.2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. (Dz. U. z dnia 25.10.2001 r.), to już art. 3 mówi wprost, wobec kogo ŻW wykonuje swoje zadania.

uufff..., nie ma mnie na tej liście!!!

 

Smutna refleksja:

jeżeli Ty, człowiek inteligentny, oczytany, elokwenty, etc.., niepodważalny (również dla mnie) autorytet w dziedzinie jazdy na moto, nie znasz aktów prawnych na podstawie których pełniłeś swoją „zaszczytną służbę”, to mam powody podejrzewać, że następny napotkany patrol ŻW zacznie np. strzelać mi w koła, bo.... wydaje im się, że takie mają prawo i obowiązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie strzelanie? Kasy na amunicję teraz nie mają...

Idę się doszkolić z przepisów... :oops:

 

P.S. Dezertera ani razu nie znaleźliśmy, za to kradziony silnik na pace Żuka sam odkryłem :)

Pozdrawiam. Kulik.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas kontroli drogowej sprawdzają prawko, dowód rej. i polisę OC. Nieokazanie ważnej polisy skutkuje zatrzymaniem pojazdu i odholowaniem  na parking policyjny.

Uwaga. Żandarmeria Wojskowa ma takie samo prawo do kontroli drogowej cywilnego pojazdu jak Policja. Tyle że mają swoje zajęcia i rzadko to robią. Jednak w razie stwierdzenia nieprawidłowości wzywają Policję.

Nie wiem jak tam ŻW (choć z tego co pamiętam to nie może), ale straż graniczna ma takie prawa w strafie przygranicznej, na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja i Straż Graniczna zgodnie z art 129 Kodeksu Drogowego mogą kontrolować i żądać okazania OC i mają do tego pełne prawo. Art 129a mówi, że kontroli może dokonać inspektor Inspekcji Transportu Drogowego lecz tylko w określonej sytuacji.

PS. jak masz dużo kasy to spróbuj a zobaczysz czym to pachnie i ile kosztuje. :-D

 

[ Dopisane: 26-10-2005, 17:38 ]

Zgodnie z art 38 Kodeksu Drogowego musisz mieć przy sobie potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu. Art 129 kd "mówi", że policjant ma pełne prawo kontroli dokumentów w tym OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...