Skocz do zawartości

Africa Twin


gossy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przeszukalem cale archiwum forum mechaniki i nic nie ma o mojej Afryce (mam ja od prawie miesiaca) - czyzby nie bylo z nia zadnych klopotow?

Ja mam trzy pytania:

- Afryka ma dwa swiatla z przodu (RD07 z 1994r) - czy na swiatlach mijania swieca sie dwa reflektory?

- jak wymienic zarowke w takim reflektorze? co odkrecic?

- przy wcisnietej klamce sprzegla slychac delikatne "grzechotanie" w obudowie sprzegla - ponoc ten typ tak ma ale ja mam pytanie co to moze byc?

 

Bylbym wdzieczny za info oraz za porady dotyczace tego moto, duzo juz wyczytalem w necie ale gorace opinie uzytkownikow to najlepsza wiedza.

 

PS - szukam siedzenia do Afryki RD07 (z napisem HONDA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Afryka ma dwa swiatla z przodu (RD07 z 1994r) - czy na swiatlach mijania swieca sie dwa reflektory?

 

Tak, świecą się dwa reflektory, z tym, że w Polsce jest to niezgodne z prawem.

 

- jak wymienic zarowke w takim reflektorze? co odkrecic?

 

Poszukaj w manualach na stronie: http://www.africatwin.prv.pl/, dział Download

 

- przy wcisnietej klamce sprzegla slychac delikatne "grzechotanie" w obudowie sprzegla - ponoc ten typ tak ma ale ja mam pytanie co to moze byc?

 

Transalp ma tak samo, nie ma chyba się czym martwić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Ze swiatlami to jest ciezka sprawa. Byly wersje gdzie swiecilo jedno swiatlo, jak i wersje z dwiema swiecacymi lampami. Najlatwiej rozpoznac je po ksztalcie odblysnikow. Jezeli jest to wersja ze swiecacymi obiema lampami, odblysniki sa identyczne (i posiadaja w kazdym reflektorze po jednej zarowce od swiatel pozycyjnych). Jezeli jest to wersja, w ktorej przy wlaczonych swiatlach mijania swieci jedna lampa, to odblysniki sa roznego ksztaltu,a pozycyjne jest tylko w jednym reflektorze (lewym). Jezeli jestes posiadaczem drugiej wersji, a swieca oba swiatla, powinienes odlaczyc jedna zarowke. Jest to przerobka poprzedniego wlasciciela. Ze wzgledu na ksztalt prawego swiatla, bedziesz oslepial jadacych z przeciwka. W najgorszym wypadku, podczas kontroli mozesz stracic nawet dowod rejestracyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BULLSON FOREVER
- Afryka ma dwa swiatla z przodu (RD07 z 1994r) - czy na swiatlach mijania swieca sie dwa reflektory?

 

Tak, świecą się dwa reflektory, z tym, że w Polsce jest to niezgodne z prawem.

 

Pierwsze słysze, dlaczego maja nie swiecic obie lampy skoroo są? I co, na długich moga swiecic dwie, a na krotkich tylko jedna? Paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym Fazerku jest tak samo,ze wzgledu na bardzo slaba wydajnosc tego urzadzenia czesto jest to przerabiane i swieca stale oba swiatla. Moze i jest to niezgodne z prawem,ale ktory policjant akurat o tym bedzie wiedzial ze powinno sie palic jedno a nie dwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz ...Africa na długich to tak świeci że policjant nie będzie miał wątpliości, że się jedzie na długich

Ale tutaj nie chodzi o ciagla jazde na dlugich! Chodzi o zakladanie zarowek dwuzarnikowych w obu lampach, przerobienie instalacji tak zebys mial i dlugie i krotkie swiatla,ale swiecace jednoczesnie w obu lampach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BULLSON FOREVER
Może i paranoja ale tak jest w Africach...... miszczu :)

Świeci jedno a na długich świecą dwa

Były modele gdzie się świeciły obydwie lampy.

Nie zrozumiales poprzednika i nie zrozumiales mnie. Nie chodzi mi ze paranoja jest to ze swieci 1 lampa, tylko, ze jest zabronione w plskim prawie by swiecily dwie. W XTZ tez swieci 1 na krotkich i 2 na dlugich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 1. 2. 5. ... odległość między dwoma światłami skierowanymi w tę samą stronę mierzy się między najbliższymi punktami rzutów ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę prostopadłą do osi tych świateł.

... wzajemna odległość nie może być mniejsza niż 600mm*) (nie stosuje się to do motocykla i ciągnika)

*) Jeżeli szerokość pojazdu nie przekracza 1,3 m, odległość ta może być zmniejszona o 400 mm.

 

Bardzo to zagmatwane, ale wydaje mi się, że może być to tak, że wzajemna odległość nie może być mniejsza niż 600 – 400 = 200 mm. Chyba, że nie dotyczy to motocykli.

 

Kiedyś kumpla Africą zatrzymali niebiescy do kontroli i się strasznie pieklili o te dwie świecące lampy na mijankach.

 

Źródło: http://www.prawo.psm.pl/?x=D2003_32_262_8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BULLSON FOREVER

A do mnie sie pluli dlaczego swieci mi tylko jedna lampa. POkazałem im, ze do jednej lampy dochodza dwa przewody a do drugiej 3, czyli, ze oryginalnie na krotkich swieci jedna, a na długich dwie lampy. Kumplel do Super Tenere założył sobie do lapmy "od tylko długich" żarówke dwuwłóknowa. Oczywiscie efekt jest gorszy niz było oryginalnie, bo odbłusnik i szyba jest przystosowana do konkretnej zarówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam vfr z podwojmym reflektorem i dziala tak: krotkie 1 - odblysnik, dlugie - 2 odblysniki. tez chcialem zrobic, zeby swiecily mi na raz 2 mijania - problem zaden, ale sie wlasnie zawsze zastanawialem co do przepisow. znalazlem sprytne (i jakie banalne) rozwiazanie na http://www.vfr-oc.de/ schemat przedstawiono na http://www.vfr-oc.de/technik/abl_vfr.pdf. jak policja dupnie - mozna z niebieskiego zrobic wala wmawiajac mu pomrocznosc jasna, szybko przelaczajac po wylaczeniu swiatel :):P :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do mnie sie pluli dlaczego swieci mi tylko jedna lampa. POkazałem im, ze do jednej lampy dochodza dwa przewody a do drugiej 3, czyli, ze oryginalnie na krotkich swieci jedna, a na długich dwie lampy. Kumplel do Super Tenere założył sobie do lapmy "od tylko długich" żarówke dwuwłóknowa. Oczywiscie efekt jest gorszy niz było oryginalnie, bo odbłusnik i szyba jest przystosowana do konkretnej zarówki.

 

Lepiej zamiast takich cyrków niech sobie przekaźniki zamontuje do świateł.

XTZ z resztą jak większość japońskich motocykli ma w instalacji przewody o stosunkowo małym przekroju.

Przez to po włączeniu długich świateł spadki napięcia mogą sięgać nawet dwóch woltów.

Można to w prosty sposób zmierzyć miernikiem.

A co do XTZ to były różne wersje, niektóre świeciły dwoma reflektorami , niektóre jednym (przy światłach mijania )

Tyle że wersje które świeciły dwoma reflektorami miały zamontowane słabsze żarówki po 35 W każda.

Chyba włoskie i szwajcarskie wersje tak miały, ale dokładnie nie pamiętam.

Na 100% nie było takiej wersji aby świeciła oba reflektorami i miała żarówki H4 po 55W każda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat świecenia jednego z dwóch reflektorów jest szczegółowo opisany w rozporzadzeniu o którym była mowa wcześniej z tym, że światła w motocyklu są tam opisane w odrębnym punkcie i rzeczywiście było tam napisane, że motocykl moze posiadać tylko jedno światło mijania i jednocześnie dwa światła drogowe czyli mając dwa reflektory tylko jeden powinien świecić gdy włączone są światła mijania. Ja ten temat przerabiałem jakieś 3 lata temu przy okazji kursu instruktorskiego nauki jazdy, od tamtej pory mogło się to zmienić. Faktem jest, że są motocykle w których świecą się dwa światła mijania np. Gold Wing i otrzymały one w takiej wersji homologację.

 

A jeśli chodzi o różne komentarze policjantów to trafiają się czasem tacy ignoranci, że załamać się można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BULLSON FOREVER

A co do XTZ to były różne wersje' date=' niektóre świeciły dwoma reflektorami , niektóre jednym (przy światłach mijania )[/quote']

Widziałem nawet z jednym prostokątnym reflektorem - ochyda.

 

Tyle że wersje które świeciły dwoma reflektorami miały zamontowane słabsze żarówki po 35 W każda.

Chyba włoskie i szwajcarskie wersje tak miały' date=' ale dokładnie nie pamiętam.

Na 100% nie było takiej wersji aby świeciła oba reflektorami i miała żarówki H4 po 55W każda.[/quote']

Moja jest szwajcarska - ma 2 reflektory, a na krótkich swieci jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam szwajcarską wersje i kiedyś świeciło u mnie jedno światło.

W jednym reflektorze była H4 a w drugiej H1.

A tera są dwie H4. dwa przekaźniki i jest git.

A jeżeli chodzi o reflektory to wszystko ewoluowało aż doszli do wniosku że najlepszym wyjściem jest jeden święcący reflektor mijania H4 i dwa na długich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...