Skocz do zawartości

pytanie z zakresu prawa pracy


michoa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie mam taki problem

Jestem zatrudniony na miesięcznych umowach o pracę z agencją pośrednictwa pracy i obowiązuje mnie tygodniowy okres wypowiedzenia. W dobie obecnego bezrobocia chce dać możliwość rozwoju innej zainteresowanej osoby w strukturach tej firmy , ale z pewnych względów zależy mi na prawie do zasiłku( przysługuje mi ) i teraz pytanie nr 1:

- Słyszałem od kolegi że jeśli ja pójdę powiem że nie chce przedłużenia umowy to na świadectwie pracy będzie widniało że umowa nie jest przedłużona na mój wniosek i stracę prawo do zasiłku -prawda czy bzdury ??

Pytanie nr 2 brzmi:

-czy w takiej sytuacji jeśli chcę zrezygnować z pracy z dniem z który kończy mi się umowa , muszę tydzień wcześniej dawać im znać zachowywując wypowiedzenie ( tygodniowe ) ?? Pytam bo preferowałbym pracować do samego końca umowy i dostać ekwiwalent za urlop , jeśli tydzień wcześniej powiem że rezygnuje to wyślą mnie na urlop co jest mi nie na rękę....

 

Przetestowałem to co piszę kiedyś w praktyce i wszystko poszło po mojej myśli -30 dnia miesiąca powiedziałem że rezygnuje ( umowa była do 31 ) , pracowałem do samego końca , wypłacili mi ekwiwalent, na świadectwie pracy widniało że umowa została zakończona z upływem czasu jej trwania i urząd pracy przyznał mi prawo do zasiłku ( nie było mi wtedy potrzebne bo w ciągu miesiąca zacząłem nową pracę ) ale to była normalna firma , normalni ludzie , a obecna to -no szkoda bluźnić i chcę wiedzieć jak to wygląda z prawnego punktu widzenia żeby nie wpakować się w szambo że dadzą mi świadectwo pracy nie dające prawa do zasiłku a kolejna praca mi ,,nie wypali'' i będe puszki zbierał żeby na konserwy mieć, tymbardziej że tutaj do roboty jest wręcz łapanka , brakuje ludzi i z jednej strony traktują jak śmieci z drugiej trzymają za wszelką cenę , ja mam 4 nieusprawiedliwione nieobecności ( bo nie mogłem urlopu dostać to sam sobie udzieliłem :D ) i dalej pracuje a podobno 90% firm po jednej już zwalnia dyscyplinarnie i tak stanowi kodeks pracy....

 

Z góry dzięki za pomoc

Ogólnie zna ktoś jakiś przystępny i obszerny , w miarę przystępnie napisany kodeks pracy tak żeby plebs zrozumiał ?? kupiłbym......

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

- Słyszałem od kolegi że jeśli ja pójdę powiem że nie chce przedłużenia umowy to na świadectwie pracy będzie widniało że umowa nie jest przedłużona na mój wniosek i stracę prawo do zasiłku -prawda czy bzdury ??

Bzdura. Upływa termin na jaki umowa została zawarta i żadna siła nie może Cię przymusić, aby podpisać kolejną. Nie będzie to miało żadnych konsekwencji w sprawie prawa do zasiłku. Takiej informacji nie wpisuje się również w świadectwie pracy. Przyczyną wskazaną w świadectwie będzie - upływ czasu na jaki umowa została zawarta.

 

 

-czy w takiej sytuacji jeśli chcę zrezygnować z pracy z dniem z który kończy mi się umowa , muszę tydzień wcześniej dawać im znać

Nie - sam upływ czasu powoduje, że umowa przestaje obowiązywać. Nie trzeba jej wypowiadać.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo panowie za odpowiedzi teraz wszystko jasne.

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...