Skocz do zawartości

Olej do H-D Sportster


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przeglądając internet nie jestem do końca pewien jaki olej mam wlać do mojego Harego. Proszę o pomoc w ustaleniu oryginalnego oleju do silnika i skrzyni oraz jesli to możliwe proszę o informację na temat zamienników. Mój Hary to Sportster XL883R z roku 2007. Bardzo proszę o pomoc ponieważ jestem jego właścicielem od niedawna i nie mam wiedzy co do oleji jakie w nim są. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.harley-davidson.com/shop/motorcycle-oil-and-fluids

harley sygnuje olej 20w50 - wiec pewnie taki trzeba zalać.

Witam

Harley zazwyczaj dedykuje olej 20w50 ale...... czasami mineralny, czasami syntetyczny a spotkałem się też z dedykowanym olejem 10w50. Mineralny ogólnie bym odrzucił ponieważ w chwili rozruchu lepiej spisuja się syntetyczne oleje. Tylko teraz pytanie czy 20w50 czy 10w50. Nie znam się na tym i nie wiem czy to ma zasadnicze znaczenie i który jest lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgadza się, że w niskich temperaturach się nie jeździ ale powinno się chyba "przepalać" motocykl właśnie w zimie więc logicznie rozumując nie zaszkodzi jak mu wleje 10w50 - powiedzmy że jestem już do niego przekonany.

Co natomiast ze skrzynią? - mam zamiar wlać "zwykły mineralny" olej 20w50 - proszę o podpowiedź czy może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno sie "przepalac", chyba ze do pelnego zagrzania silnika i ew zrobienia krotkiej przejazdzki.

Krotkie zapalenia i gaszenie zabija swiece i ma inne negatywne efekty dla silnika.

Ale 10 czy 20W nie ma zadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przepalania zimą - chyba dobrze jest zagrzać motocykl (długo niejeżdżony) żeby olej nasmarował części w silniku i skrzyni. Jeśli się mylę prosze o wyjasnienia.

Co do oleju w skrzyni - 80w90 też może być, ale podobno silnikowy olej 20w50 lepiej "chroni" skrzynię i sporzęgło. Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepalanie nie ma zadnego sensu technicznego.

Wyjmujesz aku i ladujesz raz w m-cu, bak do pelna, a motocykl odpalasz wiosna kiedy mozesz spokojnie jezdzic.

20W50 na pewno nie chroni skrzyni lepiej niz 80 / 90, ale co lac zalezy od producenta.

Zapytaj w technicznym watku HD gdzie wiecej ludzi ma Sportstery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się komus przyda moja informacja - na stronie Liqui Moly jest taki program do doboru oleju praktycznie do wszystkiego (samochody, motocykle, maszyny itp). Krok po kroku wpisuje się model, rocznik itd. i wyskakuje nam jakie oleje i gdzie idą, w jakich ilościach itp.

Podając dane mojego motocykla wyszło dokładnie to o czym myślałem czyli do silnika 10w50 pełny syntetyk, a do skrzyni 20w50 mineralny.

Naprawdę polecam tą stronę.

Myslę, że temat zakończony.

Wszystkim dziękuję za poświęcony czas i za pomoc i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bak do pelna

 

Tak z ciekawości: jak mam bak z tworzywa, nie metalowy to też wskazane jest zalanie do pełna na zimę?

 

 

na stronie Liqui Moly jest taki program do doboru oleju praktycznie do wszystkiego

 

Sugeruj się instrukcją a nie katalogami producentów olejów. U mnie co innego zaleca producent i co innego wyskakuje na stronach olejowych. Zarówno w przypadku samochodu jak i motocykla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...