Skocz do zawartości

TRIKE a kategoria prawa jazdy


Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość nietypowe pytanie, a po przeszukaniu internetu jeszcze większy mętlik w głowie.

Chciałbym dowiedzieć się jednoznacznie czy jest prawna możliwość poruszania się Trike z kat. prawa jazdy "B"?

Oczywiście na dzień dzisiejszy posiadam również kat. "A", jednak z czasem w skutek badań (jednowzroczność) może zostać mi odebrana, a co za tym idzie, szukam jakiejś alternatywy.

Jakimi pojazdami mógłbym poruszać się mając wyłącznie B?

Liczę na odpowiedź i pozdrawiam.

 

Tadeo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy na co masz zarejestrowane. Jak jako motocykl to musisz mieć A, jak jako samochód to kat. B i kasku nie trzeba. Ot cała filozofia. Quada można zarejestrować jako traktor i wtedy możesz jeździć z kat. B lub T.

Edytowane przez heniek128
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c64Club - temat, który podałeś jest stary jak świat, dlatego pytam.

A dlaczego tylko A? Ponieważ widząc bardzo dobrze jednym okiem można prowadzić sam. osobowy (w celach prywatnych) a motocykla już nie. A niestety liczę się z faktem, że to słabsze oko z czasem będzie się nadawać tylko do patrzenia na dupy (i to tylko te wielkie :) Więc już zaczynam rozmyślać nad alternatywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat, który podałem, jest stary jak świat, ale obrazuje sytuację. Dlatego opisałem go jako wyczerpujący mętlik.

 

W niejasnych sprawach sprawdza się też list do DTD. Korespondowałem z nimi w zeszłym roku. Co prawda jedno z pytań musiałem im dwa razy wysyłać podkreślając, że nie na wszystkie moje pytania odpowiedzieli (odpowiedzieli, ale wymijająco), ale kolejne listy były bardzo rzeczowe.

 

Generalnie motocykl trójkołowy podchodzi pod kategorię L5e, czyli "motocykl trójkołowy". Ale są przypadki rejestracji jako "samochodowy inny". Problem w tym, że tej możliwości nadużywają ludzie, którym się nie chce zrobić kat. A (a koszt kursu zwróciłby się w OC w 2 lata), więc ktoś się pewnie niedługo weźmie i za te wynalazki. A rykoszetem dostane również taki tadeo, który A mieć nie będzie mógł.

 

Wiele rzeczy da się zarejestrować. Czasem trzeba wykorzystać fakt, że ustawodawca coś olał zmieniając kolejną wersję ustawy. Rzeczowy, mądry disgnosta na OSKP podpowie wystarczająco dużo. Ale takich patentów nie głosi się wszem i wobec, żeby ich nie "spalić". Tak było z quadami. Jak się upowszechniło rejestrowanie kwadrycykli jako ciągników, motocykli i innych odrzutowców, to się ktoś na górze wziął do roboty i spieprzył, a na koniec dowalił zmiany w ustawie PoRD i paru innych dokumentach.

 

I nie chodzi tu o mity o pasach bezpieczeństwa, które to rzekomo są związane pojazdami "na kat. B". Motocykl również może być w nie wyposażony i to jedynie daje możliwość jazdy bez czajnika na łbie, jak ktoś jest na tyle postrzelony/uparty.

 

Spydery są oferowane również "na kat. B", ale o to, co ma wpisane w polu Rodzaj w DR, musisz spytać takiego oferenta i to będzie pierwsza realna podpowiedź.

Edytowane przez c64club

www.grzegorski.net - witrualny kącik mojego warsztatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby Trike mogl byc zarejestrowany jako pojazd kat. B usi spelnic warunki homologacji - te dyktuje budowa w/w.

 

Aby ta byla spelniona musi byc rura wyzsza niz glowa kierowcy oraz pasy bezpieczenstwa.

 

Generalnie nie wypowiem sie czy jest to jeszcze mozliwe czy tez nie, bo w D sa inneprzepisy niz w PL.

 

Jedno jest pewne Cam AM'a nie zarelestrujesz jako pojazd kat. B.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy tułaczki po świecie. Już od dwóch lat jestem w Polsce, i cieszy mnie to niezmiernie, chociaż brakuje mi Włoskich asfaltów i kultury jazdy.

A w temacie - dzięki wszystkim za odpowiedzi. To mi trochę rozjaśniło w głowie. A póki co będę się cieszył jazdą n 2oo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...