Skocz do zawartości

Przegrzewanie się silnika - powód łożyska ?


Stigy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mogłeś skrzywić wał, pewnie nadaje się do centrowania. Wątpię jednak że powoduje to przegrzewanie się silnika.

 

 

Wybacz moje zagapienie;) Luz o którym piszesz "podskakiwanie wału" wynika z łożysk natomiast, wzdłużny spowodowany jest najprawdopodobniej spowodowany uszkodzeniem któregoś z osadzeń.

Edytowane przez wueska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie chyba zrozumiałeś na początku. Wał nie podskakuje. A uszkodzenie osadzeń ?! w jaki sposób miało by się to stać ?! Naciągasz teorie pod objawy. Poza tym uderzając młotkiem z wyczuciem wywierasz taką samą siłę jak robiąc to ściągaczem. Czasem troszeczkę większą. Wał po trochu wchodzi w łożysko tak jak miało by to miejsce używając ściągacza. Może jeszcze jestem w stanie wyobrazić sobie jak można w ten sposób rozcentrować wał, jednak łożyska czy ich osadzenie na wale to musiał byś uderzać o wiele za mocno.

Edytowane przez Stigy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy te łożyska miały się "dygotać" jak ja nawet tego silnika po złożeniu jeszcze nie odpaliłem ? Nawet cylinder nie jest założony jeszcze...

 

Co do wzdłużnego to zgodzę się że jest niedopuszczalny - ale taki wyczuwalny - choć tu należy zadać sobie pytanie co znaczy wyczuwalny, jak to badasz i jaki powinien być według pomiarów - bo zawsze jakiś luz będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiowy czy promieniowy ? Bo według klasy łożysk C3 których ta jest bliska, to luz promieniowy wynosi około 0,10mm. Coś te twoje teorie się kupy nie trzymają.... Nie mówię że zrobiłem wszystko idealnie (nie jestem pewien) Ale nic mi tu nie pomagasz. Przytaczasz dane nie poparte faktami. Wręcz mącisz....

W dodatku tego "dygotania" też nie skomentowałeś. A wygląda na to że tu się też myliłeś...

Edytowane przez Stigy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla łożysk podawane są wartości graniczne. Chodzi mi o luz osiowy naturalnie. Sprawdź po prostu jak wygląda ten luz czujnikiem zegarowym oraz ile "podskakują" końcówki czopów przy kręceniu silnikiem.

 

Co do teorii, ja swoje mam i ty tez kiedyś mieć swoje będziesz. Nie będę się tłumaczył co jak dlaczego, skoro coś okazuję się bledną ścieżką zrzucamy teorię i szukamy następnej bez zbędnych kłótni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiowy czy promieniowy ? Bo według klasy łożysk C3 których ta jest bliska, to luz promieniowy wynosi około 0,10mm. Coś te twoje teorie się kupy nie trzymają.... Nie mówię że zrobiłem wszystko idealnie (nie jestem pewien) Ale nic mi tu nie pomagasz. Przytaczasz dane nie poparte faktami. Wręcz mącisz....

W dodatku tego "dygotania" też nie skomentowałeś. A wygląda na to że tu się też myliłeś...

 

zbędna filozofia - wytwórnie podają luzy łożysk w mikronach a nie w dziesiątych częściach milimetra to sprawa pierwsza a druga jeżeli już chcesz na ten temat dyskutować to wypada podać źródło skąd czerpałeś te wartości luzów.

Grupa C3 to luzy bardzo duże - tak ogólnie rzecz biorąc.

Zanim napiszesz kolejny post zmierz czujnikiem mikrometrycznym wartość bicia końcówek wału i napisz.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że podaje się w mikronach i zaokrągliłem. Co do źródła to ja najwięcej źródeł w tym temacie podałem. Reszta tylko rzuca przypuszczeniami i dziwnymi teoriami bez potwierdzenia. Sprawdziłem w katalogu łożysk NSK. Dopuszczalny luz promieniowy to dokładnie 0,16 mm - 160 mikronów.

 

 

Grupa C3 to luzy bardzo duże - tak ogólnie rzecz biorąc.

 

Od producenta dowiedziałem się że te specjalne są bliskie C3. I tak. Właśnie tu rozmawiamy o dużych luzach na wale.

 

Pomierzyłem czujnikiem zegarowym na czopie wału. Osiowy to 0,08-0,09mm promieniowy 0,05-0,06mm. Biecie wału mieści się w granicach 0,015mm w sumie czyli po 0,007mm w każdą stronę. Jak dla mnie wygląda to nieźle co do luzu osiowego i promieniowego. Co do bicia to nie wiem jakie są normy. Co Wy na to ?

Edytowane przez Stigy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...