Skocz do zawartości

kask z polycarbonu


Rekomendowane odpowiedzi

konkrety, konkrety! jak inaczej ma Ci ktokolwiek odpowiedzieć na pytanie, nie wiedząc czy przypadkiem ten "polYCarbon" nie jest przypadkiem jakimś badziewiem z kitaju?

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję Policarbon jest troszkę lepszym materiałem niż termoplastik, który najczęściej jest używany do produkcji kasków. Jednak wydaje mi się,że waży troszkę więcej niż np taki sam w termoplastiku. Miałem integrala Nitro zrobionego z policarbonu i miał niemalże taką samą wagę niż duży szczękowiec Probikera wykonany z ABSu. Ktoś mi tez mówił,że policarbon jest wykonany z plastiku zmieszanego z czymś tam, ale nie wiem dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jedno i to samo. Większośc kasków robionych jest z poliwęglanów. Jedni nazwą to termoplastikiem a inni policarbonem (bardziej naukowo jakby) Innym rodzajem tworzywa są żywice wszelkiego rodzaju (epoksydowe, polietylenowe itp) Różnica w jakości wynika bardziej z wypełniacza jaki ew. mogą dodać do tworzywa.

I samego producenta

 

Edit:

Byle jakim wypełnieniem są proszki kwarcowe, kreda, czy cokolwiek innego co da się zmielić. Lepszymi wypełniaczami są ciała o strukturze włóknistej (włókna szklane, węglowe)

Oczywiście najlepsi producenci mają swoje mieszanki wypełniające które gwarantują odpowiednią elastyczność, zdolność pochłaniania energii itd. Musi to być jakimś kompromisem oczywiście. Do niczego będzie mega-mocny kask z najlepszych poliwęglanów, który trudno rozbić. Bo nie pochłania energii. Musi być troche jak plastelina.

Dobrym sprawdzianem jest próba odbicia go od czegoś twardego jak piłeczki od ping-ponga. Jeżeli ma tendencję do skakania jak piłeczka to jest raczej do niczego właśnie.

Nie pochłania energi, a to dla głowy która ma chronić nie jest dobre

Edytowane przez Tamka

Blackbird uległ zniszczeniu na skutek przejechania przez autobus. Ja trzymam się na śrubkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego artykułu wynikałoby, że jednak niekoniecznie... No i nawet w dotyku materiały te są zupełnie inne. Te z termoplastu (więc tańsze kaski) są wyczuwalnie bardziej podatne na odkształcenia mechaniczne, a z powodu sposobu produkcji także i na ciepło. Te z poliwęglanów/włókien węglowych/włókien szklanych produkuje się podobnie, ale chyba każdy miał okazję sprawdzić sztywność płyty CD :) i wie, że to jednak inny materiał (czyżby wyższa temperatura wtrysku?)

Edytowane przez Arcer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jejku, ale z wami gadać. Wszystko co da się podgrzać i jeżeli to to coś mięknie i daje się formowac to poliwęglany. Tak na dobrą sprawę to nawet asfalt po którym jeździsz też jest poliwęglanem. Bezwzględnie w języku polskim nazwa powinna brzmieć > wielo-węglowe <

z ponieważ terminologia miedzynarodowa od łaciny to mamy te wszystkie poli, carbony itp. Plus miliony nazw własnych uzywanych przez różne firmy które to robią w przeróżnych składach i właściwościach. A później od czasu do czasu rodzi się mit że to coś jest ze zwykłego termoplastu, albo poliwęglanu. A tu mamy cudo z policarbonu ! Japońskiej firmy ze szwajcarii z nalepką niemieckiego Tifu a i tak w chinach zrobione.

Nie zmienia to tego że najczęściej wyroby renomowanych firm są lepsze niz no-name. Aczkolwiek różnie to bywa i czytałam wyniki badań z których wynika że chińskie firmy osiągają coraz lepsze wyniki. A niektóre z nich osiągają najwyższe światowe standardy.

Blackbird uległ zniszczeniu na skutek przejechania przez autobus. Ja trzymam się na śrubkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem znaleźć fachowe wyjaśnienie, to nie ze złośliwości :). Owszem, materiałów jest masa, ale taki zasadniczy podział można chyba przedstawić:

1. ABS, Termoplast

2. Włókna szklane

3. Carbon (taki prawdziwy, z którego to produkuje się leciutkie kaski :) ).

 

A to by wynikało właśnie z materiału skorupy... Miałem do czynienia z kaskami wszystkich tych 3 typów i to naprawdę daje się wyczuć, nawet "ostukując" kask palcem.

Jak coś namieszałem, proszę o poprawę :)

Edytowane przez Arcer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABS, termoplast- to takie poliwęglany najczęściej stosowane. Z takich tworzyw robi się wszystko, kubki, zabawki, obudowy. Mają dobre właściwości pochłaniania energi (udarów) co jest wskazane w kaskach. Szybko starzeją się (3-4 lata) i po tym okresie robią sie kruche i tracą własności początkowe.

 

Włókna szklane- hmmmm, niezły materiał ale udarnością ustępuje termoplastom. Pewnie mozna zrobić z tego świetny kask ale uważam że łatwość procesu technologicznego przyczynia się do tego że może zrobić go każdy. Nawet bez większych problemów w domu. Czy będzie to dobry wyrób to wątpię. Pewnie też waga nie będzie atrakcyjna.

 

Prawdziwy carbon :biggrin:

Bezsprzecznie najlepszy materiał na kaski. Mozna niejako zaprogramować jego własności w poszczególnych częściach. Ale- tez da sie zrobic w garażu. Jeżeli firma nie jest więc jakoś znana, uważałabym.

 

Jednym słowem trudno cos powiedzieć. Dobry kask musi kosztować. Trzeba jednak bardzo uważać żeby nie złapac się na jakies bajery.

Sama raczej patrzyłabym na jakość wykonania. Czy szybka jest z lexanu zrobiona. Czy wyściółka jest dobra i tkana specjalnie do kształtu, czy tez jest to jakiś materiał ponaciągany doraźnie i taki sam jak na kanapie z Ikei. Czy zapięcie łatwo rozpiąc a mimo to trzyma pewnie. Wentylacja.

No i czy jest w nim cicho

Blackbird uległ zniszczeniu na skutek przejechania przez autobus. Ja trzymam się na śrubkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...