Skocz do zawartości

Problem z korbowodem - RM250


MotoPatryk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Bracia i Siostry,

 

trochę dawno mnie tu nie było, ale nie o tym temat:)

 

Wczoraj rozebrałem silniczek z mojej RM-ki ponieważ przyszedł czas na zimowy remont, patrzę, przeglądam dotykam i.. tłok suwa się po sworzniu na korbowodzie ok 3mm na stronę, a jeśli chodzi o umocowanie sworznia do wału to ma luzy, czuć jak porusza się ręką sworzeń i widać jego wypolerowanie od wału, normalnie się ocierał... nie jestem mechanikiem ale wydaje mi się, że nie jest to normalne. Postaram się w weekend rozpołowić silnik bo już z ramy wyciągnięty i postaram się obejrzeć dokładniej ew. jakieś zdjęcia zrobić...

Czy wymiana sworzni i łożysk wystarczy czy muszę również wymienić korbowód, bądź coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Bracia i Siostry,

 

trochę dawno mnie tu nie było, ale nie o tym temat:)

 

Wczoraj rozebrałem silniczek z mojej RM-ki ponieważ przyszedł czas na zimowy remont, patrzę, przeglądam dotykam i.. tłok suwa się po sworzniu na korbowodzie ok 3mm na stronę, a jeśli chodzi o umocowanie sworznia do wału to ma luzy, czuć jak porusza się ręką sworzeń i widać jego wypolerowanie od wału, normalnie się ocierał... nie jestem mechanikiem ale wydaje mi się, że nie jest to normalne. Postaram się w weekend rozpołowić silnik bo już z ramy wyciągnięty i postaram się obejrzeć dokładniej ew. jakieś zdjęcia zrobić...

Czy wymiana sworzni i łożysk wystarczy czy muszę również wymienić korbowód, bądź coś więcej?

witam. luz na boki to rzecz normalnabyle góra-dół nie było. Ale jeśli są zużycia sworznia to raczej sworzeń i łożysko do wymiany. Wszystko zależy od tego co i w jakiej kolejności było robione. Być może ktoś zmieniał korbowód i zostawił stare łożysko główki i sworzeń. Sprawdź luz korby na wale góra-dół, jeśli bedzie OK kup sworzeń i łożysko nowe i sprawdź jeśli bedzie luz to i tak nic nie stracisz bo do nowej korby się przyda.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, jutro z samego rana zobaczę czy ten luz występuje, jeśli nie to tak jak wspomniałeś łożysko i sworzeń będzie trzeba kupić.

A jeszcze takie pytanie mam, czy jak rozpołowię silnik to trzeba dać nowe łożyska na wał czy nie? gdzieś coś słyszałem/czytałem i nie jestem do końca pewien. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba jeśli nie są zużyte. sprawdź je także czy nie mają luzów. Zrób to najlepiej na skręconych karterach. Bo jak rozkręcisz to luz na boki będzie to normalne. Uważaj przy rozpoławianiu silnika nie przesadzaj z młotkiem i nie podważaj karterów śrubokrętem. Użyj najlepiej ściągacza.Skontroluj łożyska. Łożyska mają ciasno siedzieć w karterach, obracac śie luźno bezdziwnych zacięć, trzasków, stuków, itp. Obejrzyj bieżnie. Jakiekolwiek odbarwienia świadczą o przegrzaniu. Sorki że tak piszę jak laikowi, ale nie znam Twoich zdolności technicznych. Aha uważaj na uszczelniacze żeby nie uszkodzić, choć uszczelniacze radził bym wymienić. Jak rozbierzesz wrzuć fotki obejrzymy i postaram się pomóc na ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już trochę czytałem o rozpoławianiu silnika i dowiedziałem się paru dość ważnych rzeczy czego nie należy robić, a na co zwrócić uwagę. Mam nadzieję, że nie pójdzie tak źle. A fotki porobię, może się uda zrobić jakiś poradnik co do rozkręcania silnika, nie wiem czy jest, ale jak coś to zawsze będzie. A jeszcze zapytam się bo nie wiem, co to jest ta bieżnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już trochę czytałem o rozpoławianiu silnika i dowiedziałem się paru dość ważnych rzeczy czego nie należy robić, a na co zwrócić uwagę. Mam nadzieję, że nie pójdzie tak źle. A fotki porobię, może się uda zrobić jakiś poradnik co do rozkręcania silnika, nie wiem czy jest, ale jak coś to zawsze będzie. A jeszcze zapytam się bo nie wiem, co to jest ta bieżnia?

Jest to część łożyska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...