Skocz do zawartości

Różne rodzaje hałsu w silnikach.


Avalon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadłem na taki oto dziwny pomysł. :idea:

Często zdarza się ze mamy do czynienia w naszych maszynach z jakims podejżanym hałasem, szumem, dzwonieniem itp. efektami dzwiękowymi. Wiadomo ze niektóre dzwięki są takie same w każdym silniku przy konkretnej awarii.Np."dudniące", wybite panewki czy "szeleszczące" pierścienie tłokowe. Może warto by stworzyć mini leksykon szumów??? Gdyby nasi forumowi fachowcy (Pipcyk,Paweł, itp) zechcieli opisac np jakiego może spodziewać się dzwięku przy kiepskich panewkach, luźnych zaworach, wyciągnietym rozrządzie, zuzytychi łozyskach w skrzyni itp.Jak je rozpoznać i gdzie ew się ich spodziewać Jak i kiedy np.hałasują zuzyte pierścienie.Przy jakich obrotach i jakim obciążeniu silnika? Przy hamowaniu czy przy pałowaniu???

 

Może taki zbiór przydał by się mniej wprawnym we wstępnej lokalizacji uszkodzeń?

 

Co o tym sądzicie :?:

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cykanie w okolicy glowicy to beda luzy na dzwigniach zaworowych

a takie bziuczenie (wiuuu...) to najprawdopodobniej za ciasno spasowane kola zebate

moze nie jestem forumowym specjalista, ale to akurat wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość muppett

cykanie w okolicy glowicy to moga byc takze wyrobione walki rozrzadu oraz panewki rozrzadu - kumpel tak mial w gs450. A np takie bardzo szybkie dzwonienie i obcieranie od strony sprzegla to moze byc odkrecony kosz sprzeglowy. A nie wiem czy na pewno tylko tak ale u kumpla w TDM przy zchodzeniu z obrotow rzedu 4-7 tys wydobywal sie rytmiczny stukot - to byla zjechana prawie do zera panewka na wale i wyrobiony korbowod. A jak sie ma wyciagniety lancyszek rozrzady to w niektorych brykach slychac stukanie napinacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasuwa sie od razu tysiąc rzeczy!!!! Niezbyt precyzyjnie to opisałęś. Co to jest za hałas z kąda mniejwięcej dochodzi, przy jakich sytuacjach sie zwiększa lub maleje, a może jest stały? Opisz to dokładniej. Ale głuche stuki nie wróża niczego dobrego....np. uszkodzone panewki...,ale opisz to bo nie hce cei straszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok Idaho da

przy przyspieszaniu ewidentnie coś ... żeby sie brzydko nie wyrazić... bije/klekocze

przy stałych obrotach podczas jazdy też. bynajmniej ja to słysze...

być może mam omamy słuchowe

po puszczeniu gazu słychać czyste miarowe działanie silnika

 

a skąd słychać...hmm wywalił bym się gdybym ucho przystawił, słuchać to tylko podczas jazdy.. pozatym słyszy to moje lewe ucho.

a! i wydaje mi się że po dłuższej jeździe... jest to mniej odczuwalne... aczkolwiek jest.

 

 

Pozd. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości:

 

-luźny łańcuch rozrządu

-zle luzy zaworowe

-zużyre czopy wałkow rozrządu.

-skrzynia biegów?

 

Gdyby była to uszkodzona panewka na wale to było by to takie dudnienie ale podczas zwalniania i przyspieszania. Więc to, nie powinno być to.

 

Sugerował bym pojechać do jakiegoś mechanika (najlepiej Pawła :D) i poprosić aby sie przejechał i osłuchał. Trudno jest ocenić jakiś halas na podstawie opowieści...najlepiej tego samemu posluchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

siemka i sorki ze sie tak wpycham ze swoimi stukami :crossy:

U mnie stuka tylko na lużie, na rozgrzanym silniku,to chyba wina któregoś z elmentów sprzęgła(??) bo gdy wciskam klamke sprzegła stukanie ustaje (honda cb750)

co to moze byc i ile mnie to będzie kosztowac?

dodam jeszcze ze śą to rytmiczne stuki zgrywające sie z pracą silnika,wczesniej prawie niebyło ich słychac myslałem ze mam omamy ale teraz słychac coraz bardziej wyraźnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, najlepiej trzeba by nagrać jeszcze jakieś przykłady dźwiękowe.

Dźwięki są trudne do opisania, trzeba tu posłużyć się także częstotliwością i sposobem występowania

Postaram się zrobić jakąś tabelkę z opisem dźwięku , kiedy on występuje itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szachu czy stuki milkną także po dodoaniu gazu? Jeśli mikną po dodaniu gazu, lub wyciśnieciu sprzęgłą to prawdopodbnie masz zużyte łożysko kosza sprzegłowego. Coś takiego występuje bardoz często w motocyklach i nie masz się czym przejmować, oczywiście możesz wymienić to łożysko, ale prawdopodobnie problem powróci po 10kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...