Skocz do zawartości

sposób traktowania objeżdżających korki motocyklistów


romulustorun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prawda jest taka, że jadąc pomiędzy pasami ruchu czy przecinając ciągła linię na dojeździe do świateł łamiemy przepisy ruchu tak czy siak. I tak dobrze, że jest to tolerowane przez większość kierowców, którzy rozumieją, że nie utrudniamy im ruchu i należy się z tego cieszyć.

Niedowartościowane buractwo to mniejszość. Wygrażanie łapą i przegazówki takich nic nie nauczą a mogą tylko źle wpłynąć na postrzeganie motocyklistów przez innych.

Jak mi ktoś zajedzie drogę albo "pluje przez szybę" to go ignoruję natomiast jak ktoś mi ustąpi to dziękuję co też inni widzą i się uczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc pomiędzy pasami ruchu nie ąłmie się przepisów. Pod warunkiem oczywiscie że nie ma w danym miejscu ciągłej.

 

Chwilowo w obrębie jednego pasa ruchu mogą się znajdować dwa pojazdy, pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległosci. Tak więc jako że nie jest ona ściśle określona w przypadku motocykli, to można tak wyprzedzać.

http://ducatisti.pl/ PORTAL POŚWIĘCONY MARCE DUCATI
http://motomaniax.pl/ jedyny 100% serwis ducati w warszawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......Mogę się mylic, ale przepisy rozróżniaja bezpieczną odległość w zalezności od tego jaki pojazd wyprzedza a nie jest wyprzedzany.

W przypadku prowadzenia pojazdu wielośladowego min odległość to 1 metr. Bez wzgledu na to co wyprzedzamy, omijamy itp

W przypadku jednośladowego zapis mówi o bezpiecznej odległości bez podania dokładnej wyrażonej metrami.

chyba właśnie się mylisz. Przepisy rozróżniają bezpieczną odległość (o ile w ogóle można tak powiedzieć) właśnie ze względu na to, co jest wyprzedzane a nie czym wyprzedzasz. Jest to logiczne, ponieważ w ten sposób chronią "słabszych" uczestników ruchu, którzy w momencie wyprzedzania mogą się zachwiać ( np rowerzysta po paru piwkach), stracić równowagę, przestraszyć, jeśli odległość będzie zbyt mała. Czyli- jeśli wyprzedzasz jednoślad (obojętnie czym sam jedziesz- nawet jeśli też jedziesz jednośladem), to musisz zachować od niego min. 1 m odległości. Jeśli wyprzedzasz jakiś inny pojazd niż jednoślad (też obojętnie czym sam jedziesz) - masz zachować bezpieczną odległość, przy czym nie jest ona sprecyzowana. Ma być bezpieczna. W telewizorni czy jakichś filmikach w necie widziałem wypowiadających się policjantów RD, którzy przyznawali, że trudno tu określić tę bezpieczną odległość- bo żaden przepis jej nie precyzuje i że oni przyjmują, że jeśli nie doszło do kolizji- to odległość była bezpieczna.

Edytowane przez adwent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że blokowanie to specjalność taksówkarzy. Przynajmniej w Poznaniu.

 

Pozwolę sobie stanowczo się nie zgodzić. Może mam wyjątkowe szczęście, ale miałam styczność z bardzo sympatycznymi taksówkarzami. Zwłaszcza w trakcie zdawania egzaminu na prawko B :) W Poznaniu :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy rozróżniają bezpieczną odległość (o ile w ogóle można tak powiedzieć) właśnie ze względu na to, co jest wyprzedzane a nie czym wyprzedzasz.

prawo o ruchu drogowym

Art. 24.

1. .....

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Edytowane przez adwent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to tak jak z tym dobrym i zlym uczynkiem

 

Dobry uczynak o jak Kali komus ukrasc krowa

 

zly uczynek to jak ktos Kaliemu usrasc krowa

 

:crossy:

 

Nie. Po prostu tak stanowią przepisy zawarte w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym (Adwent zacytował wspomniany przeze mnie artykuł dosłownie).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawo o ruchu drogowym

Art. 24.

1. .....

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Przyznaję, mój błąd.

Interesowało mnie to wyłącznie z punktu widzenia motocykla,stąd błędny odbiór.

http://ducatisti.pl/ PORTAL POŚWIĘCONY MARCE DUCATI
http://motomaniax.pl/ jedyny 100% serwis ducati w warszawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niezupełnie. Mogę się mylic, ale przepisy rozróżniaja bezpieczną odległość w zalezności od tego jaki pojazd wyprzedza a nie jest wyprzedzany.

W przypadku prowadzenia pojazdu wielośladowego min odległość to 1 metr. Bez wzgledu na to co wyprzedzamy, omijamy itp

W przypadku jednośladowego zapis mówi o bezpiecznej odległości bez podania dokładnej wyrażonej metrami.

 

Zdaje się że dzieki takiemu zapisowi wygrywane były sprawy w których w korku samochód zdjął motocyklistę przeciskającego się obok samochodów.

 

Nie znam na tyle polskiego PoRD'u aby wdac sie tu w konkretna dyskusje. Zastanawia mnie co najwyzej, ze przeciez PoRD traktuje wszystkich uzytkownikow drog publicznych na jednakowych prawach. Jak wiec ma sie to do faktu, ze aby wyprzedzic motocykl kierujacy musi zachowac bezpieczny odstep = 1m, w odwrotnym przypadku kierujacy jednosladem moze wyprzedzac kogokolwiek z odstepem np. 5 cm ? Jak dla mnie to cos tu nie gra, bo i kierujacy wielosladem powinien miec zagwarantowane, ze rowniez do niego jakis bezpieczny odstep byc powinien.

 

Ciekawi mnie tez czy PoRD przewiduje bezpieczny odstep przy wymijaniu rowerzysty jadacego z naprzeciwka ?

 

Jadąc pomiędzy pasami ruchu nie ąłmie się przepisów. Pod warunkiem oczywiscie że nie ma w danym miejscu ciągłej.

 

Chwilowo w obrębie jednego pasa ruchu mogą się znajdować dwa pojazdy, pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległosci. Tak więc jako że nie jest ona ściśle określona w przypadku motocykli, to można tak wyprzedzać.

 

Theodor, tu bym sie z Toba niezgodzil. Generalnie jezeli pasy ruchu rozdziela linia przerywana to w jego obrebie .....

 

Jezeli jezdnia nie posiada lini przerywanych rozdzielajacych pasy ruchu ( w jednym kierunku ) to przy zachowaniu bezpiecznej odleglosci moze jechac obok siebie wiecej niz X pojazdow ( w zaleznosci od rodzaju pojazdow ) pod warunkiem oczywiscie, ze mieszcza sie na jezdni.

 

Pomijam juz roznice predkosci miedzy wyprzedzanym a jednosladem, bo tez jest rozica czy przepychajac sie miedzy stojacymi katamaranami

 

Nie. Po prostu tak stanowią przepisy zawarte w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym (Adwent zacytował wspomniany przeze mnie artykuł dosłownie).

 

Pytanie tylko czy niema jeszcze innych artykulow ktore to reguluja ? Oraz czy do PoRD'u sa komentarze prawne ?

 

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, mój błąd.

Interesowało mnie to wyłącznie z punktu widzenia motocykla,stąd błędny odbiór.

 

W Ustawie niewiele jest przepisów dotyczących wyłącznie jednośladów - generalnie jesteśmy takimi samymi użytkownikami dróg publicznych, jak każdy inny pojazd.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam na tyle polskiego PoRD'u aby wdac sie tu w konkretna dyskusje. Zastanawia mnie co najwyzej, ze przeciez PoRD traktuje wszystkich uzytkownikow drog publicznych na jednakowych prawach. Jak wiec ma sie to do faktu, ze aby wyprzedzic motocykl kierujacy musi zachowac bezpieczny odstep = 1m, w odwrotnym przypadku kierujacy jednosladem moze wyprzedzac kogokolwiek z odstepem np. 5 cm ? Jak dla mnie to cos tu nie gra, bo i kierujacy wielosladem powinien miec zagwarantowane, ze rowniez do niego jakis bezpieczny odstep byc powinien.

 

 

:crossy:

 

Ks, no proszę Cię...to akurat jest kwestia logiki - jeśli Ty katamaranem, albo nie daj Bóg ciężarówką wyprzedzisz czy wyminiesz skuter na grubość lakieru, to zgodzisz się, że podmuch powietrza może go przewrócić? A w drugą stronę to nie działa.

 

Pytasz o odstęp od rowerzysty w czasie wymijania/wyprzedzania. Czy rower jest jednośladem? Jeśli tak - masz odpowiedź. Musiałabym poszukać, czy jest coś na temat roweru z wózkiem bocznym/przyczepką :icon_mrgreen:

 

Przyznam że nie rozumiem co napisałeś w drugiej części

 

Ks-owi chodziło jak sądzę o wyznaczone/nie wyznaczone pasy ruchu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie rozumiem co napisałeś w drugiej części

 

Kwestia znajdowania sie w obrebie lini, tak jak napisala Piorko

 

W Ustawie niewiele jest przepisów dotyczących wyłącznie jednośladów - generalnie jesteśmy takimi samymi użytkownikami dróg publicznych, jak każdy inny pojazd.

 

No wlasnie, jezeli jestesmy takimi samymi uzytkownikami drog publicznych jak inni to dlaczego nie stosujemy sie do tego przepisu, zwlaszcza, ze jasno mowi sie, ze MINIMUN 1m

 

Ks, no proszę Cię...to akurat jest kwestia logiki - jeśli Ty katamaranem, albo nie daj Bóg ciężarówką wyprzedzisz czy wyminiesz skuter na grubość lakieru, to zgodzisz się, że podmuch powietrza może go przewrócić? A w drugą stronę to nie działa.

 

Pytasz o odstęp od rowerzysty w czasie wymijania/wyprzedzania. Czy rower jest jednośladem? Jeśli tak - masz odpowiedź. Musiałabym poszukać, czy jest coś na temat roweru z wózkiem bocznym/przyczepką :icon_mrgreen:

 

Wozki boczne nie sa interesujace, wiec nie musisz szukac, co z komentarzami ?

 

Piorko, logiczne jest, ze nie wyprzedzam nikogo na grubosc gazety, do jednosladow zachowuje odstep minimum 1,8 m – z regoly kolo 2 m mimo, ze przepis wymaga w Niemczech 1,5 m

Co do dzialania w druga strone, to musze Cie rozczarowac, byly przypadki, ze wyprzedzany przestraszyl sie glosnego wydechu i odbil nieco w prawo, problem w tym, ze stalo tam drzewo, byl row czy inne niesprzyjajace temu manewrowi …..

 

Radze sie wiec zastanowic z jaka predkoscia przejezdza sie miedzy stojacymi czy juz jadacymi wielosladami, to raz, a dwa to wlasnie jak bedzie to rozpatrwyane przed sadem, gdy dojdzie do urwania lusterka czy odrapanie lakieru

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radze sie wiec zastanowic z jaka predkoscia przejezdza sie miedzy stojacymi czy juz jadacymi wielosladami, to raz, a dwa to wlasnie jak bedzie to rozpatrwyane przed sadem, gdy dojdzie do urwania lusterka czy odrapanie lakieru

Wtedy oczywiście tak, idzie jednak o to, że nikt z centymetrem nie będzie latał w sytuacji kiedy nie doszło do kolizji.

Czym innym jest też wyprzedzanie, omijanie pojazdów w korku. Tu prędkości nieco odbiegają od autostradowych ... chociaż szaleńcy są wszędzie.

 

Inna sprawa, że jak ktoś jednośladem zręcznie się w korku posługuje to i po kilka centymetrów luzu z każdej strony mu w zupełności wystarczy by sprawnie się poruszać między autami. Komuś "walczącemu" z kierownicą przy niedużych prędkościach i metr może być za mało.

Edytowane przez duddits

http://gomoto.tv/

naszym motorem jest pasja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, jezeli jestesmy takimi samymi uzytkownikami drog publicznych jak inni to dlaczego nie stosujemy sie do tego przepisu, zwlaszcza, ze jasno mowi sie, ze MINIMUN 1m

 

 

 

 

 

Radze sie wiec zastanowic z jaka predkoscia przejezdza sie miedzy stojacymi czy juz jadacymi wielosladami, to raz, a dwa to wlasnie jak bedzie to rozpatrwyane przed sadem, gdy dojdzie do urwania lusterka czy odrapanie lakieru

 

:crossy:

 

Ks, przepis nakazujący zachowanie odstępu minimum 1 metra, dotyczy wyprzedzania pojazdu jednośladowego i kolumny pieszych (Art. 24 p.2)

 

A oczywiście, niezależnie od przepisów - zdrowy rozsądek i dostosowanie prędkości, odległości itp do warunków na drodze, stanu drogi, ukształtowania terenu, własnych umiejętności i stanu psychofizycznego oraz stanu technicznego pojazdu, to zawsze.

Edytowane przez piórko

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...