Skocz do zawartości

Zdrowe, ale stare opony w nowym moto


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

oddałem dziś do mechaniora moje nowe moto i od razu zwrócił mi uwagę na opony. Są zdrowe, ładny bieżnik, ale stare. Gumy mają 10 lat. "To bardzo dużo" - usłyszałem. Nie zamierzam jeździć szybko, ale czy mimo to wiek opon ich nie dyskwalifikuje?? Ile kosztują nowe? A może warto zainteresować się używkami? Podpowiedzcie cosik :)

 

Suzuki Intruder VS750

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 letnią guma możesz sobie w piecu napalić, albo w ogródku zakopać. Juz dawno straciła swoje właściwości.

Tyle, że ja nie jeżdżę na kolanie i nie przekraczam 120km/h. Dalej mam kopać dołek na oponę na ogródku? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo tak. Po prostu guma się starzeje/parcieje. Nie wiesz gdzie ta opna była - jeżeli byął leżakowana w odp. warunkach (ciemno, odp. wilgotnośc i temp) do paro letnią oponę można jeszcze z biedą założyć. Chodzi tu TYLKO o Twoje bezpieczeństwo - sparciała/stwardniała guma nie będzie trzymać asfaltu.

Jak masz zgryz z kasą to wstaw używki - jeżeli jeździsz spokojnie to wystarczą - tylko patrz uważnie jakiego typu to używki - nie kupuj dziurawych-łatanych, bo to niebezpieczne.

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumy mają 10 lat. "To bardzo dużo" - usłyszałem. Nie zamierzam jeździć szybko, ale czy mimo to wiek opon ich nie dyskwalifikuje??

Guma z wiekim się starzeje, twardnieje, pęka, parcieje kord itd.

Prosty przykład: jedziesz sobie w ładny dzień ,jest ciepło, wiatr szumi i takie tam klimaty. Nagle wpadasz w burzę, robi się chłodno i masz sporo wody na jezdni. W takich warunkach koło ze starą oponą będzie się zachowywać jak koło drewniane- twarde i bez przyczepności. Łatwo o wypadek.

 

A może zamiast używek niewiadomego pochodzenia lepiej nabyć nowe ale tańsze, niekoniecznie z najwyższej półki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe, tanie... czy to nie badziew:

 

http://moto.allegro.pl/item1086546083_me88...9_promocja.html

 

A może polecicie coś. Weźcie pod uwagę jednak, że mój portfel ostatnio bardzo ucierpiał i fajerwerków oponiarskich raczej nie będzie.

Edytowane przez jarman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na prawdę są 2009 i stać Cię to kup i miej problem z głowy. Stare opony są zdradliwe, jeśli nie chcesz przypadkowo się rozbić to zmień. Ja bym oczywiście latał na nich do końca, ale to ja osobiście, nikomu nie polecam takich manewrów. W Harrym mam stare, hamerykańskie jeszcze oponki, twarde jak drewno. Na bardzo ciepłym asfalcie średnio trzymają a na mokro jest masakra.Kilka razy zrobiłem drift przy starcie spod świateł, całkiem nieświadomie przy 2k RPM. Kredensik waży pod 400kg więc czasem jest wesoło. Z tyłu mam dojechaną do limitu i jest jeszcze gorzej. Ale jak myślę że miałbym znowu wyciągać koło w tym prosiaku to już chyba wolę się rozbić na drzewie.

Edytowane przez qurim

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...