Skocz do zawartości

"Przegazówka", "międzygaz"


enZo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę teori:

 

Międzygaz, redukcja z międzygazem, potocznie przegazówka - technika stosowana podczas prowadzenia pojazdu silnikowego z manualną skrzynią biegów nie wyposażoną w synchronizator (np. motocykl).

 

Polega na nieznacznym uchyleniu przepustnicy (dodaniu gazu) w momencie wysprzęglenia podczas redukcji biegu (zmiany przełożenia na niższe) w celu wyrównania prędkości obrotowej silnika oraz układu napędowego, i, w konsekwencji, uniknięcia niekorzystnego udaru podczas wsprzęglania.

 

Oraz artykuł Tomka:

 

http://www.motogen.pl/artykuly/porady/szko...gazem,art8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enzo, a cel tego tematu jest jaki, jeśli mogę wiedzieć? Międzygaz był już wałkowany na milion sposobów :icon_rolleyes:

 

 

Był ale jak pokazały ostatnie dyskusje oraz pytanie kolegi powyżej to nadal jest wiele osób które nie wiedzą o co chodzi więc warto odświerzyć zagadnienie. Sezon idzie i napewno wielu świeżo upieczonych motocyklistów poczyta z zaciekawieniem. Bardziej mi chodzi o cele informacyjne a nie kolejne sprzeczanie się czy ma to czy nie ma sensu. Właśnie dlatego sonda.

Edytowane przez enZo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten sam opis (artykuł) masz tu http://forum.motocyklistow.pl/index.php?showtopic=70896

 

też tu http://forum.motocyklistow.pl/index.php?s=...ndpost&p=774461

 

i pewnie jeszcze w niejednym zakątku tego forum ...

 

wiec dlaczego link akurat do motogen ?

 

głosuje na pierwszą opcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten sam opis (artykuł) masz tu http://forum.motocyklistow.pl/index.php?showtopic=70896

 

też tu http://forum.motocyklistow.pl/index.php?s=...ndpost&p=774461

 

i pewnie jeszcze w niejednym zakątku tego forum ...

 

wiec dlaczego link akurat do motogen ?

 

głosuje na pierwszą opcję

 

Akurat mi sie nawinoł pod ręką z motogena.

 

Dziwi mnie fakt że są odpowiedzi że "wiem co to jest ale nie stosuję" ciekawe dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie fakt że są odpowiedzi że "wiem co to jest ale nie stosuję" ciekawe dlaczego ?

pamiętam że ks-rider miał jakąś ciekawą teorię - że jak coś sie szybciej zużywa / niszczy, to itak nie on to odczuje .... ale kolejny własciciel.

 

A w ogóle, mi się wydaje że on zagłosuje jednak na ostatnią opcję :)

Edytowane przez zazzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętam że ks-rider miał jakąś ciekawą teorię - że jak coś sie szybciej zużywa / niszczy, to itak nie on to odczuje .... ale kolejny własciciel.

 

jezeli juz mnie cytujesz to rob to bardziej dokladnie inaczej sie prosze na moje wypowiedzi nie powolywac, mowie calkiem serio.

 

O ile niemieccy motocaklisci jezdzacy po torach stosuja ta metode, to nie spotkalem jak do tej pory zadnego nauczyciela jazdy ktory by tego uczyl. j<kos dziwie sie ze przy takim ukladzie ( ze niby ile motocykli zostalo sciagnietych z Niemiec do Polski ? ) motocykle jezdza i jakos skrzynie sie w nich nie sypia, przynajmniej do momentu w ktorym co niektorzy experci dostana je w swoje cudowne lapki :icon_mrgreen:

 

P.S. ten kto kupi motocykl po mnie napewno tego wyboru zalowal nie bedzie.

 

A w ogóle, mi się wydaje że on zagłosuje jednak na ostatnią opcję :)

 

No to sie niestety pomyliles :icon_mrgreen:

 

Opcja nr 2

 

:crossy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwią trochę wyniki sondy, chyba brali udział sami stali użytkownicy forum :bigrazz:

 

W praktyce jak się obserwuję lub rozmawia z innymi kolegami to praktycznie nikt nie używa międzygazu, nawet co poniektórzy dziwią się o co chodzi.

 

Często idąc przez miasto obserwuję innych użytkowników motocykli jak dojeżdżają do świateł i zdarzają sie nawet tacy co zatrzymują się całkowicie na tym biegu co jechali i dopiero stojąc próbują "dobić" się do "jedynki" żeby ruszyć. :biggrin:

 

Więc chyba szkoły prowadzące kursy w ogóle nie mówią że należy redukować bieg w zależności od prędkości jazdy nie wspominając o międzygazie.

 

A co sądzicie od używaniu międzygazu w samochodzie? Ja używam i naprawdę jest owiele lepszy efekt mimo iż budowa skrzyni samochodowej tego nie wymaga.

 

Tu znalazłem mały opis:

http://www.technikajazdy.info/nauka-jazdy/heel-and-toe/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie od używaniu międzygazu w samochodzie? Ja używam i naprawdę jest owiele lepszy efekt mimo iż budowa skrzyni samochodowej tego nie wymaga.

 

Spytalbym sie raczej czy slyszales juz o ekonomicznej jezdzie i o ochronie srodowiska naturalnego ? O to ile spala Twoja fura przy konwencjonalnej jezdzie a ile przy stosowania miedzygazu ( w katamaranie ) nie wspomne.

 

Moze tak cos na ten temat ?

 

:crossy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytalbym sie raczej czy slyszales juz o ekonomicznej jezdzie i o ochronie srodowiska naturalnego ? O to ile spala Twoja fura przy konwencjonalnej jezdzie a ile przy stosowania miedzygazu ( w katamaranie ) nie wspomne.

 

Moze tak cos na ten temat ?

 

:crossy:

 

Słyszałem, ale mówię o stosowaniu międzygazu nie tylko przy jeździe sportowej przy obrotach bliskich maksymalnych, poprostu stosuję go zawsze żeby nie wychodził z "krwi" i nawet jak redukuję z 2,5 tys obrotów. Tylko powielanie dobrych nawyków na codzień i często prowadzi do ich perfekcyjnego opanowania i później stosowania jak są potrzebne.

 

A i ile taka chwilowa przygazówka może podnieść spalanie?

 

Pozatym nie przejmuj się tak ekologia, co z tego że w Europie jast moda na ekologię, normy Euro 5 itd, spójżmy na mapę świata i zobaczmy ile taka Europa zajmuję, co z tego że ja ty i inni będą się przejmować spalaniem o 0,5 l większym jak CHINY,INDIE,USA,ROSJA nie stosują się do wiekszości zaleceń i mają ekologię w poważaniu.

 

Przyklad w Europie już dawno jest zabronione stosowanie czynników chłodniczych powodujących znikanie warstwy ozonowej a w USA,CHINACH,ROSJI itd spokojnie dalej jest stosowany R 22 , R 12 i inne czynniki które tą warstwę likwidują. A ile Europa produkuje tego typów gazów w porównaniu z którym kolwiek z tych krai?

 

Więc myślę że nawet gdyby wszyscy w Europie stosowali między gaz to a jedna fabryka w CHINACH zosytała zamknieta to i tak bilans nie byłby na zero.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...