Skocz do zawartości

Chorwacja


George954rr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wybieram sie w tym roku do chorwacji i zastanawiam sie czy wyrabiac paszport? Z tego co wyczytałem na necie zeby przekroczyć granicę CRO wystarczy dowód osobisty, ale już przejazd przez Bośnię i Hercegowinę chyba wymagany jest paszport. Jak to wygląda w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Radze wziąć paszport, byłem w zeszłym roku i sprawdzali, ale tylko zerknął i machnął reką.

 

Pozdrawiam

 

Wybieram sie w tym roku do chorwacji i zastanawiam sie czy wyrabiac paszport? Z tego co wyczytałem na necie zeby przekroczyć granicę CRO wystarczy dowód osobisty, ale już przejazd przez Bośnię i Hercegowinę chyba wymagany jest paszport. Jak to wygląda w praktyce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 4 razy (chodzi o ten kawałek przed Dubrovnikiem) nie kontrolowali ani razu. Ale lepiej jest mieć przy sobie - zawsze to dokument tożsamości i jak dowód wsiąknie to nie ma strachu. Lepiej trzymać go w innym miejscu niż ID. Za to już przy wjeździe do Bośni w innym miejscu kontrolowali paszporty i zieloną kartę.

 

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz się wybierał gdzieś dalej w Bośni to do samego przelotu do np.Dubrownika nie potrzeba paszportu.Na ten mały kawałek BiH wystarczy dowód osobisty.Ale proponuję jednak sobie wyrobić paszport bo będąc w rejonie Dubrownika warto wyskoczyć np.do Mostaru,a tam paszport i zielona karta jest wymagana.

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszport weź ...... niby członkowie EU mogą na dowodzie wjechać (stosowna Umowa podpisana) ale warto Paszport mieć na wszelki wypadek.

 

p.s. Uważaj na Policję, lubią wyłapywać turystów .... ale kilkadziesiąt Euro w łapke i loooz :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszport weź ...... niby członkowie EU

p.s. Uważaj na Policję, lubią wyłapywać turystów .... ale kilkadziesiąt Euro w łapke i loooz :bigrazz:

o kurka - to mieliśmy szczęście bo zatrzymali nas w terenie zabudowanym za prędkość i jak zobaczyli rejestrację to machnęli ręką.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jechałem 2 lata temu, to paszport zawsze się przydaje. Miałem wypadek motocyklowy, to powiem, że policja się dziwiła, że nie mam zielonej karty... W każdym razie opieka zdrowotna jest za darmochę (mają podpisaną odpowiednią umowę z naszym krajem i chyba tylko z naszym ^^). Trzeba uważać, bo lubią tam ścinać drogi a włosi jeżdżą po pijaku (zresztą, nie tylko oni). Aha, kary za wszelakie wykroczenia są masakrycznie wysokie, więc uważać ;).

 

Kraj jest piękny, motocyklistów dużo, wiele osób można spotkać i przeżyć wspaniałą przygodę. Nawet z tym moim incydentem miło całą wyprawę wspominam.

 

Szerokości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszport w Chorwacji przydaje sie na takiej samej zasadzie jak ksiązeczka do nabożeństwa lub karta do biblioteki.

1. Prawo chorwackie zezwala na wjazd na terytorium Republiki

Chorwackiej na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów

EOG) innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo

podróżnego, tj. dowodu osobistego

2. Również prawo polskie zezwala na przekraczanie granicy

zewnętrznej UE na podstawie dowodu osobistego

 

i wszystko na ten temat.

Jakby ktoś pytał również lecąc do Chorwacji paszportu brac nie trzeba. A korzystanie z opieki medycznej na miejscu odbywa sie równiez na podstawie DO.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego raczej nie masz racji bo w zeszłym roku byłem i przy nas cofali chłopaków ,co prawda samochodem ale właśnie byli bez pasków. Wiem że rozmawiali o tym że przejadą inna stroną ,albo poczekają i może ich przepuszcza. Chorwacja nie jest w unni i tak naprawde pasek powinieneś mieć,ale generalnie nie robia problemów tymbardziej dla polaków.

 

Pozd

 

Paszport w Chorwacji przydaje sie na takiej samej zasadzie jak ksiązeczka do nabożeństwa lub karta do biblioteki.

1. Prawo chorwackie zezwala na wjazd na terytorium Republiki

Chorwackiej na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów

EOG) innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo

podróżnego, tj. dowodu osobistego

2. Również prawo polskie zezwala na przekraczanie granicy

zewnętrznej UE na podstawie dowodu osobistego

 

i wszystko na ten temat.

Jakby ktoś pytał również lecąc do Chorwacji paszportu brac nie trzeba. A korzystanie z opieki medycznej na miejscu odbywa sie równiez na podstawie DO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego raczej nie masz racji bo w zeszłym roku byłem i przy nas cofali chłopaków ,co prawda samochodem ale właśnie byli bez pasków. Wiem że rozmawiali o tym że przejadą inna stroną ,albo poczekają i może ich przepuszcza. Chorwacja nie jest w unni i tak naprawde pasek powinieneś mieć,ale generalnie nie robia problemów tymbardziej dla polaków.

 

Pozd

 

 

 

Kolego to Ty nie masz racji, wprowadzasz ludzi w błąd. Zamiast domysłów lepiej podaj fakty. Ambasada prawdę Ci powie http://www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=151#pocdrz

cytuję:"* Crossing the state border of the Republic of Croatia requires either a valid passport or an identity card. "

 

Edit:

Mało tego...

Z tego tematu http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=20...er=asc&start=15 można się dowiedzieć ciekawszych rzeczy np:

"Obywatele państw Unii Europejskiej i państw sygnatariuszy Układu z Schengen mogą przekraczać granice Bośni i Hercegowiny na podstawie ważnych dokumentów stwierdzających tożsamość i obywatelstwo osoby podróżującej.

Dokumentami takimi są zarówno paszport, jak i dowód osobisty.

ostatnia aktualizacja 20-01-2009 11:46

msz.gov.pl"

 

Ale i tak jak już pisałem wcześniej nie zaszkodzi wziąć paszport.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez PrzemekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a tak w ogóle byłeś tam ? Czy tylko siedzisz w necie i szukasz jakiś rozporządzeń. Ja byłem świadkiem jak ich zatrzymali i niemieli pasków ,chyba ze któryś z nich miał cos innego jak dowód i dlatego ,tego już nie zdążył mi powiedzieć.

Myśle że trzeba poprostu go wziąć dla świętego spokoju.

 

Pozdr. :icon_biggrin:

Kolego to Ty nie masz racji, wprowadzasz ludzi w błąd. Zamiast domysłów lepiej podaj fakty. Ambasada prawdę Ci powie http://www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=151#pocdrz

cytuję:"* Crossing the state border of the Republic of Croatia requires either a valid passport or an identity card. "

 

Edit:

Mało tego...

Z tego tematu http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=20...er=asc&start=15 można się dowiedzieć ciekawszych rzeczy np:

"Obywatele państw Unii Europejskiej i państw sygnatariuszy Układu z Schengen mogą przekraczać granice Bośni i Hercegowiny na podstawie ważnych dokumentów stwierdzających tożsamość i obywatelstwo osoby podróżującej.

Dokumentami takimi są zarówno paszport, jak i dowód osobisty.

ostatnia aktualizacja 20-01-2009 11:46

msz.gov.pl"

 

Ale i tak jak już pisałem wcześniej nie zaszkodzi wziąć paszport.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę się wybierz jest pięknie. Ja niestety byłem samochodem ,ale spotkałem ziomala na starej Hondzinie jechał do Dubrownika i miał ostatnie 500zł w kieszeni. Zaprosiłem go do knajpy na wieczór żeby ziomalowi pomóc w kosztach ale sie nie pojawił. No ale fajnie było pogadać.

Chorwa naprawdę jest piękna i na motorek super trasy.

 

Pozdr :buttrock:

Nie nie było mnie tam - tak tylko sobie teoretyzuję .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...