Skocz do zawartości

Naliczanie wartości celnej - wzór


Rekomendowane odpowiedzi

No jeszcze jeden roczek i panowie celnicy będą nas mogli w dupę pocałować. Tylko opłata skarbowa (albo nic jak na fakturę) i heja. :wink: :) :) :P :D

Pozdro

Dyzio

 

Nie martw się, wymyślą podatek akcyzowy

 

 

A tamci mam nadziję wymyślą dopłatę do motocykli (może po cenie dumpingowej) jak teraz do kartofli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze jeden roczek i panowie celnicy będą nas mogli w dupę pocałować. Tylko opłata skarbowa (albo nic jak na fakturę) i heja. :wink: :P :D :P :D

Pozdro

Dyzio

 

Nie martw się, wymyślą podatek akcyzowy

 

 

A tamci mam nadziję wymyślą dopłatę do motocykli (może po cenie dumpingowej) jak teraz do kartofli

 

Myślę i mam nadzieję, że nic nie wymyślą, bo już będzie za późno :) :) 8)

I jak ktoś planuje zakup moto na przyszły sezon to lepiej niech sobie kupi i zostawi w NIEMCZECH i przywiezie po 1 maja. Mam cichą nadzieję, że w końcu dzięki temu nasz rynek trochę "znormalnieje"

Pozdro

Dyzio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Jeszcze jedna ważna uwaga, do wartości celnej pojazdu doliczane są wszelkie koszty poniesione przez kupującego w związku z doprowadzeniem pojazdu do granicy, czyli m.in. tablice celne, ubezpieczenie, laweta, przyczepa, holowanie, _benzyna_.

 

Moja rada na to jest taka, żeby na umowie napisać miejsce miejsce zawarcia umowy blisko granicy i dopisać paragraf, że sprzedający przekazuje kupującemu pojazd w stanie umożliwiającym dojechanie nim do granicy, można dzięki temu oszczędzić parę złotych.

 

Pozdrawiam!

 

Koza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

a ja dalej niekapuje....ktos mi przedstawi jak wyglada sprawa przywozu moto z niemiec??????

np moto o wartosci 10tys(dla rownego rachunku) i z poczatkow lat 90tych

karta pojazdu 500,akcyza? tlumaczenia dokumentow? i co jeszcze ile to jest obecnie,a moze poczekac az wejdziemy do ue???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przykładowe obliczenia (z zaokrąglaniem):

 

Cena motocykla: 10 000 zł (przeliczają wg własnego kursu, na szczęście zbliżonego do NBP)

Koszty doprowadzenia go do granicy (tablice, ubezpieczenie, benzyna, itp) trzeba napisać oświadczenie - powiedzmy 500 zł.

Cło (dla motocykli nie wyprodukowanych w UE) 9% od sumy powyższych - 945 zł.

VAT (22% dla każdego motocykla) od sumy powyższych (11 445 zł) - 2 517,90 zł.

Wypełnienie deklaracji SAD (na przejściu w Świecku) - 80 zł.

Przelew za wpłacenie zastawu celnego - 3,50 zł.

W tym momencie na granicy musimy się liczyć z kosztami około 3 546,40 zł i poświęcić na to jakieś półtorej godziny (mnie to tyle zajęło).

Motocykl ma w tym momencie odprawę tranzytową, możemy nim przejechać do miejsca zamieszkania, na dokonanie odprawy ostatecznej Urząd Celny daje nam kilka dni (do 7).

Teraz należy zrobić przegląd zerowy - 112 zł.

Deklaracja SAD do odprawy ostatecznej (w miastach jest taniej) - 50 zł.

Jeśli celnik podczas odprawy nie zakwestionuje kwoty zakupu, nie trzeba nic dopłacać, w przeciwnym razie może być nawet wymagana opinia rzeczoznawcy.

Po pomyślnym spędzeniu całego dnia w Urzędzie Celnym możemy rejestrować moto.

Tłumaczenie przysięgłe umowy kupna-sprzedaży i dowodu rejestracyjnego lub briefów (powiedzmy 3 strony maszynopisu) - 3x35 zł - 105 zł.

Tablica rejestracyjna - 40 zł.

Dowód tymczasowy - 16 zł.

Znaczki holograficzne - 10 zł.

Znaczki skarbowe (w zależności od liczby załączników - po 5 zł na załącznik) - 20 zł.

Razem za rejestrację zapłącimy około 80 zł i mamy ważne dokumenty przez jeden miesiąc, przez tyle Wydział Komunikacji będzie sprawdzał, czy wszystko się zgadza.

Ubezpieczenie OC (obowiązkowe) przy braku zniżek - ok. 120 zł.

Po miesiącu zjawiamy się w Wydziale Komunikacji zapłacić daninę: karta pojazdu - 500 zł.

Stały dowód rejestracyjny - 30 zł.

 

Czas na wielkie podsumowanie:

 

3 546,40 zł (opłaty celne) + 162 zł (odprawa ostateczna) + 185 zł (rejestracja tymczasowa) + 120 zł (OC) + 530 zł (rejestracja stała) = 4 543,40 zł.

 

Heh, jak to piszę, to nie chce mi się wierzyć, że sprowadziłem motor (na szczęście mój był tańszy).

 

I na koniec drobna uwaga. Moim zdaniem po wejściu do UE to my będziemy mogli pocałować urzędasów w dupę. Z prostej przyczyny i posiadanych przeze mnie informacji, VAT płacić trzeba będzie tak czy inaczej (w UE płaci się VAT przy importowaniu towarów, ale odbiera się również z kraju wysyłki, jednak osoba prywatna nie wystawi nam faktury VAT :-( ). Na pojazdy pochodzące z (czyli wyprodukowane w) UE cła (9% w przypadku motocykli) nie ma już do pewnego czasu, więc nasze wejście do Wspólnoty niewiele w tej kwestii zmieni. Nie wierzę, że zniosą karty pojazdu i obniżą koszty rejestracji. A przypuszczam, że będzie wręcz przeciwnie.

 

Więc nie ma co czekać na 1 maja 2004 r. jak na zbawienie i wtedy dopiero sprowadzać motor. A nawet trzeba uważać, żeby nie zwiększyli stawki akcyzy na motocykle (która na dzień dzisiejszy wynosi 0%).

 

Jest jednak pewne wyjście z tej kosztownej sytuacji. Można będzie (teoretycznie) po wejściu Polski do UE zarejestrować na siebie motocykl za granicą. W przeważającej większości krajów wystarczy ;-) prawo pobytu za granicą. Ale uwaga: o ile u nas OC na rok kosztuje 120 zł, o tyle w Belgii np. trzeba się liczyć z kosztem 700 EURO :!: Nie licząc kosztów rejestracji za granicą (nie znam cen innych krajów UE). W przypadku rozważanego motocykla jego sprowadzenie "zwróci" się po niespełna dwóch latach.

 

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem wszystko dość jasno.

 

Pozdrawiam!

 

Koza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...