Skocz do zawartości

Import motocykla


Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby mi ktoś z was zrobić wykaz dokumentów jakie powinien posiadać motocykl przywieziony z za granicy?

 

Mam do kupienia moto nie zarejestrowane jeszcze w kraju, po pierwszym przeglądzie.

Na motocykl jest faktura z tego co mi wiadomo. Co jeszcze powinno być? Brief, jakaś odprawa celna?

 

Sorry, że nie poszukałem ale dzisiaj wieczorem jade do Radomia oglądać nowy nabytek i może już kupić, i niestety nie mam nawet sekundy wolnej.

 

Z góry ogromne dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam : brief, stara tablica rejestracyjna, faktura lub umowa kupna ( + tłumaczenie ), na fakturze musi być napisane że to motocykl, odprawa celna, badanie techniczne robione w Polsce, wszystko to muszą być oryginały lub notorialnie poświadczone kopie. Jeżeli sprzęt przechodził z rąk do rąk bez rejestrowania, to muszą być oryginały wszystkich dokumentów zakupu ( cały łańcuszek ). Możliwe że musi być jeszcze dowód opłacenia podatku/akcyzy, ale tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam : brief, stara tablica rejestracyjna, faktura lub umowa kupna ...

Stara tablica (koniecznie +dowód rejestracyjny) może być kwestionowana. Dlatego najlepiej jest mieć dowód wyrejestrowania moto na terenie kraju z którego pochodzi.

W Poznaniu trzeba tłumaczyć u przysięgłego tylko umowę i dowód wyrejestrowania. Z wszystkiego zrób sobie dokłądne kopie.

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem już do wielu ogłoszeń motocykli importowanych, niezarejestrowanych ale nigdy nie było z nimi tablic rejestracyjnych 8O Czy to rzeczywiście konieczne?

 

Czy jeżeli jest faktura, to nie trzeba już umowy kupna-sprzedaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezarejestrowanych czy wyrejestrowanych?

Jezeli jest wyrejestrowany to jest na to specjalny dokument i wystarcza (uważaj - czasami jest tam adnotacja, że po pewnym terminie nie można zarejestrować pojazdu ponownie. Tak jest np. w Niemczech)

Czy jeżeli jest faktura, to nie trzeba już umowy kupna-sprzedaży?
Albo jedno albo drugie. Albo faktura VAT albo umowa cywilnoprawna (w przypadku umowy trzeba zapłacić podatek 2%)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja miałem fakturę z firmy polskiej, ale myślę, że jeśli masz zagraniczną to powinieneś tłumaczyć. Najlepiej zadzwoń do twojego wydziału komunikacji. Z reguły mają gotową formułkę w informacji i wszystko Ci wyjaśnią.

 

Powoli ale się zmienia - czasami w urzędach to nawet coś wiedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam si en atym dosyc dobrze wiec chetnie pomoge - aby kupic moto sprowadzone ale ni ezarejstrowane musi byc :

 

1 Oryginal odpawy celnej SAD z odpowiednimi pieczatkami - bardzo wazny dokument - najwazniejszy ze wszystktich bo wszystki inne idzie jeszcze potem załatwic a SAD-u juz nie - musi miec pieczatki potwierdzajace zapłacenie cła i dopuszczenie do obrotu - czesto jest tez dodatkowo decyzja urzedu celnego o naliczeniu cła

2.Faktura zakupu z zagranicy moze byc ksero potwierdzone najlepiej notarialnie

3.brief - dowod rejstracyjny zagraniczny -oryginal

4. wpis do ewidencji ospodarczej sprzedajacego - potwierdzone np pieszatka firmowa

5 dokumenty z pkt 2 i 3 nalezy przetłumaczyc u przysiegłego

6 pierwszy przeglad - jak go nie ma to trzeba zrobic na wlasny koszt

 

z takimi dokumentami idzie sie do urzedu komunikacyjnego - tam rejstruja na miekki dowód i sprawdzaja SAD - jak wsyztsko jest OK to po około 2 tyg. przyjdzie karta pojazdu jezeli jednak cos z Sadem jest nie tak to dupa blada dlatego trzeba go dokładnie sprawdzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo pkt. 3 Pabla - w większości przypadków moto jest bez tablic, czyli wyrejestrowne. Wtedy musi być jak już ktoś wspominał dokument o wyrejestrowaniu. Oczywiście przetłumaczony przez biegłego!

Mózg elektroniczny będzie za nas tak myślał, jak krzesło elektryczne za nas umiera... (S.J. Lec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo, oryginał SADu musi pozostać w firmie która ściąga, zatem może być ksero potwierdzone pieczątką.

do tego jeszcze:

Fahrzeugbrief i karta wymeldowania (jeśli z Giermanii - tę ostatnią należy przetłumaczyć)

umowa kupna/faktura z zagranicy (tłumaczona jeśli nie po polsku)

I badanie techn.

umowa kupna/faktura od sprzedającego/firmy w Polsce;

ksero wpisu do ewidencji (jeśli kupujemy od podmiotu gospodarczego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał a u nas nie chca zarejstrowac bez oryginału sadu - i dlatego ja zpstawiam sobei potwierdzona kopie a po rejstracji zabieram od kupujacego oryginał spowrotem

dokładnie w bielsku jest podobnie :!:

mi zarejstrowali jak miałem :

sad podbity, papiery wywozowe (+tłumacz) badanie tech i umowa sprzedazy

WERA#111

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...