Skocz do zawartości

Szprychy - czy zrobię to sam?


Dariadal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dobre, proste koła szprychowe w Yamaszce Drag Star. Chciałbym je pomalować proszkowo na dwa kolory - obręcz czerwona, szprychy czarne.

Do tego zabiegu muszę rozszprychować oba koła.

W z wiązku z tym mam pytania:

- czy złożenie jest możliwe bez specjalistycznych narzędzi?

- czy po skręceniu szprych z obręczami konieczne jest centrowanie?

 

Jak to się robi???

Może macie jakieś stronki www gdzie jest to pokazane?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nigdy nie centrowałeś kół, to radzę oddać je do kogoś kto sie tym zajmuje. Po pierwsze zrobi to relatywnie tanio po drugie szybko i dobrze. Samemu robiąc dostaniesz qrwicy i zaczniesz nimi rzucać o podłogę :biggrin: Jedyny problem to czasem takiego fachowca znaleść. Najszybciej w warsztatach rowerowych.

http://ducatisti.pl/ PORTAL POŚWIĘCONY MARCE DUCATI
http://motomaniax.pl/ jedyny 100% serwis ducati w warszawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szprychy w kołach moto są różne,np w tylnym kole Yamahy Road Star są cztery rodzaje szprych.Przy rozbiórce trzeba zapamiętać które gdzie były.Wymieniałem u siebie tylną obręcz,sam rozplotłem i zaplotłem koło ale do samego centrowania oddałem właśnie do serwisu rowerowego i wycentrowali i naciągnęli szprychy jak trzeba.To była najtańsza opcja za centrowanie jednego koła wzięli 50pln.

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dragu z tego co pamiętam z tyłu są 2 rodzaje szprych.

Jeśli nie robiłeś tego wcześniej to raczej odradzam, nie jest to takie proste.

Pamiętaj też, że niekoniecznie wszystkie szprychy uda się odzyskać przy rozkręcaniu, a (oficjalnie) Yamaha nie sprzedaje ich na sztuki (tylko kpl. na koło 3 lata temu kosztowało to ok. 340 zł)

Bardziej mnie zastanawia malowanie proszkowe szprych - proszek daje dosyć grubą warstwę, która może uniemożliwić przełożenie szprychy przez piastę, lub spowodować porysowanie lakieru przy tej operacji. Jest też problem z gwintem - szprychy nie układają się równo, czasem wystaje więcej gwintu, czasem wcale (wyjdzie przy centrowaniu) - a gwintu malować nie wolno (co przy proszku też mogłoby być problematyczne). Nie wnikam już, czy wygrzewanie lakieru w 200st. będzie miało wpływ na parametry szprychy, bo po prostu nie wiem.

Ja raczej kombinowałbym z anodowaniem.

 

pzdr, Adam

Edytowane przez fxrider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anodowania, nie mam pojęcia kto i gdzie to zrobi.

A może ktoś ma podstawową wiedzę na temat malowania proszkowego?

Czy da się "odciąć" kolorem szprychę od obręczy? Chodzi mi o pomalowanie dwoma kolorami koła bez rozbierania szprych. Tak byłoby najłatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anodowania, nie mam pojęcia kto i gdzie to zrobi.

A może ktoś ma podstawową wiedzę na temat malowania proszkowego?

Czy da się "odciąć" kolorem szprychę od obręczy? Chodzi mi o pomalowanie dwoma kolorami koła bez rozbierania szprych. Tak byłoby najłatwiej.

 

W przypadku anodowania, materiał musiał by być goły czyli trzeba by usunąć stary chrom a powierzchnię trzeba by wypolerować. Inaczej efekt będzie tragiczny.

Pomalować to się da, ale myślę, że nikt tego nie zrobi a gdyby się podjął, to ty za to nie byłbyś w stanie zapłacić :notworthy: Aby wykonać to o czym mówisz trzeba by specjalną taśmą zabezpieczyć najpierw felgę, aby pomalować piastę ze szprychami, a potem zakleić każdą szprychę oddzielnie, tak by pomalować samą felgę. Wymagało by to ogromnego nakładu czasu, a i taśma do tanich nie należy. Tak więc zapomnij o takim sposobie. Jeśli już chcesz malować proszkowo, to całe koło na jeden kolor, albo po rozszprychowaniu każdą część oddzielnie. W tym wypadku zdecydowanie nie polecam jednak malowania szprych bo będą duże problemy z ich montażem, a pomalowanie nypli to już kompletna zabawa, szczególnie jak chce się zabezpieczyć gwinty. Taniej będzie kupić nowe koło chromowane. :icon_exclaim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W przypadku anodowania, materiał musiał by być goły czyli trzeba by usunąć stary chrom a powierzchnię trzeba by wypolerować. Inaczej efekt będzie tragiczny.

Pomalować to się da, ale myślę, że nikt tego nie zrobi a gdyby się podjął, to ty za to nie byłbyś w stanie zapłacić :notworthy: Aby wykonać to o czym mówisz trzeba by specjalną taśmą zabezpieczyć najpierw felgę, aby pomalować piastę ze szprychami, a potem zakleić każdą szprychę oddzielnie, tak by pomalować samą felgę. Wymagało by to ogromnego nakładu czasu, a i taśma do tanich nie należy. Tak więc zapomnij o takim sposobie. Jeśli już chcesz malować proszkowo, to całe koło na jeden kolor, albo po rozszprychowaniu każdą część oddzielnie. W tym wypadku zdecydowanie nie polecam jednak malowania szprych bo będą duże problemy z ich montażem, a pomalowanie nypli to już kompletna zabawa, szczególnie jak chce się zabezpieczyć gwinty. Taniej będzie kupić nowe koło chromowane. :icon_exclaim:

 

Witam koledzy

Temat mnie żywo zainteresował bo zamierzam właśnie coś zrobić z kółkami

Jak to zrobić żeby mieć całą felgę i koło czarne lub czerwone i gdzie to zrobić w okolicach Warszawy?

Mogę dostarczyć felgę osobno szprychy osobno...

Pozdrawiam

Gregorio

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...