Skocz do zawartości

Opony - "termin przydatności"?


Rekomendowane odpowiedzi

4 lata to max niby ;) ja kupujać oponke na przód kupiłem stara bardzo ma ona już chyba 6 lat ale nie jest spraciała a ni nic (kupiłem nową) i powiem ci szczerze ze wszystko jest ok myślałem ze nie będzie sie kleić do asflatu a jednak :) (pewnie nie w takim stopniu jak nowa z 08 np. ale jezdzi sie ok ;])

Ale lepiej kupić bieżące roczniki nowych gum ;]

 

A jeszcze termin przydatności zależy od warunków w których gumy były przechowywane ;)

Edytowane przez Sobol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardziej zalezy w jakich warunkach byla przechowywana. Zalezy tez od samej jakosci wykonania i rodzaju.

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie przyjmuje się że opona nie traci swoich właściwości do 5 lat pod warunkiem że jest przechowywana w odpowiednich warunkach. jednak ja bym nie kupił opony starszej niż 3 lata, zakładając że jeździsz "oszczędnie" opona wystarczy na 2 sezony czyli mamy 5 lat jak w morde dał.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupiłem leżaki tył z 2006,przód 2005,jeszcze nie założyłem ale wyglądają jak nówki.

Metzeler to o ile pamiętam bardzo miękkie opony,jeżeli były trzymane w temp pokojowej są na bank w porządku.Guma jeżeli traci swoje parametry jezdne to po prostu parcieje i pęka.Myślę żę 3latki jaknajbardziej nadają się do jazdy,chociaż patrząc na zachód np: niemcy to 4letnie opony są zwyczajnie wyrzucane na śmietnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, czyli w przypadku zakupu nówek, jeżeli mamy pewność, że była dobrze przechowywana – czas maksymalny żywotności i w miarę dobrych parametrów gumy to pięć lat. Norma przy nowych oponach to 36 miesięcy od daty produkcji (i wciąż warunek dobrego przechowania).

A te metzelery mają wysoki wskaźnik indeksu prędkości, to na te starsze niż dwu-, max trzyletnie nie ma się co szarpać, lepiej trochę więcej wydać.

nie

 

M.G.S. - jesteśmy otwarci jak inkunabuł w gablocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o Metzelery ME Z4, Z3

 

A dlaczego upierasz się przy tych starych modelach ? Mają pewnie już z 10 lat . I masz niezbyt sprecyzowane wymagania ;) Z4 to sportowo-turystyczna opona , następcą jest Z-6 . Sportową Z-3 zastąpiła M-1 , a obecnie M-3 .

Jak masz okazję tanio wyrwać 3-4 letnią , to się nie zastanawiaj . Sportowa starczy Ci na pół sezonu (5÷7 kkm) . Sam takie biorę , a polatać po winklach lubię . Sportowo turystyczna może starczyć na sezon ( 9÷18 kkm) więc faktycznie , jak ktoś napisał wyżej , powiedzmy 3 letnią .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego upierasz się przy tych starych modelach ? Mają pewnie już z 10 lat . I masz niezbyt sprecyzowane wymagania ;) Z4 to sportowo-turystyczna opona , następcą jest Z-6 . Sportową Z-3 zastąpiła M-1 , a obecnie M-3 .

Jak masz okazję tanio wyrwać 3-4 letnią , to się nie zastanawiaj . Sportowa starczy Ci na pół sezonu (5÷7 kkm) . Sam takie biorę , a polatać po winklach lubię . Sportowo turystyczna może starczyć na sezon ( 9÷18 kkm) więc faktycznie , jak ktoś napisał wyżej , powiedzmy 3 letnią .

 

Jak to niezbyt sprecyzowane wymagania? chcę kupić metzelery ME Z3 albo metzelery ME Z4 co tu precyzować?

Upieram sie przy tych bo mam zamiar podróżować trochę w tym sezonie a one mi na dłużej wystarczą.

 

ME Z3

Zdjęcie niezaładowane/zbyt duże

 

ME Z4

Zdjęcie niezaładowane/zbyt duże

 

Chyba, że macie coś innego do zaproponowania w podobie tych?

Twardsze i nie za drogie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MEZ-3 miałem w kawasaki Z1000 i do tego motocykla wystarczały jeśli temperatura asfaltu była wysoka to na kolanie śmigałem. Niestety przebiegi śmieszne i jak wytrzyma 5kkm to max. Do turystyki spokojnie MEZ-4. Ja miałem leżaki dość stare (niestety nie pamiętam ale chyba 5-cio letnie) i zawsze tył miałem zamknięty, także kupuj jak masz w dobrej kasie MEZ-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...