Jump to content

Kawa GPZ500S-dobór dysz


rider143
 Share

Recommended Posts

Witam

Posiadam Kawe w wersji USA czli EX500A rocznik 1991. Sporo mi pali i zastanawiam sie nad zmianą dysz w gaźniku na mniejsze. Mam 130-stki (zgodnie z manualem) ale wyczytalem ze w tym samym modelu od rocznika 1994 są montowane dysze 100. Rowniez dowiedzialem sie ze motocykle produkowane na rynek USA mają fabrycznie wieksze dysze od tych ktore sa produkowane na Europe, a przy tym nie różnią sie mocą i momentem. Tak jest np z Kawa EN500. Czy moge wiec zalozyc dysze 100-tki bez żadnych negatywnych skutków dla silnika?

Czy ktoś posiadający GPZ500S po roku 1994 może sprawdzić jakie ma dysze w gaźnikach?

Link to comment
Share on other sites

Witam

Posiadam Kawe w wersji USA czli EX500A rocznik 1991. Sporo mi pali i zastanawiam sie nad zmianą dysz w gaźniku na mniejsze. Mam 130-stki (zgodnie z manualem) ale wyczytalem ze w tym samym modelu od rocznika 1994 są montowane dysze 100. Rowniez dowiedzialem sie ze motocykle produkowane na rynek USA mają fabrycznie wieksze dysze od tych ktore sa produkowane na Europe, a przy tym nie różnią sie mocą i momentem. Tak jest np z Kawa EN500. Czy moge wiec zalozyc dysze 100-tki bez żadnych negatywnych skutków dla silnika?

Czy ktoś posiadający GPZ500S po roku 1994 może sprawdzić jakie ma dysze w gaźnikach?

 

 

A ile to jest sporo?

Suzuki GSR 750, GS 400, GSX 750 S Katana, GS 850 G, DR 600 S

Link to comment
Share on other sites

Przyznaję racje Panie Piotrze, różnią się wartości ciśnienia sprężania miedzy tymi rocznikami. Ale wyczytałem ze standardowo dysza u mnie jest 130 ale dopuszczone sa inne o rozmiarach : 135, 132, 128, 125 ale pisze przy nich RACING USE ONLY. Rozumiem, że to do wykorzystania w sporcie. Czy orientuje się Pan do jakiej wartości mogę bezpiecznie zejść bez szkody dla silnika? Rozumiem, że to ograniczy trochę osiągi moto i jestem w stanie to zaakceptować. Moto jest używane głównie w mieście i do dojazdu na uczelnie, a jazda miejska = nawet do 10L/100km. Trasa to połowę tego. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki i rady.

Link to comment
Share on other sites

Niestety z dyszami bez hamowni nic dobrego nie wykombinujesz a raczej szybko zniszczysz silnik.

Jest inny sposób ograniczenia zużycia paliwa ale co się z tym wiąże również i osiągów silnika.

Po odkręceniu pokryw na membranach należy do nich od wewnątrz przymocować trwale 10mm długości zderzaki ograniczające podniesienie przepustnicy. Motocykl nic nie straci z dynamiki podczas jazdy w mieście a zużycie benzyny spadnie znacząco.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Link to comment
Share on other sites

w ten sposób były dławione te silniki ale z tego co pamiętam to zużycie paliwa nie było w nich mniejsze, a na pewno nie znacząco. Położenia iglicy w tych gaźnikach nie da się zmienić ale sądzę że jak delikatnie zmniejsze dysze to nic złego się z silnikiem nie stanie-w końcu jakość filtra powietrza tez się zmienia w czasie eksploatacji oraz wkład tłumika co zmienia warunki panujące w gaźniku...Zakupię dysze 120stki i zobaczę jak będzie.

Link to comment
Share on other sites

To po co pytałeś jak już wiesz bo przemyślałeś ?

Aby ograniczyć moc tego silnika zakładano zwężkę przelotu pod kolektorem dolotu o 50% i większą dyszę paliwa.

Po wymianie dysz na 120 I ZACHOWANIU TEJ SAMEJ TECHNIKI JAZDY WYPALISZ ZAWORY LUB DZIURY W TŁOKACH.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Link to comment
Share on other sites

Kolego cos masz nie tak z silnikem mam Kawasaki Gpz 500s ale 1995 wczesniej mialem starsza wersje i raczej nie paliła 10/100 gdzies masz cos nie tak poszukaj dobrego mechanika niech Ci wszsytko sprawdzi

Link to comment
Share on other sites

tzn one lubia paliwo , koles mial KLE a jego ojciec GPZ i srednio 7 - 8 lykaly , ale 10 to faktycznie troszke sporawo. Regulacja gaznikow i czysty filtr powietrza moze wystarczy.

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Link to comment
Share on other sites

w ten sposób były dławione te silniki ale z tego co pamiętam to zużycie paliwa nie było w nich mniejsze, a na pewno nie znacząco.

 

Kolego - znacząco. Zdławiona wersja maksimum spali 6 litrów. I nie ma ch*ja, że więcej. Miałem to wiem. 10 litrów w mieście to chyba na prawdę bardzo źle policzyłeś bo moja przy ostrej jeźdźie miejskiej brała niecałe 7 litrów i to przy ostrym katowaniu.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, tylko długość ogranicznika należy dobrać doświadczalnie.

Na ogół na początek przyjmuje się 1/3 skoku i robi testy a po nich można ew.skracać ogranicznik.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Link to comment
Share on other sites

Ok, piszecie tu o dyszach i kastrowaniu, a spalanie w tamtym motocyklu nie wynika chyba z za dużych dysz, tylko z zasyfionego filtra, maxymalnie zużytego napędu itd. Albo gość nie umie w ogóle jeździć skoro taka różnica między trasą a miastem.

Suzuki GSR 750, GS 400, GSX 750 S Katana, GS 850 G, DR 600 S

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...