Skocz do zawartości

Urządzenia do sterowania zmiennym kątem zapłonu


mahermnih1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

sq9jkt dla mnie lepszym rozwiązaniem był przetwornik zamienia mi wartość podciśnienia na dane napięcie które można by zaprogramować :icon_biggrin:

 

Czy któryś z tych schematów nadał by się do mojego projektu :notworthy: ??

http://www.modelbouw.gompy.net/newcdi/newcdi.htm

http://www.transmic.net/gbindex.htm

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_110499/article.html

Wszystko to są CDI czyli Tyrystorowe a więc potrzebujesz do nich zewnętrzne 200V, masz takie w motocyklu? Od tego jest jeden wyjątek gdzie był generator i transformator do generowania 200V (ale takie rozwiązanie to można polecić bardziej doświadczonym).

Wszystkie CDI z uP dają się programować, a co się tam da zaprogramować to zależy już od zasobów danego uP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam napięcie 200V bez problemu.

Rozmawiałem z tatą kolegi, pomoże mi zbudować ten moduł

http://www.modelbouw.gompy.net/newcdi/newcdi.htm

Na elektrodzie założyłem taki temat dotyczący kilku pytań tego modułu ale nikt do tej pory nie odpisał.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...5648327#5648327

DEAD może ty byś znał odpowiedzi na te pytania bo widzie, że jesteś dosyć dobrze zorientowany w elektronicznych sprawach :wink:

 

 

Tylko w tym module napięcie brane jest z akumulatora. Kurcze a ja wolał bym aby było właśnie z tych 200V. Jak ktoś by znalazł takowy to proszę o link :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Flashlight stroboskop czym on jest zasilany w tym przypadku ?

Czy można objeść się bez niego czy on ma jakieś zadanie w tym układzie ??

To tylko wyjście np. na diodke superjasną o małym kącie świecenia, lub stroboskop, nic nie musisz tam podłączać, ale dioda superjasna i znak na kole magnesowym to dobry sprzęt do dniagnozowania gdy nie masz oscyloskopu.

2. Na schemacie jest napisane zasilanie zewnętrzne 6V jednak mam 12V instalacje elektryczną w motorku zatem jakie parametry trzeba związku z tym zmienić ?

Przypuszczalnie nic. Nie jestm pewien tylko jaki to będzie miało wpływ na generatr wysokiego napięcia, ale takie sprawy wyjdą przy uruchamianiu.

3. Jaki potrzeba programator aby zaprogramować tego procka.

Jak by można to prosił bym o schemat w miarę czytelny abym mógł sobie taki zmajstrować.

Nie wiem nigdy nie interesowałem się PIC'ami. Na elektrodzie napewno coś znajdziesz.

5. Jaki typ czujnika HALLA trzeba tu zainstalować ?

TLE4905 lub TLE4935 lub wyjmij sobie taki z wiatraczka komputerowego.

 

Skoro masz w motorku 200V to elementy B1, L1, L2, L3, R5, R6, C8, T2, C7 możesz wyrzucić :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideę masz dobrą, ustawienie kąta w 2T znacznie wpływa na poprawienie osiągów, nie wiem jak to w praktyce sie ma ze spalaniem. osobiscie wolalbym pobawic sie w znalezienie odpowiednich parametrow czasu zaplonu dla okreslonych typow jazdy(np. miejska, sportowa, turystyczna itp)

 

licz się tylko z tym, że 2T to nadal 2T i co ci z tego ze zaplon bedzie idealnie zestrojony, skoro chyba reakcja gaźnika jest nieco inna niż reakcja wtryskiwaczy? mowimy tu przecież o milisekundach...

 

 

jakie masz pojecie o programowaniu uP? bo nie chcesz chyba tego robic za pomoca "realizera"... :icon_mrgreen: chociaz kto wie...:icon_mrgreen:

 

 

 

pzdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę co by nie tylko, DEAD narysuj jak możesz mi ten schemat pomijając 6V a wykorzystując 180V i bd miał gotowy schemat mam już procka tylko jeszcze muszę programator zmajstrować.

Oki może coś zmodze, ale to jest naprawde prosta sprawa, wystarczy wykasować te elementy co napisałem i do Anody tyrystora doprowadzić to 180V.

 

PS. Pytałeś kolegi czy lubi programować PIC'e?? bo może warto zmienić uP na taki jaki się będzie koledze podobał.

 

Link do schematu:

http://img377.imageshack.us/img377/5248/cdiaxj4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki

Taki schemat może się przydać wielu osobom bo nie jest tak prosto znaleźć taki w sieci.

Pozdrawiam odezwę się jak zmontuje moduł

 

Kupić można to nie sztuka tylko wydanie kasy. Zrobić to jest sztuka a kasy na to pójdzie jakieś 10 razy mniej. Komplet takiego zapłonu kosztuje 900 zł wraz z cewkami zapłonu bez możliwości homologacji elektryki (brak cewek ładowania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakim uP bedzie to robione?

 

 

ps, tak dla Twojej swiadomosci;

 

odczytanie z rysunku parametrow elementow poprzewodnikowych nie oznacza, ze znajdziesz identyczne w pierwszym lepszym sklepie elektronicznym. kombinowalem swego czasu z modulem do hondy MBX80 i co sie okazalo, po rozebraniu sprawnego modulu diody prostownicze na ten przyklad mialy zupelnie inne parametry niz te, ktore zakupilem w sklepie, mimno tych samych oznaczen. Japonczyk chytra bestia, tak latwo nie odpusci...

 

 

pzdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

TLE4905 lub TLE4935 lub wyjmij sobie taki z wiatraczka komputerowego.

 

(...)

Nie stosuj tego. Te hallotrony nie są przystosowane do pracy w tak trudnych warunkach jak wnętrze motoru. Kiedyś znajomy szukał dla mnie informacji od samodziałach CDI na węgierskich stronach i znalazł historię typa który usiłował użyć właśnie tych czujników. Najlepszy wytrzymał bodaj 1,5km...

 

IMHO cewka dająca impulsy nie jest zła, a formowanie sygnału cyfrowego to znów nie taka sztuka.

 

Osobiście kombinuję zapłon CDI do Hondy CB50J. Oryginalnie jest przerywacz, ale nie wyrabia obrotów. Poza tym mam stały kąt. Chciałem założyć elektronika, ale jak na razie barierą nie do przeskoczenia jest czujnik. Sam moduł i ewentualnie sterowanie na uP to nie jest jakaś wielka trudność. Kwestia kilku dni uczciwej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...