Skocz do zawartości

Dziwne odgłosy w silniku


luki_91
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Przed wczoraj po przejażdżce i ponownym rozpaleniu i ruszeniu pojawiły się dziwne odgłosy z silnika jak by coś waliło o coś.Postanowiłem wczoraj zdjąć cylinder i pokrywę sprzęgła i sprawdzić czy tam jest wszystko w porządku i okazało sie ze tak.Złożyłem wszystko s powrotem i przejechałem się jakieś 500m i nic nie hałasowało.Dzisiaj jak wyjechałem do szkoły po jakieś 200m znów pojawił się ten problem.Dodam ze jest to honda mbx 80ccm i dzieje się to na każdym biegu i zaczyna się gdzież od 2tys obrotów.mam nadzieje ze mi coś do radzicie. PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Czy podczas gdy zaczyna sie stukanie nasilają się wibracje? Ja miałem podobnie kiedyś w RD 80, po pewnej barierze obrotowej pukał mi wałek, który był osadzony na łożysku ślizgowym. Po prostu gniazdo sie wytarło.

 

2. Na pewno sprawdziłeś korbę? Parę dni temu wysiadło mi łożysko korbowodu (te dolne na wale) i też było słychać takie stukanie, tyle że słychać to od samego początku. Weź odpal motor daj na luz, szarpnij gazem i puść go, tak aby motocykl schodził z obrotów jeśli byłaby to korba to wtedy będzie ją najlepiej słychać.

 

Przysuń ucho do silnika i mniej więcej oceń skąd dobiega ten dźwięk. Myślę że dasz rady odróżnić czy jest to odgłos z okolic cylindra czy z wnętrza silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Czy podczas gdy zaczyna sie stukanie nasilają się wibracje? Ja miałem podobnie kiedyś w RD 80, po pewnej barierze obrotowej pukał mi wałek, który był osadzony na łożysku ślizgowym. Po prostu gniazdo sie wytarło.

 

2. Na pewno sprawdziłeś korbę? Parę dni temu wysiadło mi łożysko korbowodu (te dolne na wale) i też było słychać takie stukanie, tyle że słychać to od samego początku. Weź odpal motor daj na luz, szarpnij gazem i puść go, tak aby motocykl schodził z obrotów jeśli byłaby to korba to wtedy będzie ją najlepiej słychać.

 

Przysuń ucho do silnika i mniej więcej oceń skąd dobiega ten dźwięk. Myślę że dasz rady odróżnić czy jest to odgłos z okolic cylindra czy z wnętrza silnika.

 

1Wibracje sa minimalne.

 

2Korba była wymieniana jakieś 1000km temu i sprawdzałem to nie miała nic luzu.

 

3.Nie jestem pewien ale wydaje mi sie ze jest to dźwięk z wnętrza silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...też mam podobny problem.Wydaje mi się, że w moim przypadku jest to jakoś związane z temperaturą powietrza atmosferycznego. Skąd takie wnioski. Dojeżdżam moto codziennie do pracy. W chłodnieszych okresach czyli na wiosnę i początku lata zdarzyły się takie stuki kilka razy. Przez całe lato nie zanotowałam ani razu takiego przypadku. Dopiero wczoraj to stukanie dało o sobie znać. Rano wyciągam moto z garażu i jest OK, ale po 8h stania pod chmurką na parkingu firmowym w temperaturze ok 16 st. C znów się odezwało. Idąc drogą dedukcji-i mając na względzie szczątkowe wiadomości z fizyki dot. rozszerzalności cieplnej, wychodzi mi na to że coś tam w środku silnika kurczy się pod wpływem zimna( :icon_rolleyes: ) Ale czy jest to możliwe, żeby aż tak? A może to kwestia przypadku i przyczyna tkwi gdzie indziej. Tak czy owak...olej jest wymieniony ok.1000km temu a filtr wyczyszczony. Co może być zatem nie tak??

 

Sorki,za szybko przeczytałam odpisałam i nie zwróciłam kompletnie uwagi na to że jestem w dziale 2T. Moje moto to 4T.

jeszcze raz przepraszam za pomyłkę.

<seryjna kolekcjonerka>

 

Moja małpa wie jak naprawdę ze mną jest

Patrzy w oczy tak, jakby znała mnie od lat

Kiedy jest mi źle, opowiada różne dziwne historie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja DT (wcześniej również RD) także stukała na zimnym silniku. Kiedy stała na upale przed garażem nic nie było słychać a gdy wyciągałem po nocy (w garażu u mnie zawsze jest zimno, bo jest to głęboka piwnica) to przez kilkanaście pierwszych sekund stukało, a po rozgrzaniu już nie.

 

Rozszerzalność termiczna ma zawsze znaczenie, ale nie w przypadku gdy motor jest już rozgrzany a coś dalej stuka. Jeśli motor ma 70 C w lecie czy w zimie to jest to taka sama temperatura :icon_exclaim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozgrzaniu jest już OK.

Na wciśniętym sprzęgle też tak stuka:(

<seryjna kolekcjonerka>

 

Moja małpa wie jak naprawdę ze mną jest

Patrzy w oczy tak, jakby znała mnie od lat

Kiedy jest mi źle, opowiada różne dziwne historie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...