Skocz do zawartości

Potrzebuję pomocy w odzyskaniu zaliczki


Subaracz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Może ktoś z Was miał podobną przygodę i potrafi mi pomóc bo w sprawach prawnych/sądowych mam zerowe rozeznanie. W skrócie sprawa wygląda tak, że wpłaciłem zaliczkę (1000 zł) za motocykl, spisaliśmy umowę, której człowiek nie dotrzymał i nie chce mi zwrócić owej zaliczki. W nieco dłuższym skrócie sprawę opisałem tutaj:

http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...8&hl=motoitalia

 

Moje pytanie jest takie czy ktoś potrafi mi powiedzieć jaka jest ścieżka sądowa w takim przypadku? Jakie są procedury, od czego zacząć, czy są związane z tym jakieś opłaty i czy sąd w ogóle zajmuje się takimi kwotami?

 

Będę wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze ważna jest treść umowy, bez tego do końca precyzyjnie trudno będzie pomagać

po drugie zaczynasz od pisemnego ostatecznego przedsądowego wezwania do zwrotu zaliczki (szkoda, że nie zadatku...), poleconym, z określonym terminem np. 3 dni

po trzecie jeśli gość prowadzi działalność gospodarczą występujesz do właściwego urzędu miasta/ gminy o dokumenty rejestrowe, będą przydatne w sądzie (11-17zł), lepiej sprawdzić wcześniej telefonicznie, czy wpis jest

 

jak nie zareaguje na przedsądowe wezwanie, będzie można pisać pozew. ale wcześniej może będzie łatwiej skorzystać z pomocy rzecznika praw konsumentów

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź jeszua!

 

Treść umowy postaram się wrzucić wieczorem.

 

Co do tego ostatecznego wezwania przedsądowego- czy to ma być jakaś konkretna regułka czy dowolna treść, w której jasno sprecyzuję, że żądam zwrotu zaliczki?

 

No i co jeśli delikwent nie przyjmie tego listu (co jest dość mocno prawdopodobne) ?? Fakt odmówienia przyjęcia listu poleconego jest podstawą do pisania pozwu??

 

No i jeszcze pytanie ile trwają takie "rozprawy" ?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co jeśli delikwent nie przyjmie tego listu (co jest dość mocno prawdopodobne) ?? Fakt odmówienia przyjęcia listu poleconego jest podstawą do pisania pozwu??

 

Weź pod uwagę, że może nie przyjąć listu (nie będzie podpisywał odmowy, tylko po prostu go nie odbierze) - wtedy po 14 dniach list wróci do Ciebie. Taka sytuacja może to świadczyć na Twoją korzyść w sądzie.

 

 

No i jeszcze pytanie ile trwają takie "rozprawy" ?

 

Jeżeli gość dobrze się broni (przekładanie rozprawy, odwołania, itp.) to latami.

 

Wrzuć treść umowy, to zobaczymy czy są w niej jakieś "kruczki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HA :banghead: Ja u tego gościa też miałem kupić motocykl ale zaczął coś kręcić i mataczyć więc sobie odpuściłem :flesje: W zeszłym roku miałem podobną sytuację, że wpłaciłem zaliczkę na samochód, umowy jednak nie podpisaliśmy bo mi zaczęło coś nie grać z autem i niestety ja sprawę rozwiązełem w troszeczkę bardziej "męski" i prostacki sposób... Możecie mnie za to zlinczować ale jeśli po dobroci nie da rady...

 

Koniecznie pisz jak wygląda sprawa, jestem strasznie ciekaw.

 

Ile to buractwa w tym kraju :flesje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynasz od pisemnego ostatecznego przedsądowego wezwania do zwrotu zaliczki (szkoda, że nie zadatku...)

Co prawda sprawa już rozwiązana, ale z tego co dobrze pamiętam, to właśnie o zwrot zaliczki można się ubiegać... zadatek przepada raz na zawsze ;)

Fotografia ślubna, dziecięca, portretowa, akty, etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda sprawa już rozwiązana, ale z tego co dobrze pamiętam, to właśnie o zwrot zaliczki można się ubiegać... zadatek przepada raz na zawsze :icon_razz:

 

źle pamiętasz :crossy: zaliczkę się zwraca, a zadatek zwraca się w podwójnej wysokości :icon_question: działa w obie strony, zależnie od tego, która nie spełniła świadczenia (art. 394 k.c.) - czyli strona pokrzywdzona przez brak zawarcia transakcji wzbogaca się o wysokość zadatku

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle pamiętasz :) zaliczkę się zwraca, a zadatek zwraca się w podwójnej wysokości :) działa w obie strony, zależnie od tego, która nie spełniła świadczenia (art. 394 k.c.) - czyli strona pokrzywdzona przez brak zawarcia transakcji wzbogaca się o wysokość zadatku

jsz

 

dzięki za info!\

aż sprawdziłem w kc :) dobrze to wiedzieć na przyszłość

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...