Skocz do zawartości

Yamaha XTZ 750 regulator napięcia


cochise
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak masz komputer stacjonarny to zdejmij sobie radiator z wentylarorem z procesora , wytrzyj paste i załóż spowrotem. Potem zdaj relacje jak długo komputer pracował :biggrin: To powinno ci unaocznic dosc duze znaczenie tej pasty.

Jak jej nie ma to regulator oddaje ciepło przez cienką warstwe tlenków i powietrza które to ma kiepskie przewodzenie .Pasta wypełnia ten brak i umozliwia normalny przekaz energii.

 

 

Rezystancja cieplna styku radiator-regulator zmiejszy się ok 5 - 10 razy.

 

Tak tylko zauwazcie ze w motocyklu pomiedzy radiatorem a rama jest jeszcze warstwa lakieru a radiatory reglerow tez czasami sa lakierowane i caly ten misterny plan w pizdu... Zadne dodatklowe szpeje nie zastapia dobrego stanu instalacji elektrycznej. Co najwyzej moga dzialac wspomagajaco. Kompa po wytarciu pasty tez uzytkowalem i chodzil nawet non stop jako serwer przez ponad roki na zmniejszonych obrotach wentylatorka aby mniej szumial;p.

5-10 razy to jest duzy rozrzut. Moze jednak jakis wykresik charakterystyki cieplnej z uzyciem pasty i bez pasty... Czy powtarzacie obiegowe opinie. Wyjasnijcie mi dlaczego regler bez uzycia pasty mi dziala tyle lat a w innych XTZ 750 ulega uszkodzeniu mimo roznych cudow na kiju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zauwazcie ze w motocyklu pomiedzy radiatorem a rama jest jeszcze warstwa lakieru a radiatory reglerow tez czasami sa lakierowane i caly ten misterny plan w pizdu... Zadne dodatklowe szpeje nie zastapia dobrego stanu instalacji elektrycznej. Co najwyzej moga dzialac wspomagajaco. Kompa po wytarciu pasty tez uzytkowalem i chodzil nawet non stop jako serwer przez ponad roki na zmniejszonych obrotach wentylatorka aby mniej szumial;p.

5-10 razy to jest duzy rozrzut. Moze jednak jakis wykresik charakterystyki cieplnej z uzyciem pasty i bez pasty... Czy powtarzacie obiegowe opinie. Wyjasnijcie mi dlaczego regler bez uzycia pasty mi dziala tyle lat a w innych XTZ 750 ulega uszkodzeniu mimo roznych cudow na kiju?

Odpisywałem wamnokowi który ma FZR 600 a to chyba nie to samo co XTX 750? i u niego jest regulator przykręcany do blaszki a puźniej do ramy, nie wiem gdzie tam jest farba a gdzie nie.

5-10 razy to jest duży rozrzut???? no to powiem że się pomyliłem bo zmiejszy się dokładnie 7.59999 razy. Mam nadzieje że taka odpowiedz Cie zadowoli :-).

Apropo elektroniki i temperatur, to krąży taka legenda że na tranzystorach 2N3055 Motrolli można było cynę topić (ponad 230 stC). A maksymlna temp. złącza dla tego tranzystora wynosi 200 stC. A jak wiadomo od złącza do obudowy to jeszcze kawałek i kila stC by tam się jeszcze uzbierało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastę między elementem nagrzewającym się, a radiatorem można by porównać do uszczelki między elementami silnika. Oczywiście można złożyć beż niczego, ale wtedy wymagana jest dość precyzyjna obróbka powierzchni. O wiele prościej jest użyć wypełniacza, który sam dostosuje się do nierówności na powierzchniach.

Inna sprawa. Jeśli fabryka czegoś nie zastosuje w motocyklu, nie jest powiedziane, że modyfikacja będzie skutkowała gorszym.

 

Rozrzut 5...10 nie jest taki duży - to raptem jeden rząd wielkości. Pasta nie zawsze musi tyle dać. Wiele zależy od rodzaju powierzchni. Dwóm równo przylegającym elementom metalowym nie pomoże tak bardzo jak np. tym elementom rozdzielonym przekładką mikową.

 

(...)

Apropo elektroniki i temperatur, to krąży taka legenda że na tranzystorach 2N3055 Motrolli można było cynę topić (ponad 230 stC). A maksymlna temp. złącza dla tego tranzystora wynosi 200 stC. A jak wiadomo od złącza do obudowy to jeszcze kawałek i kila stC by tam się jeszcze uzbierało.

Dla cyny 63/37 jest chyba równo 183°C. Bydle 2N3055 jest mocne, więc 200°C powinno wytrzymać. Rezystancję termiczną między złączem, a obudową ma 1,5°C/W, a między obudową, a otoczeniem raczej dużą.Pewnie jest możliwe stopienie nim zwykłej cyny. Te nowoczesne szajsy bezołowiowe mają wyższą temperaturę topnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5-10 razy to jest duży rozrzut???? no to powiem że się pomyliłem bo zmiejszy się dokładnie 7.59999 razy. Mam nadzieje że taka odpowiedz Cie zadowoli :-).

 

Bardzo duzy rozrzut. Powiem inaczej wolisz miec 5 tys dlugu czy 10 tys? Przy projektowaniu maszyn z tego co pamietam 10 to wspolczynnik bezpieczenstwa dla ludzi. Inne maszyny projektuje sie z mniejszym wspolczynnikiem bezpieczenstwa. Wiec chcialbys uzywac maszyne policzona na wspolczynnik 5 czy 10?

Moze jednak jakis wykresik na poparcie tezy a nie jakies ironizowanie? Kazdy pwtarza tylko obiegowe opinie a nie potrafi ich udowodnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy pwtarza tylko obiegowe opinie a nie potrafi ich udowodnic.

Nie mam zamiaru Ci niczego udowadniać. Ci co chcą to się zastosują do rady, a Ci co nie chcą to nie. Jak masz ochotę to możesz sam zrobić takie doświadczenie i je opublikować na forum, tylko pamiętaj żeby czujnik temperatury też posmarować pastą ;-) bo inaczej wyniki będą niedokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duzy rozrzut.(...)

 

Co za różnica czy opór termiczny zmniejszy się z 5°C/W do 1°C/W, czy do 0,5°C/W? Ważne, że się zmniejszy się znacząco.

 

 

 

Napisał brys w którego motocyklu regulator nie ma wcale połączenia termicznego z jakąkolwiek częścią ramy, a działa :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica czy opór termiczny zmniejszy się z 5°C/W do 1°C/W, czy do 0,5°C/W? Ważne, że się zmniejszy się znacząco.

Napisał brys w którego motocyklu regulator nie ma wcale połączenia termicznego z jakąkolwiek częścią ramy, a działa :D

Bede sie jednak upieral ze pasta jest jednak polsrodkiem, nie koniecznie pomoze ale nie zaszkodzi. Co z tego jesli zastosujesz super, hiper - pasty a wtyczki bada zasyfione i tworza duze rezystancje i co za tym idzie wygrzewanie sie instalacji. Najpierw poczyscic i przekonserwowac wszystkie polaczenia elektryczne, sprawdzic stan akumulatora (poziom i gestosc elektrolitu) a po tych zabiegach mozna sobie stosowac jakies szpeje...

Dlaczego nikt nie umie udowodnic cudownego dzialania tej pasty? Choc jakies wykresiki producenta... To jest tak samo jak z moto doktorami czy innymi moto-life - jednemu lanymi do zabitych silnikow- cudow nie ma.

0,5 st C a 5 st C to jest duuza roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede sie jednak upieral ze pasta jest jednak polsrodkiem, nie koniecznie pomoze ale nie zaszkodzi. Co z tego jesli zastosujesz super, hiper - pasty a wtyczki bada zasyfione i tworza duze rezystancje i co za tym idzie wygrzewanie sie instalacji. Najpierw poczyscic i przekonserwowac wszystkie polaczenia elektryczne, sprawdzic stan akumulatora (poziom i gestosc elektrolitu) a po tych zabiegach mozna sobie stosowac jakies szpeje...

Dlaczego nikt nie umie udowodnic cudownego dzialania tej pasty? Choc jakies wykresiki producenta... To jest tak samo jak z moto doktorami czy innymi moto-life - jednemu lanymi do zabitych silnikow- cudow nie ma.

0,5 st C a 5 st C to jest duuza roznica.

 

Pasta nie jest lekiem na wszystkie choroby. Jest uzupełnieniem. Nie pomaga na zasyfione wtyczki. Do tego służą inne preparaty i metody.

 

Dlaczego próbujesz udowodnić teorię o nieskuteczności pasty? Jakich wykresów oczekujesz? Co w funkcji czego?

 

Mogę Ci przepisać tabelkę z książki o budowie wzmacniaczy z rozdziału dotyczącego chłodzenia. Z niej wynika, że pasta poprawia przewodnictwo cieplne. Po prostu. Można rzec polepsza styk. Czy lepsze przewodnictwo cieplne między regulatorem a radiatorem zapobiegnie awarii tego nie wiemy i się nie dowiemy póki nie przeprowadzimy testów. Najlepiej takich niszczących regulatory... Na pewno oddali niebezpieczeństwo takiej awarii, bo przybliżyć nie może.

 

Między temperaturą 0,5°C a 5°C jest różnica dokładnie 4,5°C. Czy to dużo to nie wiem. Nie zajmowały mnie nigdy takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...