Skocz do zawartości

Dlaczego na Dakarze nie ma quadów?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Quadów i ATV nie rejestruje się jako motocykle tylko jako pojazdy rolnicze. Tym samym, o ile mają ważny przegląd tehcniczny, można nimi poruszać sie po zwykłych ulicach przy prędkościach oznaczonych w Kodeksie Drogowym dla traktorów. Tym samym także jazda quadem po drodze publicznej nie wymaga używania kasku - tak jak nie wymaga się noszenia kasku od traktorzysty ;)

Inna sprawa, że w zawodach typu contry-cross enduro ścigają się głównie quady i z napędem na jedną, tylną oś - są to takie crossowe odmiany quadów - bez kitów homologacyjnych i mozliwości rejestracji, za to o wiele lżejsze i szybsze niż cięzkie ATV.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim

 

Quad - ATV - All Terrain Vehicle ( czy jakoś tak - sorry Dominik ;) ) są rejsetrowane jako pojazdy rolnicze, lub jako motocykle - generalnie te z napędem na tylną oś. W Polsce generalnie jest z tym bałagan ( zresztą nie tylko z tym ) i trudno jest zarejestrować quada - generalnie Hondy miały homologację, reszta nie. Chociaż na www.atvpolska.pl widziałem Raptora zarejestrowanego 8O 8O 8O 8O . Ale przecież muszę jakoś dojechać na poligon :) :( :( :D .

Co do jazdy po asfalcie - prawdą jest, że opony lecą baaaardzo szybko, zwłaszcza tył, co wynika głównie z tego, że quady nie mają mechanizmu różnicowego - tylna oś napędza jednocześnie dwa koła.

Ale to jest właśnie fajne - każdy zakręt pokonuje się uślizgiem :twisted: :twisted: .

Poza tym - Bombardier DS650 Baja to quad Bombardiera, kanadyjskiego producenta quadów, skuterów śnieżnych itp. Mocny, duży quad sportowy. Generalnie zaprojektowany tak, że może wygrywać z innymi w trudnym terenie - nawet seryjny, bez żadnych dodatkowych bajerów.Trochę za słaby silnik Rotaxa. Ja osobiście wolę Raptora.

Choć z drugiej strony Raptor wymaga przynajmniej poszerzenia i wymiany amortyzatorów - seryjny może być jedynie pojazdem wyjściowym do przeróbek i zdecydowanie nie nadaje się do agresywnej jazdy terenowej.

 

Nara. QuadMan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie:

Ostatnio spotkałem się z czyjąśc wypowiedzią " Bombardier produkuje Quady i ATV", więc się dziwie, czy Quad i ATV to co innego?Czy Quad i ATV to to samo tylko inne nazwy?

 

coś mi sie wydaje, że te tak jak Dominik wspomniał ATV są cięższe od zwykłych qadów... :roll: chociaż mi zwykle ATV kojarzyło sie z wyczynowymi qadami :roll: Bombardier jest chyba ATV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

ATV - All Terain Vehicle - zwykle ciężkie, napędzane na dwie osie czterokółki, na świecie najczęściej używane do pracy w gospodarstwach rolnych, dopiero potem w sporcie, nierzadko wyposażone w takie bajery, jak wyciągarki, pługi śnieżne itd. W Polsce najczęściej rejestrowane jako ciągniki rolnicze (napęd na 4 koła) lub motocykle (napęd na 2 koła).

Quad - zwykle lżejsze, zwinniejsze, szybsze, z mocniejszym zawieszeniem. W wersjach wyczynowych, pozbawionych kitu homologacyjnego, nie podkegają rejestracji.

O rejestracji obu rodzajów pojazdów decyduje homologacja. Jeśli ma, to OK, jeśli nie, to nie do zarejestrowania.

To wszystko w olbrzymim skrócie oczywiście.

 

QuadMan - ten Raptor mógł być zarejestrownay, ponieważ każdy importer w Polsce może w danym roku kalendarzowym zarejestrować 2 pojazdy każdego modelu motocykla czy quada (sprowadzone jako pierwsze w roku kalendarzowym - dopisałem, bo to ważne), który oficjalnie nie ma homologacji - tak skonstruowali przepisy, chodzi chyba o to, aby pojazdy te można było testować, prezentować na wystawach itd, a przy okazji by miały dokumenty rejestracyjne oraz polisy ubezpieczeniowe.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli quad jest zarejstrowany na traktor, to jakie trzeba mieć prawo jazdy,

T ? :lol: . Kiedyś, jak jeździłem sobie po lesie, to zza zakrętu wyskoczyły dwa quady

(bokiem of cors ;) ) i tak mi się spodobały. Próbowałem je gonić, ale nie miałem

żadnych szans........

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...