Skocz do zawartości

mandat


Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio bratu przyszedł ten papierek i do zapłaty 300 bądz 400 zł, poszedł do tej całej siedziby straży i zamiast 300/400zł + punkty dostał mandat na 100zł bez punktów karnych. Może takie coś warto zrobić iść i zobaczyć, a nuż 100 bez punktów to lepiej niż 400 +8 pkt karnych :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ks-rider pisałem że to była wylotówka z miasta(szeroka, nowa droga z poboczem), ale fakt faktem - dalej teren zabudowany. Ja się przyznaję ale wiadomo że tą kase chciałbym wydać na paliwo do maszyny a tutaj taka zasadzka. Takie życie. Ale pojechałem i trochę się dogadałem :)

Pozdrawiam, Maciek!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem strzelasz gadek z tym, ze ktos wzial samochod bo chciales go sprzedac i pojechal na jazde probna. Zreszta twarzy nie widac to juz w ogole po sprawie.

 

Kuzyn mial taka sprawe samochodem. On siebie rozpoznal po charakterystycznym ubraniu :icon_question: ale z twarzy to za nic sie nie dalo rozpoznac. Nic mu nie zrobili, policja umorzyla bez mandatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem, że w Polsce nie opłaca się płacić mandatów bo nic Ci nie zrobią nawet jak dwa lata nie będziesz płacił. Otóż myliłem się. Dzisiaj (dwa miesiące po otrzymaniu mandatu za prędkość) komornik urzędu skarbowego zajął mi konto na poczet niezapłaconych 200zł. Nie był to żaden fotoradar tylko zwykła suszarka i jechałem puszką. Więc wydaje mi się, że po prostu trzeba zapłacić i mieć z głowy. Możesz jeszcze kombinować z podaniami żeby Ci na raty rozłożyli ale kary nie unikniesz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczpospolita, 30.05.2008, dodatek "Prawo co dnia".

 

Zdjęcie z radaru straży nie jest podstawą mandatu

 

Michał Kosiarski

 

Nie można egzekwować mandatów za przekroczenie prędkości zarejestrowane nielegalnymi fotoradarami straży miejskich – orzekają sądy. Punkty karne nie będą jednak anulowane

 

 

Dwa podobne wyroki nakazujące umorzenie egzekucji zapadły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 918/07 i 960/07). Są korzystne dla kierowców, którzy przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 marca 2007 r. (sygn. U 1/07) zostali ukarani mandatami za przekroczenie prędkości, a dowodem na to były zdjęcia z fotoradarów używanych przez strażników miejskich.

 

 

Nowa broń kierowców

 

Trybunał Konstytucyjny uznał wtedy bowiem, że nie było wystarczających podstaw prawnych, aby strażnicy używali fotoradarów. Jeśli jednak kierowcy przyjęli mandaty, ale ich nie zapłacili, to sprawę skierowano do egzekucji. Jeden z kierowców zakwestionował działania II Urzędu Skarbowego w Gliwicach, który chciał z jego wynagrodzenia ściągnąć kilkaset złotych z mandatu. Żądał, aby fiskus umorzył egzekucję, a powoływał się na wyrok Trybunału.

 

Sąd – przyznając rację kierowcy – zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 30 września 2003 r. (sygn. I KZP 25/03) kierowca, który przyjął mandat, nie mógł po wyroku TK wznowić postępowania z powodów proceduralnych.

 

– Dlatego teraz egzekucja powinna zostać umorzona – tłumaczy gliwicki sąd w uzasadnieniu. – Obowiązek określony takim mandatem wygasł z chwilą publikacji orzeczenia TK.

 

Strażnicy miejscy są zaskoczeni korzystnymi dla kierowców orzeczeniami. Remigiusz Krynke ze Straży Miejskiej w Warszawie mówi:

 

– Trudno dyskutować z wyrokami sądowymi, sędziowie decydują w indywidualnych sprawach po rozstrzygnięciu konkretnych okoliczności. W Warszawie nie było jeszcze wyroków sądu administracyjnego umarzających egzekucję kwot z mandatów za przekroczenie prędkości zarejestrowane fotoradarem w związku z wyrokiem TK. Jeden z kierowców chciał tylko odzyskać od miasta pieniądze wpłacone za mandat na drodze cywilnoprawnej, ale sąd mu odmówił. Podobnie jest w innych miastach.

 

 

Punkty karne zostają

 

– Nie mieliśmy jeszcze wniosków o umorzenia postępowań egzekucyjnych – mówi Sławomir Chełchowski z wrocławskiej straży.

 

Kierowcy, którzy przyznali się do winy i przyjęli takie mandaty, nie mają natomiast co liczyć na anulowanie punktów karnych. Potwierdzają to ostatnie wyroki sądów m.in. w Łodzi i w Gdańsku.

 

– Skoro kierowca się przyznał i nie kwestionował kary, to nie ma podstawy do cofnięcia punktów – podkreśla Chełchowski.

 

Oba gliwickie orzeczenia nie są jeszcze prawomocne. Strażnicy podejrzewają, że kierowcy mogą się powoływać na te wyroki, aby nie płacić starych mandatów. Na te orzeczenia mogą się też powoływać kierowcy, którzy nie przyjęli mandatu, ale zostali potem skazani wyrokami sądowymi i jeszcze nie uiścili grzywny. Na wygraną mają też szansę ci, od których mandaty próbuje ściągać wójt, burmistrz albo prezydent miasta (za pomocą komornika). Art. 19 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.) wskazuje bowiem, że egzekucją w takich sprawach powinien się zajmować jedynie naczelnik urzędu skarbowego, a nie jakieś inne organy.

 

 

Konsekwencje wyroku Trybunału

 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca zeszłego roku podważył rozporządzenie MSWiA, które pozwalało strażom gminnym i miejskim używać fotoradarów. Zostało ono wydane za przekroczenie delegacji ustawowej, dlatego straciło moc. Teraz obowiązują poprawione przepisy.

 

Kierowców, którzy odmówili przyjęcia mandatów za przekroczenie prędkości (a jedynymi dowodami były zdjęcia z fotoradarów należących do strażników), czekały sprawy sądowe. Wielu je wygrywało (pisaliśmy o tym 30 października 2007 r. w artykule "Mandat na drodze prywatnej to rzadkość") po zakwestionowaniu legalności zdjęć jako dowodów w postępowaniu wykroczeniowym.

 

Ci, którzy nie przyjęli mandatów, a potem przegrali procesy sądowe, mogli – po wyroku TK – wnosić o wznowienie postępowania.

 

Za zbyt szybką jazdę można otrzymać – w zależności od skali przekroczenia prędkości – mandat od 20 do 500 zł i 1 – 10 punktów karnych. Gdy nie przyjmiemy mandatu, to sprawa może trafić do sądu, który może orzec nawet do 5000 zł grzywny.

Edytowane przez Hun996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód jest na ojca. Powiedzmy że wskaże na mnie że to ja jechałem. A ja jestem bezrobotny to wtedy z czego mam im zapłacić? Z pustego i Salomon nie naleje :crossy:

 

 

Wtedy w teorii komornik moze zajac mienie w miejscu twojego meldunku, chyba ze twoi rodzice maja rachunki za sprzet. Nie pamietam czy musza byc imienne czy nie. Ergo, zajmie twoim rodzica TV i bedzie jeszcze wiekszy zonk. (pytalem jak raz placilem mandat, w skarobwce)

 

Co do egzekucji z konta, ja juz nawet nie place mandatow, same sie placa. Dostaje "mile" urzedowe pismo o egzekucji z konta. Dzieje sie tak wtedy gdy podasz nr. konta fiskusowi do zwrotow z podatku. Troche to wkurzajace ze sie nie musza pytac czy moga i czy ja ew. chce ale widac takie prawo bankowe (pewnie jeszcze rodem z prlu) ale skoro nawet szwajcarzy udostepniaja konta prokuratorom to czego oczekiwac w 4 czy juz 5 RP.

Edytowane przez Sadriss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widać kto jechał, sprawa jest chyba dość prosta, ja bym nie zapłacił, jesteś pewien że to Ty jechałeś? Może jednak ojciec komuś auto pożyczył?

 

to ze kogos nie widac to nie jest podstawa do odmowy, znajomy policjant opowiada ze specjalnie ustawiaja tak jakos zdjecia, zeby nie bylo widac kierowcy, a to tylko po to zeby ewentulanie kierowca z duza iloscia punktow mogl przerzucic na kogos innego.

 

jesli zas ktos bedzie sie tlumaczyl ze pozyczyl koledze z tajlandii czy innego kraju i nie bedzie mozliwosci sciagniecia tego mandatu, obciazany zostaje wlasciciel samochodu...

 

proponuje zaplate to lepsze niz uzeranie sie z urzednikami, czy komornikami

 

Szerokosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...