Skocz do zawartości

Chrom, aluminium i inne powłoki


christopheer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowną brać motocyklową. Chciałbym zapytać jak usuwacie i zabezpieczacie powłoki chromowane, niklowane, aluminiowe i pozostałe, które się "świecą" w Waszych motocyklach? Wiadomo, że po pewnym czasie użytkowania, wszystkie te powłoki pokrywają mniejsze lub większe ryski, zarysowania i obtarcia. Jak można z tym walczyć?, co stosować? Jak doprowadzić te powierzchnie do idealnego stanu. Ostatnio przewiozłem koleżankę /ale była zachwycona ... hihihihi :P / tylko, że zostawiła mi na wydechu przypaloną gumę od podeszwy swojego buta i nie mogę się teraz tego pozbyć. Nie chę porysować powierzchni przy skrobaniu tego paskudztwa. Macie napewno swoje sposoby i specyfiki. Nie chę testować swojej maszyny na różnych środkach ... Proszę o porady.

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowną brać motocyklową. Chciałbym zapytać jak usuwacie i zabezpieczacie powłoki chromowane, niklowane, aluminiowe i pozostałe, które się "świecą" w Waszych motocyklach? Wiadomo, że po pewnym czasie użytkowania, wszystkie te powłoki pokrywają mniejsze lub większe ryski, zarysowania i obtarcia. Jak można z tym walczyć?, co stosować? Jak doprowadzić te powierzchnie do idealnego stanu. Ostatnio przewiozłem koleżankę /ale była zachwycona ... hihihihi :buttrock: / tylko, że zostawiła mi na wydechu przypaloną gumę od podeszwy swojego buta i nie mogę się teraz tego pozbyć. Nie chę porysować powierzchni przy skrobaniu tego paskudztwa. Macie napewno swoje sposoby i specyfiki. Nie chę testować swojej maszyny na różnych środkach ... Proszę o porady.

Pozdrawiam wszystkich!

 

koledze tez plecaczek zostawil kawalek buta na wydechu i uzyl nitro, zeszlo. Oczywiscie musisz poczekac az wydech ostygnie ;) A, i uwazaj, zeby nitro nie uzyc na czesciach lakierowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przypalam podeszwy na tłumikach czasami odzież. Odkąd mam wąskie cobry sytuacja jest tragiczna. Taki urok. Jak już zapieprzą się dobrze, to najpierw na ciepło co sie da. A potem to różnie. Znalazłem środek którym czyszczone są przypalania po smarach na cylindrach do druku, rozpuszcza ładnie tylko długo trzeba sie bawać, zero rys na chromach. Można próbować środkiem do czyszczenia komór wędzarniczych, są dwa jeden na ciepło drugi na zimno. Trzeba tylko uważać na aluminium. A szczerze mówiąc to od pewnego czasu, po prostu skrobię i sie nie przejmuję. Parę rys więcej parę mniej. W końcu to sprzęt użytkowy. A rurki i tak są czasami do wymiany, choćby po szlifie. Po prostu przestałem się przejmować, i taką radę tobie daję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu. Czym czyścić motocykl na "codzień" żeby elementu lakierowane/ chromowane ładnie się świeciły? (że wodą to wiem:D chodzi mi o jakiś chemiczny środek).

pozdrawiam

 

polecam stary dobry plast-mal - zarówno do chromu jak i powierzchni lakierowanych

po nałożeniu bardzo łatwo wypolerować a efekt super ,właśnie skończyłem czyścić maszynę i lśni się jak psu jajca :)

pozdrawiam:

jj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam stary dobry plast-mal - zarówno do chromu jak i powierzchni lakierowanych

po nałożeniu bardzo łatwo wypolerować a efekt super

 

Czy to jets coś takiego jak auto-max (pasta lekkościerna chyba) że można stosować raz na 6 miesięcy czy można przy każdym czyszczeniu moto w celu polepszenia efektu używać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pasty lekko ścierne mozna używać tylko i wyłącznie w przypadku usuwania rys i zmatowień.Nie należy ich nadużywać bo nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.Do codziennej pielęgnacji może być używany np wspomniany Plastmal,pasta Tempo do lakieru i do chromu,czyli środki delikatne i raczej nie ścierne.

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jets coś takiego jak auto-max (pasta lekkościerna chyba) że można stosować raz na 6 miesięcy czy można przy każdym czyszczeniu moto w celu polepszenia efektu używać?

 

plast-mal nie jest pastą lekkościerną - można stosować po każdym myciu , tylko po całkowitym wyschnięciu moto ,jak dasz na mokry to ku....wsko ciężko sczyścić.

jj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko :biggrin: chociaż to dobry sposób. Ja polecam coś z acetonem, np. zmywacz do paznokci albo czyścik do pianki montażowej - NA ZIMNO.

 

Ja mam dobry sposób, sprawdzony. Ważne tylko, aby nie czekać. Zaraz jak tylko stwierdzimy, że nam sie coś przypiekło nalezy podjechać na pierwszą lepsza myjnię ręczną i polecieć z Karchera. Zanim zacznie stygnąć i zanim się zdąży porządnie usmażyć. Odrywa się i ślad nie zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam taką o to sprawę:

chrom na metalowym elemencie - chciałbym się go pozbyć, zdjąć, usunąć, zedrzeć :icon_evil:

 

metody jakimi się posłużyłem dotychczas:

papier scierny - jedynie "ściągnął" rdzę, która niegdyś zastąpiła brakujący chrom

Zmywacz do starych powłok lakierniczych (firma dragon) - w zasadzie nie wpłynęło na element.

szczotka druciana + żyletka - pozdejmowała chromy na brzegach wżerów z rdzy (czyli niewiele)

 

Myslałem że może jakoś woda z solą coś zdziała (wymusi dalsze rdzewienie a więc i wykruszanie chromu) ? Jednak obawiam się, że może to trwać tygodniami.

 

 

Co byście polecili ?

Chodzi o domowe sposoby , bo domyslam się że piaskowanie byłoby pomocne...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W firmach zajmujących się chromowaniem zdejmują stary chrom wytrawiając elementy w kwasie i nie jest to szybka operacja.Czas trwania jest zależny od wielkości elementu i od grubości powłoki chromu.

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W firmach zajmujących się chromowaniem zdejmują stary chrom wytrawiając elementy w kwasie i nie jest to szybka operacja.Czas trwania jest zależny od wielkości elementu i od grubości powłoki chromu.

 

wielkie dzięki za zainteresowanie ... :D

 

jakbys jeszcze mógł mnie uświadomić - jaki to kwas?

 

bo ja obawiam się że chrom jest trwalszy / twardszy od tego metalu, i kwas zajmie się właśnie elementem zamiast chromem.

Chyba że to jest specjalny kwas mający wpływ tylko na powłokę chromową :cool: ?

Edytowane przez zazzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...