Skocz do zawartości

Sprzedaż - kupno pojazdu krajowego


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, szukałem i albo wyszukiwarka pokazuje mi ponad 10 stron wyników (przy 5 wymiękłem) albo nic konkretnego. Jest przyklejony temat o rejestracji pojazdów z UE, z Polski ciężko. Znalazłem w googlach większość odpowiedzi na interesujące mnie pytania, ale kilka pozostało:

- Przy kupnie w jakim urzędzie skarbowym podbijam umowę? W odpowiednim dla mojego miejsca zamieszkania czy dla miejsca zamieszkania czy dla miejsca zamieszkania sprzedającego?

- Jeśli kupuję pojazd na starych (czarnych) blachach z innego powiatu niż mój, czy przy pierwszej wizycie w urzędzie komunikacji muszę te tablice zdać? Jeśli tak, co muszę zrobić, żeby dostać blachy tymczasowe "od ręki"?

- Czy ubezpieczenie AC przechodzi z poprzedniego właściciela na mnie?

- Czy muszę od razu przy rejestracji robić przegląd czy ważny jest przegląd zrobiony przez poprzedniego właściciela?

- Jako sprzedający, czy muszę podbijać umowę w skarbówce czy wystarczy, że ją zaniosę do wydziału komunikacji?

Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

us: własny, czyli właściwy dla miejsca zamieszkania kupującego

blachy: tak. ale AFAIR nie ma już tymczasowych, jest tylko miękki dowód

ubezpieczenie: tak, ale powinieneś je przepisać na siebie w oddziale ubezpieczyciela

przegląd: jeśli jest ważny, to nie robisz jeszcze raz

wyrejestrowanie: teoretycznie chyba wcale nie musisz, zgłasza kupujący i wszystkie dane powinny zostać zmienione. jak koniecznie chcesz, to wk i ewentualnie ubezpieczalnia, bo mają tendencję czepiania się o ubezpieczenie za sprzedane sprzęty, banda pajaców :/

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

us: własny, czyli właściwy dla miejsca zamieszkania kupującego

blachy: tak. ale AFAIR nie ma już tymczasowych, jest tylko miękki dowód

ubezpieczenie: tak, ale powinieneś je przepisać na siebie w oddziale ubezpieczyciela

przegląd: jeśli jest ważny, to nie robisz jeszcze raz

wyrejestrowanie: teoretycznie chyba wcale nie musisz, zgłasza kupujący i wszystkie dane powinny zostać zmienione. jak koniecznie chcesz, to wk i ewentualnie ubezpieczalnia, bo mają tendencję czepiania się o ubezpieczenie za sprzedane sprzęty, banda pajaców :/

jsz

Dzięki wielkie :icon_twisted:

Jeszcze parę kwestii:

- w jakim terminie od kupna muszę podbić umowę w skarbówce? Gdzieś znalazłem, że 14 dni, ale info było sprzed paru lat.

- jeśli muszę zdać stare blachy w WK przy odbieraniu "miękkiego" dowodu, to znaczy, że "od ręki" dostaję nowe czy mam pojazd uziemiony, aż mi łaskawie wydadzą nowe?

- ile mam czasu na przepisanie AC na siebie?

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :icon_mrgreen:

Jeszcze parę kwestii:

- w jakim terminie od kupna muszę podbić umowę w skarbówce? Gdzieś znalazłem, że 14 dni, ale info było sprzed paru lat.

- jeśli muszę zdać stare blachy w WK przy odbieraniu "miękkiego" dowodu, to znaczy, że "od ręki" dostaję nowe czy mam pojazd uziemiony, aż mi łaskawie wydadzą nowe?

- ile mam czasu na przepisanie AC na siebie?

 

Jako tako nie podbijasz umowy.

Przerejestrowujesz na Siebie,zdajesz blachy-dostajesz Nowe,miękki dowód,a ubezpieczenie przepisujesz na Siebie,masz 30 dni na zrezygnowanie z poprzedniego ubezpieczyciela (o ile jest inny niż Twój) a potem ubezpieczenie przechodzi na Ciebie,rozliczają składkę i płacisz,choć praktyka jest jaka jest(ja akurat po przepisaniu OC płaciłem 2 miechy po terminie,i to składkę po poprzednim właścicielu-60%zniżek miał,a ja 20%!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, że do OC mam 30 dni na rezygnację. Mi chodzi o AC, bo ponoć w tym przypadku ubezpieczenie poprzedniego właściciela jest ważne na nowego 1 dzień od daty zakupu (tak mówiła pani agentka PZU ponoć).

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Na zapłacenie podatku od umowy cywilno-prawnej masz 14 dni od daty zakupu na umowie. (Sprawdzone-tydzień temu płaciłem). Z tym że nie podbijają już nić na umowie. Zmieniło się. W skarbuwce powiedzieli mi, że już nie ma tego wymogu pieczątki ze skarbówki na umowie, i że nie powinni nawet w Urzędzie Komunikacji pytać o zapłacenie podatku. Ale jak nie zapłacisz, a cię namierzą to za każdy dzień powyżej 14-go dnia nieźle ponoć kasują. :icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

No właśnie, czytam ten temat i przypomniałem sobie, że mam podobny problem. Mianowicie chodzi mi o podbicie umowy kupna/sprzedaży w urzędzie skarbowym. Babka w wydziale komunikacji mówi mi, że pieczęć musi być podbita przez sprzedającego, a sprzedający ( kumpel, co mi moto sprowadzał) :biggrin: mówi, że żadna pieczątka nie jest potrzebna (w co mi się bardzo nie chce wierzyć) ponieważ wszystkie opłaty były załatwione na granicy. Z powyższych postów wyczytałem, że to kupujący powinien otrzymać pieczątkę w swoim miejscu zamieszkania, a teraz wojtas27 pisze, że żadna pieczęć nie jest potrzebna. Więc napiszcie mi jak to z tym jest naprawdę.

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam że z dniem przerejestrowania na siebie musisz też ubezpieczyć pojazd na OC lub zrobić korektę.

 

nie, AFAIK nie ma takiego obowiązku. ale alternatywą na wypadek kontroli jest wożenie ze sobą umowy k-s, więc raczej warto :buttrock:

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

No właśnie, czytam ten temat i przypomniałem sobie, że mam podobny problem. Mianowicie chodzi mi o podbicie umowy kupna/sprzedaży w urzędzie skarbowym. Babka w wydziale komunikacji mówi mi, że pieczęć musi być podbita przez sprzedającego, a sprzedający ( kumpel, co mi moto sprowadzał) :bigrazz: mówi, że żadna pieczątka nie jest potrzebna (w co mi się bardzo nie chce wierzyć) ponieważ wszystkie opłaty były załatwione na granicy. Z powyższych postów wyczytałem, że to kupujący powinien otrzymać pieczątkę w swoim miejscu zamieszkania, a teraz wojtas27 pisze, że żadna pieczęć nie jest potrzebna. Więc napiszcie mi jak to z tym jest naprawdę.

Pozdrawiam!

 

Mówisz o innym przypadku niż kupno w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...