Skocz do zawartości

Faktura Vat


Rekomendowane odpowiedzi

faktura zawsze musi być wydrukowana... czy zrobisz to ty, czy sprzedawca, nie ma w praktyce znaczenia. pieczątka i podpis sprzedawcy zgodnie z obecnymi przepisami nie są z podatkowego punktu widzenia potrzebne

inna sprawa, że z jakichś porąbanych przepisów podatkowych wynika, że tak robić nie wolno - takie jest zdanie mojego księgowego. z tym, że jeśli nie przyznasz się skarbówce do tego, że sam sobie wydrukowałeś fakturę przesłaną drogą elektroniczną - sami do tego nie dojdą (bo niby jakim sposobem? wydruk jest wydrukiem)

czyli: facet ma rację

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem podobną sytuację, otrzymałem informację, że jedna z firm proponuje e-faktury, zapytali czy wyrażamy zgodę i poinformowali, że wykupili podpis elektroniczny(cokolwiek to znaczy tak było napisane), dla odmiany nasza księgowa powiedziała, że wszystko jest ok.

 

Z innymi robię tak, że wysyłają mi fakturę mailem lub faksem żebyśmy mogli przyjąć towar i zafakturować klienta, a oryginały przysyłają pocztą za kilka dni.

 

Moim zdanie wariant drugi jest bezpieczniejszy, kto wie co strzeli urzędasowi do głowy, a Jeszua ma rację że dopuki się nie przyznasz, że sam wydrukowałeś fakt. wszystko jest zgodne z przepisami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest to dobry pomysł. Bo, faktura MUSI być podpisana przez sprzedającego. Część urzędników skarbowych nie uznaje też faktury bez pieczątki. Nieważne że taką pieczątkę każdy sobie może zrobić za kilka złotych.

 

Ciągnąc dalej tę ideę to dlaczego kupujący nie miałby wypisywać faktury sam sobie :icon_biggrin: . Pomysł przedni, wychodzi mi zysk, mam VAT do zapłacenia, sru ... wypisuję sobie fakturę na potrzebną mi kwotę i ... nie ma zysku, jest VAT do zwrotu ...

Tak się chyba jednak nie da :crossy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inna sprawa, że z jakichś porąbanych przepisów podatkowych wynika, że tak robić nie wolno - takie jest zdanie mojego księgowego. z tym, że jeśli nie przyznasz się skarbówce do tego, że sam sobie wydrukowałeś fakturę przesłaną drogą elektroniczną - sami do tego nie dojdą (bo niby jakim sposobem? wydruk jest wydrukiem)

czyli: facet ma rację

jsz

 

Nie wolno, ponieważ faktura przesłana mailem nie jest dokumentem księgowym – nie masz żadnej gwarancji, że została wystawiona poprawnie, że wszystkie podatki zostały poprawnie naliczone itd. Dlatego drukując fakturę, którą otrzymałeś mailem i nie porównując jej później z oryginałem teoretycznie możesz przegapić ew. rozbieżności.

 

Ostatnio miałem podobną sytuację, otrzymałem informację, że jedna z firm proponuje e-faktury, zapytali czy wyrażamy zgodę i poinformowali, że wykupili podpis elektroniczny(cokolwiek to znaczy tak było napisane), dla odmiany nasza księgowa powiedziała, że wszystko jest ok.

 

Pozdrawiam

 

Oznacza to tylko tyle, że w przypadku podpisu elektronicznego wymagana jest zgoda odbiorcy faktury. Tylko, że do tej faktury powinieneś otrzymać dokument potwierdzający jej wiarygodność i poprawność (certyfikat). No i sam musisz drukować fakturę o ile potrzebujesz papier.

 

pozdr/ Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest to dobry pomysł. Bo, faktura MUSI być podpisana przez sprzedającego. Część urzędników skarbowych nie uznaje też faktury bez pieczątki. Nieważne że taką pieczątkę każdy sobie może zrobić za kilka złotych.

 

 

mogę ci podać podstawę prawną wg której f-vat może być wystawiana bez podpisu.

 

btw na stacjach benzynowych zwłaszcza shella gdzie faktura jest na papierze termicznym (coś jak paragon fiskalny) często dostaję bez podpisu i pieczątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktura nie musi miec podpisu i to juz od ponad dwóch lat

 

z jakichś porąbanych przepisów podatkowych wynika, że tak robić nie wolno - takie jest zdanie mojego księgowego.

Moim zdaniem jest to jakas chora interpretacja. Przepisy mowia ze fakture WYSTAWIA a nie drukuje sprzedawca. Skoro sprzedawca ja sporzadzil, wyslal mejlem i ujal w swoim rejestrze sprzedazy to fakture nalezy uznac za wystawiona i wszystko jest tu zgodne z prawem. Natomiast nabywaca odbiera mejla i drukuje juz wystawiona fakture i tu tez nie ma naruszenia przepisow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą prawną do wystawiania faktur VAT bez podpisu wystawcy i odbiorcy jest §12 i §14 rozporządzenia Min. Fin. z 27 kwietnia 2004r.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...