Skocz do zawartości

JUNAK - PROBLEMY, PORADY,NAPRAWY!!!


bauer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm...

Patrze na ten temat i widzę, że ostatniegi posta wpisywałem ja, a jak wchodzę to widze ostatni post Bauera... :? Coś mi się je*ie z Internetem (zasługa Telekomuny :) ) i być może piszę to samo drugi raz, jeśli tak to będzie to to wykasuję najwyżej...

 

A więc Bauer, ja jeżdżę na tłoku od Fiata 1500 odpowiednio przerobionym. O przeróbce tej napisałem dokładnie w temacie "Junak i inny tłok" więc tam Cię odsyłam. Jeśli chodzi o inne nietypowe tłoki to mam zamiar wykonać na zamówienie serię tłoków o średnicy 77,00 i z denkiem o wysokości 16-18 mm, pierścienie będą od Poloneza 1500 bo mają prawidłowe wymiary. Jest jeszcze jedna alternatywa, tłok od sportowej wersji samochodu BMW o którym pisał Tomek Sałek w ŚM ale niestety nie podał modelu więc będe musiał sam tego poszukać. To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zasługa telekomuny tylko tak jestprzy tym temacie nasze forum tak pracuje. musi pojawić się kilka odpowiedzi na następnej stronie żeby zaczęłą ona się wy świetlać. Jak jest że ostatni post był od ciebie to klikam na twoją ksywę i tam wybieram _wyświetl wszystkie posty no i tylko tak można dojść co napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, nie wiedziałem o tym. Wracając do Telkomuny to wczoraj sie cos chrzaniło, bo co chwile mnie rozłączało, co na mojej nowoczesnej linii nie powinno mieć miejsca i zdarza się rzadko.

Jeśli chodzi o tłoki to mam zamiar zrobić ich więcej jeśli już do tego dojdzie, oczywiscie to z myślą o innych chcę ich wykonać więcej więc jak już będą to dam znać. :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(o M-10)Patrę pytanek w przestrzeń rzuconych :

1. Widział ktoś w WB blaszkę na "schodku"-z czego jak mocowana i czy w każdym WB, bo umnie jest WB-3, a nie bardzo widzę jakieś otwory- czyżby na zaciski?

2. Kolejne pytanko o WB: jak dokładnie wyglądała z tylu "plandeka", czy była zdejmowana zupełnie, czy może tylko zwijana, spinana i wisiała obie jakoś z tyłu?

3. gdzie było zamontowane gniazdko do elektryki kosza (chyba w puszce na motórze, ale jak w takim razie wchodził tam przewód wtyczki?)

4. Jak regulowane były zaczepy owiewki kosza te z boku-takie kołeczki, bo chyba musiały być jakoś pochylane i odchylane, a wtakim razie czy dokręcane zwykłymi nakretkami, czy jakimiś motylkami, czy czym tam jeszcze???

5.Pełna osłona łańcucha: czy na tłoczeniu był szparunek?

6.obejma na ramę moto do przypięcia ściągaza ramy kosza:montowana nad, czy pod puszką ?- bo nad to jakoś tak nie widzę dla niej za wiele miejsca, a pod to straszniście nisko się wydaje

7.Babażnik motocykla- ten z tylnego błotnika: były tylko takie szerokie, jak teraz robią, czy też inne?

8. I chyba na koniec: mam taki głupi (chyba jakiś nowoczesny) przewód wysokiego napięia, który w środku nie ma drutu, tylko jakieś przewodzące paskudzctwo, po wkręceniu w które łanej tarej fajki robi się dwa razy mniejsza iskra: nie chciałbym bym pochopnie i bez potrzeby rozbierać iskrownika - czy ten przewód da się wymienić nie rozpoławiając go?

:D :?: :D :?: 8O

:o :oops: :) :roll: :twisted: :?: :idea: :?: :!:

Jak sobie coś przypomnę to wpisżę , poza tym fajnie tak siedzieć przed monitorem i omiatać w pamięci wsystkie częsci odpoczywające na półkach :D :D

Pozdr(awiam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

 

 

O tlokach FSO napisano juz wiele,...niedobrego ( patrz np. strona jacota, adres nie chce schrzanic, wiec nie podaje, na liscie dyskusyjnej Junaka...)

 

Szczerze mowiac, to dopiero na tym forum uslyszalem cokolwiek dobrego o tych tlokach...

Sam nie mam z nimi doswiadczen, wiec nic nie powiem, ale sa tacy( wiadomo o kim mowie? 8) ) ktorzy to podobno pozytywnie przerabiali i nie mam powodu im nie wierzyc.

Sam jezdze na almocie i ( poza tym niskim st. sprez. ) to nie mam do niego zadnych pretensji.

 

RandyT. - pamietam, jak opisywales przerobke tergo tloka, podobno obciales plaszcz tloka ( popraw jesli bredze...) przeciez to plaszcz ,,prowadzi" tlok, nie miales potem ,,pokreconego " cylindra, tzn zowalizowanego ...itd...???

 

Co do dorabiania tloka:

To juz pisalem, ze znalazlem zaklad, ktory podejmie sie wykonania karzdego ( na pewno do Junaka :) ) tloka. Takre z wyzszymi denkami...

Oczywiscie odlanie tloka + obrobka. Koszt operacji to ok 150zl...

Samoa obrobka tloka to koszt ok 80zl - co nie jest duzo, zwazywszy na ilosc operacji do wykonania ( moze nie ilosc, ale pewna skomplikowanosc...)

 

Tak wiec juz w tym temacie cozs ruszylo...

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

 

Co prawda wozka nie posiadam, ale pare zaprzegow juz widzialem, wiec to tylko wiedza, ze tak powiem, "ogledna" 8)

 

 

* blaszka na schodku byla na pewno w prototypach WB-1???

A i slyszalem, ze we wczesnych wersjach produkcyjnych tez takowa byla, a potem z niej zrezygonwano, niewiadomo mi dlaczego..

 

*ta plandeka to chyba byla zapinana jakos, ale wzoruje sie tylko na wspolczesnych replikach...

 

*gniazdo to ( wraz z gniazdem bezpiecznika topikowego ) mocowane bylo wewnatrz puszki narzedziowej ( to wiem na pewno 8) , bo takowe posiadam...), a przewod wychodzil przez (fabryczny) wyciecie pokrywy puszki, miedzy jedna, a druga polowka, od strony amortyzatora tylnego zawieszenia.

 

*nigduy niw widzialem na oryginalnych zdjeciach zadneg szparunku w tym miejscu... tylko na wspolczesnych "oryginalach" 8)

 

*wydaje mi sie, ze nad puszka, pbo nawet slady tam w moim moto widziaalem.... al pod puszka to juz na pewno nie, stanowszo za nisko IMO...

 

 

*i to juz tyle co wiem....chyba...

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

częściowo odpowiem na powyższe posty, bo co się tyczy wózka bocznego to nie wiem aż tak wiele jak o Junaku solo :D

 

-Mocowanie tylne wózka bocznego ma być przykręcone nad puszką, fakt że jest tam mało miejsca ale da się to zrobić i tak też należy uczynić.

-Kabel zasilający oświetlenie wózka należy doprowadzić do puszki przez specjalne wycięcie które widać jak się ją otworzy, znajduje się ono przy uchwycie mocującym puszkę do ramy (na pewno zobaczysz)

-gniazdko w puszce posiada tylko dwa zaciski z których jeden połączony jest z masą. Z tego wynikałoby że w wózku bocznym były tylko światła pozycyjne, na dzień dzisiejszy można zacisk masy wyeliminować i podciągnąć tam "stop". Dobrą mase wózka można uzyskać na kilka sposobów o których chyba nie musze tu pisać

-osłona łańcucha nie miała szparunków, a przynajmniej nigdy się z nimi nie spotkałem

-przewód napięcia lepiej zastosować klasyczny, a nie silikonowy. Wyciąga się go normalnie (ciągnąc za niego :D ) w gnieździe wysokiego napięcia iskrownika nie ma żadnego wkręta spotykanego w niektórych cewkach samochodowych czy motocyklowych

 

Teraz powiem jeszcze raz o tłoku (bo już o tym pisałem Wulcan :) ). Skrócenie skrzydełek w sposób który ja zastosowałem wbrew pozorom nie powoduje "kolebania" się tłoka w cylindrze i może być z powodzeniem powszechnie stosowany w przypadku adaptowania tłoka z FSO do Junaka :D. Co do odlewania nowych to mam dylemat o którym pisał już Pipcyk, chodzi o to żeby była to seria z prawdziwego zdarzenia o podobnych parametrach i dobrej jakości dlatego marzy mi się żeby wykonała go firma o doświadczeniu jak ta w Gorzycach :D. Najpierw jednak poszukam tych od BMW, bo wydają się najlepszym choć nie tanim rozwiązaniem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę nie na temat ale co tam kumpel mi się chwalił że za 450 zeta kupili Junaka 100% oryginał 100% sprawny i zarejestrowany czy to możliwe?

 

 

P.S co najczęściej się psuje w tych maszynkach?

 

P.S 2.Z moją babąi pracował kiedyś pewien facet co nazywał się Pitak i miał junaka. Śpiewano o nim tak: Jedzie Pitak na Junaku, wraca Junak na Pitaku. Dlaczego? Jak gdzieś jechał lubił sobie coś wypić (% oczywiście)i potem miał kłopoty z powrotem jak to pierwszy raz usłyszałem (jakieś pół roku temu) to brechtałem się z tego 2 dni a wy co sądzicie o tej opowieści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D :D Też się trochę pobrechtałem, a co do Jaśka za 450, to takie okazje i owszem zdarzają się, ale bez przesady z tymi wszystkimi 100-procentówkami, może jeszcze kartę gwarancyjną miał :) ale i tak jeśli to choć w połowie prawda to tylko pozazdrościć 8O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć bracia junacy

 

Parę słów o tłokach adoptowanych z samochodów

Zwróćcie uwagę na masy tłoków i ich technologie wykonania , oryginalny tłok jest odlany całkowicie z aluminium i jest lżejszy od FSO który ma zalane wstawki stalowe .Objawy zastosowania tłoka od 125p miałem takie że przy dużych obrotach to ręce mnie swędziały od dragań kierownicy.Zmieniłem na tłok od malucha, jest on masą zbliżony do oryginału (masa kompletnego tłoka z sworzniem) ,jedynie średnica sworznia jest 20mm co obniża tłok ale dzięki temu nie trzeba go przerabiać ,zawory w niego nie uderzą (chyba że nie ma uszczelki pod cylindrem i było pogłębiane gniazdo zamka głowicy) Można to sprawdzić nalepiając cienką warstwę plasteliny na tłok zakręcić silnikiem i szukać śladów po zaworach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Hary, widzę że jesteś tutaj dopiero pierwszy raz więc to troche zrozumiałe że napisałeś co napisałeś pod wpływem impulsu nie czytając całej pozostałej zawartości tego forum. Moja rada jest taka: poczytaj najpierw dokładnie wszystko co napisało tutaj sporo ludzi, a dopiero potem komentuj. Chodzi o to żeby niepotrzebnie nie powtarzać wypowiedzi które już dawno padły i doprowadzać do kłutni miedzy forumowiczami. Tak więc odsyłam do tematu "Junak i inny tłok" gdzie dowiesz się ciekawych rzeczy na ich temat, a później do całej reszty tematów :). Bez obrazy :D. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...