Skocz do zawartości

Opony i ich rozmiary


Wiewiór81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W mojej suce mam założone opony:

 

Przód: Dunlop F24 100/90 - 19

Tył: Dunlop K727 130/80 - 18 - v250.

 

Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że tył mieści się w wachaczu na milimetry :-) Przymierzam się do zmiany opon, bo stare już są na granicy wytrzymałości. Jakie opony (rozmiar) założyć? Serwisówka podaje:

 

Przód: 3.25S19 4PR

Tył: 3.75S18 4PR

 

Według mętnych tłumaczeń Samsona 3.75 (tył) to jest odpowiednik 120 w oznaczeniu na oponie. A co z tym drugim rozmiarem? /90 i /80?

 

Pytanie będzie proste: Jakie wielkości opon powinienem założyć, żeby nie wyglądały jak rowerowe, ale przy okazji żeby nie ocierały mi się o wahacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam' date='

W mojej suce mam założone opony:

 

Przód: Dunlop F24 100/90 - 19

Tył: Dunlop K727 130/80 - 18 - v250.

 

Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że tył mieści się w wachaczu na milimetry :-) Przymierzam się do zmiany opon, bo stare już są na granicy wytrzymałości. Jakie opony (rozmiar) założyć? Serwisówka podaje:

 

Przód: 3.25S19 4PR

Tył: 3.75S18 4PR

 

Według mętnych tłumaczeń Samsona 3.75 (tył) to jest odpowiednik 120 w oznaczeniu na oponie. A co z tym drugim rozmiarem? /90 i /80?

 

Pytanie będzie proste: Jakie wielkości opon powinienem założyć, żeby nie wyglądały jak rowerowe, ale przy okazji żeby nie ocierały mi się o wahacz?[/quote']

 

Ja u siebie miałem z tyłu 4.0 S18 lub 130/80 S 18 więc 3.75 odpowiada pewnie 120 a co do profilu wydaje mi się że 80 % też będzie dobrze tym bardziej że 120/90 pewnie nie znajdziesz

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary z serwisówki są podane w calach (x 3.25 daje szerokość w cm). Nie wiem jak przy takim wymiarowaniu określić wysokość opony, ale rozumiem, że wynosi 100% (jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi).

 

W/g mnie fabryczne rozmiary to: przód- 100 R 19

tył - 120 R 18

Nie wiem co oznacza 4PR i symbol S - może któryś z nich określa wysokość opony.

 

Symbole 80/90 oznaczają wysokość opony jako procentową wartość jej szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli biorąc pod uwagę oznaczenia ze strony http://oponymo.webpark.pl/opony.html powinienem szukać 100/90/19 na przód i 120/80/18 na tył? To paskudnie, bo tam jest tylko jedna na przód, z 97 roku, bleeee...

Jaki inny rozmiar mogę na przód założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze vlaad1 mowi, ale wedlug mnie H/B = 1,05- bo szerokosc opony zostala podana z koncowka x*0,25.

4PR oznacza ilosc warstw (Ply Rating)= 4 warstwy kordu bawelnianego w osnowie opony- to jest stary sposob oznaczania nosnosci.

Co do S mam watpliwosci, najbardziej mi pasuje indeks predkosci- do 180 km/h, ale nie w dziwnym miejscu to podali... kto podpowie?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120/80/18 na tył? ?

120/90 R18

A nie będzie czasem przycierała mi o wahacz? Ta co mam z tyłu teraz prawie - prawie ociera... i co z przodem? Może mógłbyś zerknąć na tą stronkę i zobaczyć, czy coś pasuje do mnie na przód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie będzie czasem przycierała mi o wahacz? Ta co mam z tyłu teraz prawie - prawie ociera... i co z przodem?

To rozmiar jaki zaleca fabryka, więc nie będzie obcierać. Co do do strony to straszne starocie są w twoich rozmiarach. Odradzam kupowanie używek starszych niż 3 lata. Zajrzyj na Bema 65 - tam nie ma starszych (tak mi się wydaje), a ceny do 100 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...