Skocz do zawartości

GPZ 500s, co to za dziura w głowicy ?


nufry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niech mi ktos wyjaśni co to są za dziury miedzy głowicą a uszczelką ? to jest normalne? czy coś się dzieje z moto ? na jednym zdjęciu widać olej w okolicy głowicy, wywaliło uszczelke ? nr 1 to wlew płynu chłodniczego ? jaki płyn do chłodnicy dolać bo mam mało...

 

http://www.motomz.republika.pl/454.jpg

 

http://www.motomz.republika.pl/556.jpg

Edytowane przez nufry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę podła uszczelka dekla zaworowego. Te półokrągłe gumki oznaczene "2" zaslepiają otwory technologiczne słuzące do obróbki panewek wałka rozrządu. W ZR7 np. gumki wystepują niezależnie a w silniku EN.GPZ.KLE razem z gumową uszczelka dekla. Przy montażu warto posmarować uszczelniaczem np. DP300 firmy Wurth.

Płyn do chłodnicy drogi nie jest i jeśli nie wiesz jaki jest wlany, to znaczy że raczej też go nie zmieniałeś:icon_twisted: Kup jakiś markowy produkt np Shell. Mobil, Elf, Valvoline i poprostu wymień. Każdy z tych płynów na 100% będzie odpowiedni. Ja wlewałem oryginalny płyn Peugeot i sie nie "pogryzły" japońce z francuzami :icon_twisted:

Edytowane przez Avalon

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec to dla tego ten olej tam jest? a co powiesz o tej dziurze na środku głowicy ? to tak ma byc ? płyn do chłodnicy ma być jakiś specjalny motocyklowy ? skomplikowana jest ta naprawa? moto mam miesiąc...

Edytowane przez nufry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec to dla tego ten olej tam jest? a co powiesz o tej dziurze na środku głowicy ? to tak ma byc ? płyn do chłodnicy ma być jakiś specjalny motocyklowy ? skomplikowana jest ta naprawa? moto mam miesiąc...

 

ta dziura ma być. No po prostu ten typ tak ma. Dziura pod spodem to kanał świecy - więc na wycieki oleju nie ma to wpływu. Wyciek masz gdzie indziej, i cieknie szpetnie - ja bym z tym walczył. Nowa uszczelka nie kosztuje majątku... Płyn? Ja zawsze wlewałem to co akurat udało się kupić, czy to był Castrol Antifreeze, Motul Inugel (ostatnio jakby nie idzie kupić) czy zwykłe Petrygo. Nie pamiętam dokładnie dlaczego, ale nie zaleca się płynu "różowego", dlatego jak każdy porządny alkoholik - lej wszystko co niebieskie :icon_twisted:

 

--

pzdr

y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec przez tą dziurę nie leci piasek i inne brudy w zawory :icon_twisted: ? a mogę z tym wyciekiem oleju poczekać do wiosny i przy okazji regulacji zaworów, wymiany oleju itp wymienic ?

 

nikt z mechaników nie potrafi mi pomóc ?

Edytowane przez nufry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec przez tą dziurę nie leci piasek i inne brudy w zawory :wink: ? a mogę z tym wyciekiem oleju poczekać do wiosny i przy okazji regulacji zaworów, wymiany oleju itp wymienic ?

 

nikt z mechaników nie potrafi mi pomóc ?

 

Jak ty chcesz żeby Ci cokolwiek do zaworów naleciało? :icon_razz: Zastanów się.

 

Z tym wyciekiem jesli Ci nie wkurza możesz jeździć.

Jesli jeszcze się nie leje a tylko poci to nie jest źle.

 

Uszczelkę dekla/pokrywy możesz sobie wymienić ( tak jak piszesz) podczas wiosennego serwisu motocykla.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dziura" w tym silniku ma za zadanie odprowadzać wode i brud z okolicy świec zapłonowych w czasie deszczu np. Nie wierzysz? Poprostu nalej trochę wody w gniazdo świecy i zobacz którędy wypływa.

Miałem kiedyś EN 500 a tam jest silnik identyczny jak w GPZ 500

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziura do odprowadzania wody itp syfów jest między żeberkami głowicy, a nie pod pokrywą zaworów. Tak miałem w er-5 i sądzę, że tu nie jest inaczej. A ta dziura na zdjęciu, to wygląda mi na źle założoną uszczelkę. W pokrywie zaworów jest frez, w który powinna wejść uszczelka. Zapewne z tego powodu masz ten wyciek, gdyż uszczelka nie leży tak jak powinna. W tej chwili najprawdopodobniej jest już do wymiany. W tym miejscu uszczelka nie ma prawa sama się zniszczyć.

 

Ja bym to zrobił jak najszybciej. Spróbuj ją chociaż na razie dobrze założyć.

 

Pozdrawiam

654

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dziura do odprowadzania wody itp syfów jest między żeberkami głowicy, a nie pod pokrywą zaworów. Tak miałem w er-5 i sądzę, że tu nie jest inaczej. A ta dziura na zdjęciu, to wygląda mi na źle założoną uszczelkę. W pokrywie zaworów jest frez, w który powinna wejść uszczelka. Zapewne z tego powodu masz ten wyciek, gdyż uszczelka nie leży tak jak powinna. W tej chwili najprawdopodobniej jest już do wymiany. W tym miejscu uszczelka nie ma prawa sama się zniszczyć. Ja bym to zrobił jak najszybciej. Spróbuj ją chociaż na razie dobrze założyć. Pozdrawiam

 

poprawiać tego na pewno nie będę bo nie robiłem tego nigdy. Nie wiem jak to powinno być, ale patrząc na głowice to w tym miejscu jest zwężona i nie ma możliwości, żeby się to tak zetkneło alby nie było szczeliny... więc tak być powinno czy jesdnak coś jest żle ? a ten wyciek jest na samym końcu a nie tam gdzie jest ta szpara..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziura do odprowadzania wody itp syfów jest między żeberkami głowicy, a nie pod pokrywą zaworów. Tak miałem w er-5 i sądzę, że tu nie jest inaczej. A ta dziura na zdjęciu, to wygląda mi na źle założoną uszczelkę. W pokrywie zaworów jest frez, w który powinna wejść uszczelka. Zapewne z tego powodu masz ten wyciek, gdyż uszczelka nie leży tak jak powinna. W tej chwili najprawdopodobniej jest już do wymiany. W tym miejscu uszczelka nie ma prawa sama się zniszczyć.

 

Ja bym to zrobił jak najszybciej. Spróbuj ją chociaż na razie dobrze założyć.

 

 

Skomentuję w/w za pomocą linka do aukcji takiej głowicy na Allegrze.

 

http://www.allegro.pl/item224480449_kawasa...0s_glowica.html

Na drugiej fotce elegancko widać kształt uszczelnianej krawędzi, ergo - kształt uszczelki. Dlatego też ta dziura o którą pyta autor wątku NIE MA NIC WSPÓLNEGO ze źle założoną/zniszczoną uszczelką. Po prostu tak ma być.

 

A wyciek swoją drogą, przy czym po pierwsze nie upierałbym się, że to spod uszczelki, na fotce tego nie widać, ale może cieknąć równie dobrze spod korka, pod którym jest oś dźwigienki zaworowej, po drugie - to nie jest pocenie, tylko POCENIE albo wręcz wyciek. Wg mnie do natychmiastowego zrobienia, chyba, że właściciel ma dużo cierpliwości do prania zaolejonych spodni. A sama naprawa to naprawdę nic trudnego. Najsampierw sprawdzić, czy nie cieknie spod korka (tego chromowanego z boku głowicy, na imbus 6mm o ile dobrze pamiętam). Jeżeli tak - ustalić dlaczego, przyczynę wyeliminować, wymienić oring, dokręcić. Jeżeli nie - Zdjąć bak, spuścić płyn chłodzący, odkręcić i wyjąć z głowicy rury cieczy chłodzącej (przy ponownym montażu nowe oringi!) odkręcić sześć śrubek mocujących pokrywę, znaleźć i zlikwidować przyczynę wycieku, założyć pokrywę, dokręcić pokrywę (ostrożnie, 10Nm max, jak zerwiesz gwint to masz problem, bo gwinty są w mostkach wałków rozrządu; jak nie masz wyczucia - znajdź kogoś kto ma, albo dysponuje małym kluczem dynamometrycznym), wetknąć i dokręcić przewody chłodziwa, zalać płynem, założyć bak i cieszyć się jazdą bez wycieku. I tyle.

 

PS. Jestem głęboko przeświadczony, że pytającym będzie łatwiej jeżeli będziemy odpowiadać na ich pytania tylko wtedy, kiedy będziemy pewni odpowiedzi, a nie kiedy będzie nam się wydawało, że ją znamy. Wydawać to nam się może dużo, a możemy tym komuś narobić kosztów i problemów.

 

(EDIT): uszczelka wygląda następująco:

 

http://www.sklep1.larsson.pl/ImageResize.a...49.jpg&size=400

Myślę, że temat możemy uznać za wyczerpany. Możemy?

 

--

pzdr

y.

Edytowane przez yahoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretną odpowiedz. Szkoda, że tak daleko mieszkasz... nie wiem czy jestem w stanie to sam zrobić... znacie jakieś sklepy internetowe gdzie mogę kupić te uszczelki ?

www.sklep1.larsson.pl

 

są też inne, np ten w bannerze na górze strony, ale akurat z nimi współpracuje się dość ciężko, przynajmniej ja mam takie doświadczenia.

 

--

pzdr

y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...