Skocz do zawartości

Jazda w grupie


Bekon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marek HONDA

Pierwszy filmik masakra ale bardzo często możliwe.

W drugim obciach na maksa.

Nie przepadam za jazdą w grupie,ciężko się jest wyluzować i traci się przyjemnośc z jazdy.

Bystry prowadzący to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

parę razy widziałem małe kolumny jadące miastem i najczęściej jeździli... gęsiego. Sam nigdy nie uczestniczyłem w takich akcjach, ale za to na prawku o tym było z jakiś tydzień temu wspomniane, tzn. instruktor na teorii tłumaczył dla grupki motocyklowej ;D (czyli również dla mnie, bo chodzę zarówno na kat. A, jak i B ;P ) jazdę w kolumnie, tj. właśnie ta wspomniana wyżej szachownica ;]

 

Te filmy co podrzuciliście wyżej tylko upewniają mnie, że instruktor miał rację ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

znalazłem takie coś - może sie przydać:

 

Zbiór zasad przy jeździe grupowej.

 

Poniższe zasady zostały opracowane na własny użytek przez grupę motocyklistów z USA. Jeżdżą razem od dawna i z biegiem czasu wypracowali taki właśnie schemat postępowania przy jeździe w grupie. Możesz te zasady stosować lub nie, ale zawsze warto przeczytać!

 

 

 

Zasady jazdy grupowej.

 

 

 

Przygotowania.

 

– Rutynową kontrolę i niezbędne czynności serwisowe przy motocyklu zrób dzień przed wyjazdem.

 

– Załóż kompletny strój ze wszystkimi ochraniaczami: kask, kurtkę, spodnie, buty, rękawice.

 

– Pamiętaj o dowodzie rejestracyjnym z ważnym przeglądem i ubezpieczeniem. Weź też prawo jazdy :)

 

– Na zbiórkę staw się wypoczęty, z pełnym portfelem i zbiornikiem, za to z pustym pęcherzem.

 

– Weź ze sobą narzędzia, mapę, przewodnik, komórkę, notes z telefonami i zapasowy kluczyk do stacyjki.

 

– Przed wyjazdem przedyskutuj z grupą trasę, planowany czas podróży, przystanki i życzenia specjalne.

 

 

 

 

 

Technika jazdy i bezpieczeństwo.

 

– Stale obserwuj otoczenie i bądź gotów do działania.

 

– Jedź tak jak lubisz i potrafisz, nigdy powyżej swych umiejętności.

 

– Jedź w odstępie 2 sekund za swym poprzednikiem i pozwól mu korzystać z całej szerokości drogi.

 

– Nie wyprzedzaj poprzednika bez wyraźnego sygnału z jego strony.

 

– Wyprzedzaj bezpiecznie, z użyciem kierunkowskazów, zachowując duży odstęp i zostawiaj miejsce dla innych.

 

– Nie podjeżdżaj i nie wyprzedzaj pojazdów z prawej strony.

 

– Nigdy nie wyprzedzaj na zakrętach.

 

– Nie przekraczaj podwójnej ciągłej jeśli akurat nie wyprzedzasz, a i wyprzedzaj tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne.

 

– Zawczasu ustal prędkość wejścia w zakręt i unikaj hamowania silnikiem.

 

– Problemy i niebezpieczne zachowanie innych przedyskutuj w konstruktywnej atmosferze.

 

 

 

 

 

Trzymanie się razem.

 

– Motocyklista jadący na czele ustala tempo i na prostych zbiera grupę razem.

 

– Co jakiś czas następuje zmiana prowadzącego przez jego przesunięcie na sam koniec grupy (cała grupa go wyprzedza na jego sygnał).

 

– Każdy z jadących jest odpowiedzialny za to, by jadący bezpośrednio za nim wykonał wymagany skręt.

 

– Jeśli ktoś się zgubił dzwoń na jego komórkę co kwadrans od pełnej godziny.

 

– Jeśli się zgubiłeś wróć do ostatniego miejsca w którym widziałeś grupę i czekaj.

 

 

 

 

 

W razie wypadku.

 

– Ustaw kolegów przed i za miejscem wypadku, by ostrzegali innych kierujących.

 

– Zadzwoń pod 112 lub 997, albo wyślij kolegę do najbliższego domu po pomoc.

 

– Pierwszej pomocy udzielaj tylko gdy to niezbędne i/lub przeszedłeś przeszkolenie (patrz komentarz 2).

 

– Unikaj przesuwania poszkodowanego oraz zdejmowania jego ubrania/kasku bez potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady są dosyć logiczne,ale jeśli chodzi o jazdę w grupie to najlepszym doradcą jest po prostu zdrowy rozsądek i wyobraźnia

Tego brakuje najbardziej chbya. Ostatnio polatałem w grupie młodszych kolegów i można powiedzieć, że samozagłada jest bardzo prawdopodobna.

 

pzdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...