Skocz do zawartości

POMOCY z elektrotechniki!


Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak:

Jutro mam laborki z elektrotechniki. Będzie wejściówka, pytanie, ogólny sprawdzian wiedzy. Niestety ilość książek zawierających sedno sprawy (odpowiedzi na poniższe pytania) jest ograniczona i się nie załapałem... Będąc lekką nogą z elektrotechniki nie chcę bazować na własnej wiedzy, dlatego proszę Was o pomoc. Pod podanym linkiem znajdują się 3 ćwiczenia, ja mam się nauczyć na ćwiczenie numer 8.

http://www.it.pw.edu.pl/wydzial/zaklady/es...nne/info789.pdf

 

Chodzi mi o krótkie odpowiedzi, takie, by wystarczyły na krótką ustną odpytywankę. Na moje oko większość pytań to szybkostrzały - umiesz lub nie. Jakakolwiek pomoc będzie mile widziana. Mi pozostaje przekopywać domowe książki o elektrotechnice... Może coś znajdę.

 

Pytań jest tyle ile kropek - 16. Dla ułatwienia piszcie numer pytania i odpowiedź.

 

Wielkie wirtualne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wiedziałem o co biega ale teraz pozostał mi jakiś cień tej wiedzy więc spróbuje napisać jak działa silnik elektryczny. Zakładam że budowę znasz w miarę.

1. podajemy napięcie na wirnik ( zwany też twornikiem)

2. w uzwojeniu wirnika wytwarza się pole magnetyczne które odpycha się od pola które mamy non stop dzięki stojanowi

3. wtedy wirnik obraca się o kawałek i przez szczotki napięcie przechodzi na kolejną działkę komutatora

4. wytwarza się znowu pole magnetyczne

5. i znowu pola się odpychają i wirnik się powoli kręci

6 i tak to w kółko zapie**ala

 

żeby zmienić kierunek ruchu silnika wystarczy zmienić biegunowość podanego napięcia

 

budowa maszyny prądu stałego to : stojan, wirnik, komutator, szczotki, bieguny pomocnicze...

 

więcej nie pamiętam ale to wszystko jest proste jak budowa cepa więc spoko dasz rade

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam i ja małe conieco:

 

- niewłaściwy przebieg procesu komutacji objawia się iskrzeniem na komutatorze.

- indukowana siła elektromotoryczna zależy od prędkości obrotowej wirnika E=(stała k)*strumień*(prędkość n)

- moment zależy od prądu: M=stała*strumień*(prąd wirnika)

- zestyk komutator -szczotki umożliwia przepływ prądu z nieruchomego stojana do wirnika

- straty w maszynie prądu stałego: (straty mechaniczne w łożyskach, straty w rdzeniu -prądy wirowe oraz histereza, straty w uzwojeniach, straty przejścia pomiedzy komutatorem a szczotkami, straty w uzwojeniu wzbudzającym)

- regulacja prędkości silników prądu stałego: n=(U-Iwirnika(Rwirnika+Rbocznik_uzw_wirnika))/(stała*strumień)

 

- zmiana kieruknu wirowania silnika szeregowego oraz bocznikowym: zmiana kierunku prądu w uzwojeniu wzbudzenia przy niezmienionym w wirniku i na odwrót

to tak z marszu jeśli będziesz potrzebował więcej szczegółów daj znać kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie mata!

 

Twoje pytania nie sa z elektrotechniki tylko z maszyn elektrycznych, a to duza roznica. Jesli chcialbyc ze z tego doksztalcic to wiekszosc odpowiedzi znajdziesz w ksiazkach Pana W.Latka (maszyny elektryczne i zarys maszyn elektrycznych) oraz tu:

http://studia.korba.pl/sciagi/mechanika/1,5197,663,art.html

niestety ja nie jestem z nich zbyt mocny bo moje specjalnosc to elektroenergetyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i w sumie najwazniejsza rzecz, moze nie dokonca koledzy napisali. ze wzgledu na co stosuje sie silniki pradu stalego??

 

moment zależy od prądu: M=stała*strumień*(prąd wirnika)

 

no i co z tego?

 

ano to, ze w przy predkosci zero w chwili rozruchu dysponujemy momentem znamionowym (najwiekszym), ktory pozniej maleje.

 

dlatego silniki pradu stalego doskonale sprawdzaja sie np jako rozruszniki wszelkiej masci urzadzen, od motocykli, po agregaty pradotworcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...