Skocz do zawartości

wymiana płynu chłodniczego-HELP!!!


machony
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moze to banalne pytanie ale gdzie jest korek spustowy płynu

chłodniczego(Honda cb500 97r. PC32). :crossy:

Czy po zalaniu nowego

płynu trzeba odpowietrzyc układ? Jeśli tak to w jaki sposób.

Korek wlewu znajduje się w najwyższym punkcie układu.

POZDRO

:icon_biggrin: :biggrin: :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

nie wiem jak w cb ale w mojej w pompie wodnej jest śróbka z podkładką , którą się wykręca i płyn sobie przez nią leci

śróbkę zakręcasz, zalewasz nowym płynem , czekasz chwilę, dolewasz

mozesz jeszcze ponaciskać przewody żeby lepiej odpowietrzyć układ

zakręcasz korek ,odpalasz, nadal możesz na pracujacym silniku naciskać przewody

kiedy włączy się wentylator wyłączasz silnik

jak wystygnie sprawdzasz pozim płynu w chłodnicy i jeśli trzeba dolewasz

tak zrobiłem u siebie i działa

z tego co wiem nie ma tam żadnych zaworków do odpowietrzania

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim 2002gsxr600 instrukcja mowi" zdejmij rure gumowa z pompy i zlej plyn chlodzacy". Poniewaz to jest

pod silnikiem caly plyn chlodniczy scieka,pozniej,po zalozeniu z powrotem rury,dolewasz plyn do chlodnicy ,az sie wypelni,i nie zapomnij wypelnic zbiorniczka wyrownawczego,jak zastartujesz moto i pojezdzisz to uklad chlodzenia wciagnie ze zbiornika wyrownawczego tyle ile potrzebuje plynu. Pamietaj,aby zawsze trzymac poziom plynu w zbiorniczku wyrownawczym do "full".Ponadto ja mieszam plyn chlodniczy 50/50 z woda destylowana,ale to i tak wszyscy wiedza.Pzdr M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn mieszamy 1:1 z woda jesli jet to koncentrat, ja takim mam, niewiem czy istnieją niekoncentraty ale lepiej przeczytac niz potem sie zastanawiac jak rozdzielic płyn od wody (bo moze sie nie dac)...

 

Kocham pisac o suzi RG80 w tematach o CB500 (bo to przeciez prawie to samo) ma na górze głowicy śrubkę, właśnie do odpowietrzania. Mimo że korek w chłodnicy jest najwyższym punktem to i tą śrobkę (M6 o ile pamietam) odkręcamy choć nie jest ona najwyższym punktem układu. Zauważyłem ja dopiero jak zdejmowałem głowice.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynu raczej się nie miesza pół na pół z wodą destylowaną.Najwyżej koncentrat z wodą.

Jak rozcieńczysz gotowy płyn wodą to może zamarznać już w temp -15 stopnii.

Myśle Matusta że pomyliłeś pojęcie płynu z koncentratem ;)

Też mnie czeka wymiana płynu chłodzącego i tak sie zastanawiam jaki wlać.Niby Petrygo tez sie nadaje do aluminiowych chłodnic...Fakt jest tani-ale co tanie to przeważnie nienajlepszej jakości.Jaki polecacie płyn?

Aha-kuba 195 -napisał że przed wymiana należy zagrzać moto...hmm

Sam nie wiem-może tylko troszke zeby włączył sie duży obieg(na chłodnice) i troche przepompował sie ten stary płyn z wszystkimi syfami...Lepiej potem wszystko ścieknie i układ bedzie czystszy.Ale nie radze grzać do do włączenia sie wentylatora-bo po spuszczeniu tak goracego płynu i ponownym zalaniu nowym(zimnym)płynem grozi pekniecie głowicy.To tak na mój chłopski rozum ;)

Ostatnio wymieniałem płyn w zx9 i w ogóle nie grzałem silnika.Spusciłem stary plyn i potem małym wężykiem zalałem układ(płukałem) czystą wodą i tak lałem wode pare minut.Nie uwierzycie-ze śruby spustowej dlugo leciała woda o zabarwieniu rdzawym.Może dlatego że moto kupiłem powypadkowe z Włoch gdzie długo stało bez wody w układzie i zaszło wszystko rdzawym nalotem.Takie płukanko pomogło na 102 :biggrin:

Jak sie zrobi cieplej wymienie w mojej cbrce :biggrin:

Jakim specyfikiem najlepiej zalać układ-(tyle teraz tego na rynku....)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zapytam- bo w styczniu oddałem moto do serwisu celem m.in. wymiany płynu chłodzącego. Przed wymianą po paru minutach jazdy wskazówka temperatury podnosiła się powyżej białego pola ©. Ostatnio jeździłem przy temperaturze 10', i przez 10km wspomniana wskazówka nie osiągnęła poziomu ponad to białe pole oznaczające zimy silnik.

Może wiecie co jest grane? Czy ten nowy płyn ma o wiele lepsze parametry chłodzące, czy też może nie zrobiono odpowietrzenia tak jak trzeba.?

Nie chcę pomykać na niedogrzanym silniku bo wiadomo, że to zdrowe dla niego nie jest.

 

Napiszcie co o tym myślicie.

pozdrawiam

davgor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha-kuba 195 -napisał że przed wymiana należy zagrzać moto...hmm

Sam nie wiem-może tylko troszke zeby włączył sie duży obieg(na chłodnice) i troche przepompował sie ten stary płyn z wszystkimi syfami...Lepiej potem wszystko ścieknie i układ bedzie czystszy.Ale nie radze grzać do do włączenia sie wentylatora-bo po spuszczeniu tak goracego płynu i ponownym zalaniu nowym(zimnym)płynem grozi pekniecie głowicy.To tak na mój chłopski rozum :icon_rolleyes:

Ja powiem tak: sprobuj tylko odkrecic korek od chlodnicy kiedy silnik jest goracy... :icon_biggrin:. Uwazaj zebys sie nie poparzyl. Plyn chlodzacy zmienia sie kiedy silnik jest zimny. W serwisowce wyraznie jest napisane ze nawet poziom plynu chlodzacego powinno sprawdzac sie przy zimnym silniku (tak przynajmniej podaje moja i kilka innych). To olej wymiania sie kiedy silnik jest nagrzany. Wtedy latwiej splywa. Plyn chlodzacy nie ma az takiej gestosci kiedy ma niska temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słysze zeby płyn wymieniać przy gorącym silniku.

Zaryzykuje nawet stwierdzenie ze takie rzeczy moze napisać tylko kompletny amator.

Jeszcze ktoś sobie krzywde zrobi.

 

A moja rada dodatkowa jest jeszcze taka zebys jednak sprawdził przynajmniej pojemnosc swojego układu i spradził czy tyle własnie wyleciało, podczas wypuszczania, bo np u mnie otwarcie wlewu oraz korka spustowego nie daje pełnego efeku- bo układ na zasadzie podciśnienia wyleje tylko połowe. Dopiero trzeba otworzyć drugą śrubkę - wtedy wypływa reszta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...