Skocz do zawartości

Proble z oponami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam pewien poważny problem z oponami ale zacznę od początku.

Posiadam motor Yamahe FJ 1200A, do którego powinny być montowane opony: przód: 120/70 VR 17,

tył: 150/80 VR 16, wszystko by było dobrze gdybym się nie pośpieszył i kupił nową oponę :150/80 - 16 TL 71H TK 17 CONTI-TOUR na tył. Wiem już teraz że indeks prędkości się nie zgadza (ta nowa to max 210), wszystko przez moją niewiedzę i pośpiech.

Mam teraz pytanie jakie będą skutki jazdy na takiej oponie?

Przód też muszę zmienić, więc nie wiem czy szukać z indeksem H czy może spróbować sprzedać tą nową i obie kupić z indeksem V, jednak sprzedanie jej bez straty może być dużym problemem.

:buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz śmigać ponad 2 paki na turystyku? Ogólnie jeśli chodzi o indeks prędkości to zawsze jest większy zapas. Prędkość opony to zjawisko tak jakby twardości i sprężystości opony. Jeżeli sprzęt stoji to na dole jest tak jakby balon bo opona jest tam obciążona. Jak ruszasz to ten balon na dole też jest tyle że prostuje się w momencie jazdy w momencie ruchu po okręgu i dalej jadąc nie czujesz żadnego bicia bo opona się prostuje. I teraz tak: Jeżeli opona ma max 100km/h a Ty pojedziesz 150 to ten balon który jest na dole nie zdązy się wyprostować i będzie bił spowrotem w asfalt. Tak że po znacznym przekroczeniu prędkości opony zacznie ona łomotać jakby traciła wyważenie. Efekt i skutki można sobie wyobrazić. W mniejszych prędkościach nie przewiduje różnicy. I tak to jest po krótce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NTV 650

 

Widzisz tak to w zyciu jest : Chytry dwa razy traci ! ! ! oraz w zyciu spotykasz sie conajmniej dwa razy.

 

Jak ktos cos dla Ciebie robi i to za friko to wypada mu za to chociarz prywatnie poprzez PW podziekowac

 

nieuwazasz ???

 

:buttrock:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Indeks prędkości opony nie wskazuje jedynie do jakich prędkości można ją użytkować. Wiele osób zakłada opony o niższym indeksie ze względu na cenę i tłumaczy to tym że nie będą tej prędkości przekraczać. Niestety indeks prędkości ma też decydujące znaczenie w przypadku przyśpieszania i hamowania, opona jest fabrycznie dobrana do mocy motocykla. I po prostu może się okazać że maszyna zacznie CI się dziwnie zachowywać przy przyśpieszaniu czy hamowaniu.

Pozdrawiam:_)

 

edit. Jeśli jeszcze się zadręczasz, nie ma rozwiązania, jeśli ją założysz, jeździsz ryzykując zdrowie i życie.

Można kombinować, porównaj indeksy nośności obu opon, jeśli są takie same, możesz wyciągnąć jakieś wnioski, ale rób to sam, na swój rachunek.

Dowiedziałem się też że polskie prawo nie dopuszcza obniżenia indeksów opony, czyli gdyby coś Ci się przytrafiło i byłoby to przez kogoś oceniane, to może się okazać, że np. ubezpieczalnia się wypnie, bo miałeś założoną oponę niedostosowaną do danego pojazdu.

Edytowane przez grey_cinnamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary !

 

To ze nie kupiles opon to zaden problem. Nie musiales.

 

Mnie jednak uczyli, ze jak ktos cos dla mnie robi i sie fatyguje to wypada mu chociaz dziekuje powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NTV 650

 

Widzisz tak to w zyciu jest : Chytry dwa razy traci ! ! ! oraz w zyciu spotykasz sie conajmniej dwa razy.

 

Jak ktos cos dla Ciebie robi i to za friko to wypada mu za to chociarz prywatnie poprzez PW podziekowac

 

nieuwazasz ???

 

:biggrin:

CHOCIAŻ!!!! Wracaj już do Polski :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pawelmoto2

to ustalmy że zachowałem się źle i zakończmy tą sprawę, jeżeli potrafisz rozwiązać mój problem to będę wdzięczny a jak nie to to też dzięki

 

najprostsze rozwiazanie problemu, zakladasz ta gume co masz ta kiepska i jedziesz gdzies w fajne miejsce palisz lacza tlum sie cieszy ty tez i jest git opony nie ma wiec bez bolu kupujesz nowa wlasciwa i nie myslisz co bylo kiedys bo inaczej sie zadreczysz przez glupi kawalek gumy

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprostsze rozwiazanie problemu, zakladasz ta gume co masz ta kiepska i jedziesz gdzies w fajne miejsce palisz lacza tlum sie cieszy ty tez i jest git opony nie ma wiec bez bolu kupujesz nowa wlasciwa i nie myslisz co bylo kiedys bo inaczej sie zadreczysz przez glupi kawalek gumy

pozdro

 

:icon_biggrin: Stary FJ to nie R1, oczywiście że da sie przypiec ale sprawa się toczy wokół dolarów. Najlepiej wystaw to na allegro, myśle że długo nie będziesz czekał. Dozbieraj keszu i na wiosne kup to co się należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...