Skocz do zawartości

załatwienie papierów


tazz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hej czy ktoś mógłby mi doradzić co mam zrobić z moim problemem??

dokładnie chodzi o załatwienie papierów na motocykl sprowadzony 8 lat temu z niemiec. w polsce nie był rejestrowany ani opacany poprostu nic. papiery są nieprzetłumaczone. moto jest legalny ale nie wiem jak mam załatwiać formalności aby go zarejestrowac i być pełnoprawnym właścicielem. prosze o pomoc i z góry dziex :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przetłumaczyć wszystkie "niemieckie" papiery u tłumacza przysięgłego, który na tłumaczeniu przybije pieczątkę, że jest ono zgodne z oryginałem. Potem lecisz ze wszystkimi papierami jakie masz do Urzędu Komunikacji. Powinieneś mieć: Umowa kupna-sprzedaży, stary dowód rejestracyjny motocykla (niemiecki), kartę pojazdu (jeśli posiadasz), pismo z urzędu celnego o zapłaceniu podatku, dowód osobisty, sto złotych (chyba wychodzi trochę mniej, ale lepiej mieć zapas szmalcu) i już. Dostaniesz od ręki tymczasową rejestrację ważną 1 miesiąc oraz tablicę rejestracyjną. Musisz odrazu ubezpieczyć moto, aby poruszać się po drodze legalnie. Po miesiącu przychodzisz znow do tegoż samego Urzędu (z tymczasowym dowodem rejestracyjnym i dowodem osobistym) i odbierasz "twardy" dowód rejestracyjny. Chyba o niczym nie zapomniałem. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z przeglądem wystarczy tylko iśc do gminy. Ja też niedawno sprowadziłem motocykl 80cm i chce go zarejestrowac na motorower i jest problem ponieważ w niemieckim brifie pisze pojemnośc 79 cm.

Co radzicei?

 

doradzamy przestrzeganie prawa obowiązującego w tym kraju :)

...czyli nie pytaj publicznie, jak łamać prawo

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przetłumaczyć wszystkie "niemieckie" papiery u tłumacza przysięgłego, który na tłumaczeniu przybije pieczątkę, że jest ono zgodne z oryginałem. Potem lecisz ze wszystkimi papierami jakie masz do Urzędu Komunikacji. Powinieneś mieć: Umowa kupna-sprzedaży, stary dowód rejestracyjny motocykla (niemiecki), kartę pojazdu (jeśli posiadasz), pismo z urzędu celnego o zapłaceniu podatku, dowód osobisty, sto złotych (chyba wychodzi trochę mniej, ale lepiej mieć zapas szmalcu) i już. Dostaniesz od ręki tymczasową rejestrację ważną 1 miesiąc oraz tablicę rejestracyjną. Musisz odrazu ubezpieczyć moto, aby poruszać się po drodze legalnie. Po miesiącu przychodzisz znow do tegoż samego Urzędu (z tymczasowym dowodem rejestracyjnym i dowodem osobistym) i odbierasz "twardy" dowód rejestracyjny. Chyba o niczym nie zapomniałem. pozdrawiam.

 

 

Masz troche przedawnione informacje drogi kolego..

Ja przechodzilem przez rejestracje niemca w lipcu, mam nadzieje ze od tego czasu sie nic nie zmienilo.

Wygladalo to tak:

 

co do tlumaczenia dokumentow, to przelec sie do swojego wydzialu komunikacji i tam zapytaj czego wymagaja..

u mnie np. nie trzeba bylo tlumaczyc Briefu (dzieki czemu zaoszczedzilem ok 100 zl), a tylko niemiecki dowod rejestracyjny (35 zl za strone u tlumacza przysieglego, chociaz teraz mozna powolywac sie na stawki urzedowe, ktore chyba wynosza 22 zl za strone)

 

ogolnie musisz miec:

-Brief

-Abmeldung (wymeldowanie, popularna zielona karta) lub Fahrzeugschein (mala biala ksiazeczka - niemiecki dowod rejestracyjny)

-tlumaczenie tego, czego wymagaja w W. Kom.

-umowe K-S -> najlepiej sporzadzic polsko-niemiecka, wtedy nie musisz jej tlumaczyc. jezeli masz namiar na goscia, to zagadaj z nim zeby ja podpisac. jak nie, to chyba nie masz innej opcji, jak spisac ja na lewo (czego osobiscie nie popiera wiele osob z tego forum, jest nielegalne i karalne -> inna sprawa ze da sie w ten sposob zalatwic sprawe :) )

-podatek vat 24/25 z urzedu skarbowego - koszt to ok 150 zl niezaleznie od kwoty pojazdu. lecisz do skarbowki i mowisz pani w okienku ze chcesz wypelnic formularz vat 24, dostajesz, wypelniasz, placisz skladke na pana prezydenta i jego partie, dostajesz vat 24 z ktorym juz mozesz isc do W. Kom, czekasz od paru dni do 2 tygodni i dostajesz vat 25, ktory ci sie do niczego nie przyda w zyciu..

-przeglad techniczny

 

-cła nie musisz opłacać - motocykle z UE sa zwolnione z tego dobrodziejstwa

pierwsz

 

zalatw to w tej kolejnosci, zebys sie nie nalatal za mocno, przy okazji masz kosztorys:

- telefon do W. Kom czego w ogole od ciebie oczekuja (wg. cennika TPSA...)

-tlumaczenie (35 lub mniej za strone a4)

-skarbowka - za vat 24/25 zaplacisz 150 zl

--przeglad na stacji diagnostycznej (1-szy przeglad pojazdu nierejestr w kraju to 120 zl, nastepne juz po lowe mniej)

-W. Kom po dowod rejestr "miekki" + karta pojazdu = ok 200 zl

-OC - zaleznie od firmy - w PZU placilem 120 zl/rok

-W. Kom po 30 dniach po "twardy" dowod

KTM LC4 400 SC '95

Honda CB 1100 Bol D'or '83

DKW KM 200 '35

www.bikepics,com/members/thefex/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz troche przedawnione informacje drogi kolego..

Ja przechodzilem przez rejestracje niemca w lipcu, mam nadzieje ze od tego czasu sie nic nie zmienilo.

 

To ze rejestrowales w lipcu to nie znaczy ze rejestracja moto sprowadzonego 8 lat temu wyglada tak samo. Ty sprowadziles moto z UE a on ma moto jeszcze sprowadzone jak nie bylismy w UE. Ja rejestrujac Yamahe DT sprowadzona w 98 z francji, musialem przedstawic tlumaczenia, umowe KS lub Fak.Vat i oplacenie cla. Motor byl rejestrowany na starych zasadach mimo iz juz obowiazywaly nowe ze wzgledu ze byl sporwadzony w 98. Musialem wyrobic probny dowod i czekac miesiac na decyzje Urzedu celnego czy clo zostalo oplacone w terminie (1 miesiac) jezeli tak to karta pojazdu kosztowala mnie 75zl jezeli nie to 1000zl. Radze ci zadzwonic do WK i dowiedziec sie co i jak. A i jeszcze jedno, motor masz na Fak. VAT czy na umowe KS??

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...