Skocz do zawartości

Wysokość znaków drogowych


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w Angli i w Belgii (w europie chyba tez) slyszalem ze (podobno) przepisy bardzo dokladnie okreslaja wysokosc znakow drogowych, ich rozmiary, grubosc linii itp, itd. i jesli np udowodnimy ze znak ma nieprawidlowa wysokosc to taki znak jest uwazany za niewazny. Czepiajac sie przepisow :biggrin: teoretycznie jesli znaki zakazu czy ograniczen maja miec wysokosc (bede strzelal) 250 cm - a zmierzymy bedzie mial 260 to takowy znak jest niewazny. Pytanie tylko czy w przepisach sa sformulowania typu "co najmniej" lub podane wysokosci "od " "do" :biggrin:

prawo np w przypadku alkoholu jasno mowi ze ten co ma 0,19 to jest ok, a ten co ma 0,21 to przestepca ... a roznica zadna - ze znakami jest tak samo. Po rozmowie z prawnikiem w pracy, powiedzial ze od strony prawnej (jesli takie wysokosci sa sprecyzowane dokladnie) to licza sie cyfry i tyle....

Na marginesie nie wierze zeby w polsce ktokolwiek pilnowal wysokosci wieszania znakow ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, ze jest to wyraznie okreslone - nawet to jaki rodzaj folii odblaskowej nalezy uzyc na znaku. Problem w tym, ze nasze prawo wyroznia az 5 rodzajow znaku (co do wielkosci): od wielkiego po mini. Kolejny przepis odsyla gdzie jaki znak wielkosciowo ma byc ustawiony.

 

Info o wysokosci:

 

Wielkie: 1200 +300n (cokolwiek to "n znaczy)

Duze: 900 +225n

Srednie: 600 +150n

małe: 600 +150n

mini: 400 + 100n

Dane w mm - jak wnioskuje chodzi tu o dlugosc slupka. Do tego trzeba doliczyc dlugosc boku (rozne dane w zaleznosci od rodzaju znaku - srednio 1000mm dla z.zakazu i 1.200mm dla pozostalych).

Z reszta odsylam do tego rozporzadzenia - jest tam masa tabelek, ktorych nie da sie niestety skopiowac do posta na forum.

 

Ja osobiscie raz utarlem nosa policjantowi, ktory chcial chyba zablysnac przed komendatem probujac wypisac mandat za zle zaparkowany firmowy samochod naszej Kancelarii. Udokumentowali ladnie miejsce zaparkowania na fotce, zadzwonili do firmy, ze prosza o stawienie sie itp. Z racji, ze ja najczesciej jezdze tym samochodem wyslano mnie. Domyslalem sie o co chodzi wiec poszedlem "przygotowany" :biggrin: .

Umiejscowienie znakow okresla Rozporzadzenie o szczegolowych warunkach technicznych dla znakow i sygnalow drogowych.

Policjant przypierniczyl sie, ze zaparkowalem w strefie zamieszkania poza miejscem wyznaczonym. Wysluchalem go grzecznie juz widzialem jak mu sie mordka zaokragla jak zaczyna mi tu taryfikatorem przed oczami machac. A ja mu krotkie pytanie: czy zna Pan rozporzadzenie o warunkach technicznych dla znakow drogowych? Mina mu oklapla i siedzial potulnie jak baranek i sluchal co mam mu do powiedzenia.

A ja krotko: ze znak "Strefa zamieszkania" na tej drodze nie obowiazuje, bo stoi po zlej stronie drogi (stal po lewej). Gosc stracil grunt pod nogami wiec zaczal mi tu mowic, ze i tak sie mandat sie nalezy, bo to droga dojazdowa do bloku, a wiec przepisy pozarowe itp. Nagadal sie i na koniec odpowiedzial czy chociaz moze zapisac, ze udzialil mi pouczenia? :biggrin: Mozna wiec powiedziec, ze wypracowalismy kompromis - choc gosc juz mial przygotowany bloczek do wypisania mandatu.

 

Tydzien po mojej milej rozmowie na komendzie przekopali znak na wlasciwa strone drogi... :biggrin:

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tyko tyle że wielkość znaków ma znaczenie bo sam byłem świadkiem kiedy pan policjant odmówił odbioru robót właśnie z tego ze względu. Swoją drogą jeżdżę po mieście i widzę że gro znaków jest 'niewymiarowa' :biggrin: POZDRO!

Edytowane przez kardan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrych parę lat temu, jak jeszcze mase ludzi zjeżdzało się na pas koło nidzicy, gliniarze postanowili rozpędzić imprezę (nielegalną zresztą) i zabłysnąć w oczach praworządnych obywateli. zablokowali cały pas ustawiając znaki "zakaz zatrzymywania się" i "ograniczenie prędkości do 40km/h". prędkości nie pamiętam dokładnie. istotne w tym jest to, że znaki postawione przez panów policjantów były strasznie mikrych gabarytów i pechowcy (w tym ja) którzy nieco przekroczyli, odmawiali przyjęcia mandatów z racji ich wyglądu. niestety w sądzie przegrałem, jako uzasadnienie usłyszałem, że policja w sytuacjach wyjątkowych ma prawo ustawić znaki nie odpowiadające wymiarom przewidzianych w przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Ciekawe. A nie wiecie na jakiej wysokości musi być taki znak?

U nas (sprawa opisywana w lokalnych gazetach) na osiedlu jedna z dróg dojazdowych jest jednokierunkowa... na odcinku ok 20 m.

Dlaczego? Ano dlatego, że na wcześniejszym odcinku ma dom jeden z radnych krakowskich. I w ten oto sposób (ustawieniem zakazu) ograniczył sobie ruch o połowę. Ci z domków maja w dwie strony, dalej jest jednokierunkowa i mieszkańcy "osiedla" (AŻ 4 bloki) mają tylko wjazd; wyjazd dookoła.

Jest to kłopotliwe, szczególnie dla ludzi odwożących dzieci do przedszkola. Dojazd ta krótszą - obecnie jednokierunkowa drogą to kilkaset metrów. Dookoła ze 3 km, z zawrotką na jednym sprzyżowaniu i 3 razy światła po drodze...

Protesty nic nie dały. Znak regularnie był zamalowywany czarną farbą, + oczka i uśmieszek na żółto. W końcu powieszony został na tyle wysoko, że jest ciężko dostać. (Nie, to nie ja maluję, ale bardzo mi sie zamysł artystyczny podobał). Kilkanaście razy kawałek dalej czaiła się policja.

Czy taki znak jest ważny?

Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne.

Bertrand Russell

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...