Skocz do zawartości

Prostownik i wartość prądu ładowania


Gość Mzzz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanko. Czy możliwe jest przerobienie prostownika do ładowania akumulatora tak żeby nie ładował prądem 14V 4A tylko 14V 0,5A????

 

Mam dwa takie prostowniki i żadnym nie mogę ładowac akumulatora o pojemności 5Ah ze względu na przedwczesne gazowanie i szybkie rozladowanie go po takim ładowaniu.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić można wszystko, tylko że taniej będzie chyba kupić drugi prostownik.

Ale jest domowy sposób. Albo w obwód ładowania włożysz dużą żarówkę np. 12 V 45 W, która zmniejszy nieco ilość amperów ładowania, albo do twojego akumulatora podłączysz równolegle!!! drugi, wtedy pojemności się dodadzą i będziesz mógł ładować je większym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić można wszystko, tylko że taniej będzie chyba kupić drugi prostownik.

Ale jest domowy sposób. Albo w obwód ładowania włożysz dużą żarówkę np. 12 V 45 W, która zmniejszy nieco ilość amperów ładowania, albo do twojego akumulatora podłączysz równolegle!!! drugi, wtedy pojemności się dodadzą i będziesz mógł ładować je większym prądem.

 

Dokładnie !! to stary i prosty sposób. Kiedyś robili nawet takie prostowniki w których nie było transformatora tylko jedna dioda selenowa i żarówka o małej mocy i oto cały prostownik. Wpinało się to do sieci 220 V !! Wiem że to niedorzeczne ale tak właśnie było.

Na żarówce następował bardzo durzy spadek napięcia. W dodatku żarówka służyła jako sygnalizator. Na początku przy dużym prądzie świeciła jaśniej a w miarę naładowywania się akumulatora przygasała. Aby zwiększyć prąd ładowania przy większym akumulatorze trzeba było zastosować mocniejszą żarówkę. Niezłe nie :?: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem owych sposobów i np żarówka 5W wstawiona szeregowo w ten obwód obniżała znacznie wartość prądu jednak obniżała też napięcie ładowania do 8V. Podobnie zachowuje się żarówka 45W (obniża prąd do 2A i 10V).

 

Co zatem zrobić aby napięcie ładowania pozostało niezmienne i wynosiło 14V????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw podłączony ten zestaw – akumulator + żarówka i poczekaj kilkanascie minut. Z tego co piszesz akumulator jest strasznie wyładowany skoro na jego biegunach namierzyłeś 8 V

Zostaw na razie ta słabą żarówkę może 10 W i podładuj go chwile. A następnie zmierz napięcie. Na pewno będzie wyższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowałem parę godzin akumulator z 10W żarówką, napięcie po takim ładowaniu wzrosło z 6V do 9V. Jednak na drugi dzień jego napięcie znowu spadło do 6V.

 

Czy to oznacza że jest on uszkodzony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli prad ładowania ma spaśc to należy "bardziej" obciazyc wyjście prostownika wiec wydaje mi sie że prawidłowe bedzie podłączenie zarówki z akumulatorem równolegle a nie szeregowo!Cżęść prądu odbiera wtedy akumulator a część żarówka.

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli prad ładowania ma spaśc to należy "bardziej" obciazyc wyjście prostownika wiec wydaje mi sie że prawidłowe bedzie podłączenie zarówki z akumulatorem równolegle a nie szeregowo!Cżęść prądu odbiera wtedy akumulator a część żarówka.

 

Opisujecie sytuacje jakby prostownik był źródłem prądowym a on takim źródłem nie jest.

Jeżeli podłączymy żarówkę na zaciskach prostownika to zmniejszy się prąd ładowania akumulatora ponieważ zmniejszy się napięcie. Wynika to z ze zwiększenia strat na mostku prostowniczym. Ale żeby znacznie zmniejszyć prąd ładowania musielibyśmy znacznie obciążyć prostownik. Jeżeli zastosujemy żarówkę i połączymy ja szeregowo to właśnie robimy z prostownika + żarówka źródło prądowe czyli co byśmy nie podpięli mamy praktycznie ten sam prąd w obwodzie. Dzieje się to dlatego że rezystancja wewnętrzna źródła będzie dużo dużo większa od rezystancji całego obwodu, i to ona praktycznie ogranicza prąd w obwodzie.

 

Jest jeszcze mały bajer he he . Kompensacja temperaturowa.

Jak wiadomo rezystancja właściwa zależy od temperatury i wraz z jej wzrostem rośnie także rezystancja. Tak wiec jeżeli na początku podczas gdy akumulator jest rozładowany i chce wziąć więcej prądu żarówka zaczyna świecić jasno i w ten sposób zwiększa swoja rezystancje. Gdy akumulator jest już doładowany, prąd ładowania spada żarówka świeci wiec słabiej ale jej rezystancja maleje dzięki czemu prąd ładowania spada wolniej niż gdyby takiej kompensacji nie było.

Popatrzcie taki prosty prostownik a tyle ciekawych rzeczy

 

Jak by ktoś chciał więcej o prostownikach to tu jest stronka

 

http://www.elektronika.qs.pl/zasilacze.html

bardzo prosto i przystępnie napisane- polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...