Skocz do zawartości

Aprilia rx zawór rave


Porcu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo, że rozrząd w dwusuwowym silniku stanowi tłok, który otwiera i zamyka okna w cylindrze. Czasy otwierania, zamykania określa się w stopniach położenia wału korbowego i powierzchni okien. Wielkości te otrzymuje się w trakcie obliczeń przy konstruowaniu silnika.

W efekcie, wysilone silniki, dla osiągnięcia maksymalnej sprawności i mocy wymagają różnych czasów-powierzchni okien wydechowych. Nie będę się rozpisywał bo to obszerny temat, w 1971r Hiroshi Naito z Yamahy opublikował artykuł o roli, wielkości okien wydechowych, w ślad za nim podążyli Kawasaki i Suzuki. Zamieszczam wykres momentu obrotowego silnika Suzuki RG125, gdzie w celach prób unieruchomiono zawór w pozycji zamkniętej i całkowicie otwartej. Widać jak rozklada się moment obrotowy, jego wzrost na niskich i średnich obrotach wału korbowego przy zamkniętym zaworze i ogromna poprawa na maksymalnych rpm przy otwartym.

http://img224.imageshack.us/img224/1979/skanujsmall9oy.png

Na poniższych rys. widać zawór wydechowy stosowany w Cagiva Mito125. Takie o płaskim kształcie są obecnie najbardziej rozpowszechnione, podobne stosuje Aprilia.

http://img264.imageshack.us/img264/4039/zawwyd4se.jpg

Spotykane też są inne rozwiązania

http://img205.imageshack.us/img205/929/1small2sl.jpg

Dwucylindrowy silnik Yamahy RD350 z obrotowym mechanizmem podnoszącym lub opuszczającym krawędź okna wydechowego.

 

http://img301.imageshack.us/img301/8799/2small8qk.jpg

W Kawasaki spotkać można było mechanizm otwierający dodatkowe kanały wydechowe.

Edytowane przez mifa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam że jak tydzień temu zastanawiałem sie nad tym zaworem to zdjąłem bak i pod nim jest to urządzenie - położyłem bak na stole z rurką paliwa podpiętą i odpaliłem moto - linka pociągana jest w pewnym momencie po przekroczeniu pewnych doś wysokich obrotów - moto wtedy chodzi na tyle głośno że nie słychać żadnego dźwięku przy podnoszeniu zaworu (tym bardziej że mam dość głośny wydech). JAk ktoś chce wiedzieć czy zawór działa czy nie to najlepiej zdjąć bak, odpalić i zobaczyć czy się rusza mechanizm - proste i szybki rozwiązanie. Nie próbowałem jeździć bez zaworu więc nie wiem jak się wtedy zachowuje - dla ciekawostki napisze wam ciekawostkę.

Pewnego dnia odpalam moto - jade kika metrów i moto staje jak wryte - kaplica. Okazało się że ktoś, albo nawet i ja, włożył tą płytkę (zawór) przekcony o 180 stopni co spowodowało kaszankę z tłokiem (część tej płytki weszło do komory spalania) no i musiałem robić kapitalkę z tłokiem i cylindrem - chociaż cylinder nie dostał za bardzo w d_pę.

 

aha

a tu jest link do tego jak to wygląda: mechanizm sterujący zaworem znajdziecie pod nazwą Auslaßsteuerung w sam zawór to część nr 3: Schieber alu - na rysunku wyżej: Zylinder.

Edytowane przez kules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mifa Brawo :D To sie nazwya profesjonalna wypowiedz z dowodami rzeczowymi :D Co do zaworu to jestem pewnien ze jest tak jak wczesniej pislaem.But tylko przy wysokich obrotach.mozna sobie wziac na wzor CZ Cross 125 :)Ktora nie ma zaworu wydechowego,ma duze okna wydechowe i ma buta tylko w gornej fazie obrotow gdzie przy 4-8 tys obr\min ciągnie ot tak sobie :)pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam mam takie pytanie(nie będe zakladal nowego tematu) w Aprili rs 125 co steruje zaworem wydechowym?? silniczek czy elektromagnes ??

 

Bo niewiem co ma moja Aprilia rs 125 z 1997r elektromagnes czy silniczek

 

 

Już sprawdzilem podlączylem do akumulatora i ciągnie lnke jak sie podłączy czyli mam elektromagnes

Edytowane przez dafi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...