Skocz do zawartości

Elektryka w motorynce


Leho_13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak teoretycznie myslac to iskrownik daje prad zmienny. Czyli wystarczylo by wstawic transformator 6V/12V. Czy moze zle mysle ?

W sumie w sieci jest 50HZ, ale mozna zrobic fajny eksperyment i zobaczyc co z tego wyjdzie :wink:

Edytowane przez ural_zgora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładadnie tak ja napisałes "Ural" :wink: Transformator który podbije pršd zmienny idacy z iskrownika, czyli transformator który na uzwojeniu pierwotnym bedzie miał mniej zwojów nawiniete grubszym drutem, a na wtórnym bedzie nawiniety 2xcieńszym drutem ale znowu 2x wiecej zwojów. Oczywiscie trzeba wyliczyc ilosc ze wzroru, który gdzies kiedys mialem.. jak znajde to zapodam:) "Leho"-bedziesz miał troche roboty przy nawijaniu trafo, no ale skoro zależy Ci żeby miec 12V w motorynce to bedziesz musiał poswiecic troche cierpliwosci. Cała ta przetwornica to bedzie tylko transformator. Tylko w iskrowniku bedzie zmienna czestotliwosc "f", i nie wiem jak ten transformator bedzie sie zachowywał na zmiennej czestotliwosci. Kurde wiedza o transformatorach gdzies mi uleciala z głowy.. Ale poczytam cos na ten temat i zapodam info na forum.

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie dalej pomyslalem i chyba czestotliwosc nie odgrywa roli tzn jaka czestotliwosc na IN taka czestotliwosc na OUT. ??

Do zarowek mozna uzywac pradu zmiennego gdyz "bezwladnosc wlokna" jest dosyc duza i nie zauwazamy mrugania, ale przy zastosowaniu jakis LED`ow, moze byc juz to zauwazalne na wolnych obrotach (nie wiem jaka tam moze byc czestotliwosc), czyli trzeba by prostownik wsadzic. Po drugie takie diody LED trzeba spolaryzowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ural, można puscici prad zmienny na diody LED, i wtedy polaryzacja diody nie ma znaczenia, ponieważ prad zmienny na faze naprzemian z zerem na przewodach na zmiane, a szybkosc z jaka nastepuja zmiany to wlasnie jest ta czestotliwosc. Dioda podlaczona pod prad zmienny ktory wychodzi z pradnicy - iskrownika bedzie normalnie swiecila.. moze na wolnych obrotach bedzie widac mruganie..ale to naprawde nie bedzie sie rzucac w oczy.. Wiec nie trzeba zakladac prostownika:)

A co do czestotliwosci, to na uzwojeniu wtórnym bedzie ona taka sama jak na pierwotnym.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy aby zapobiec mróganiu nie wystarczy wsadzić kondensatora i walnąć pomiędzy diodą a kondensatorem rezystora?? A jeśli chodzi o światło to mi nie chodzi żeby diody świeciły prosto na drogę tylko miałem taki projekt żeby zrobić czaszę z plexy odpowiednią wygiętej i wyciętej w trójkąty identyczne złożyć to w coś jak kubek z ostrym czubkiem u dołu i to wszystko pomalowane podkładem i chromem. Niżej rysunek o co mi chodzi reszta pytań a wytłumaczę.

Obraz

Tylko odrazu mówię żę nie umiem rysować w paintcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee.. co CI da kondensator przy diodzie?? .. jak juz koniecznie chcesz to musisz założyc mostek prostowniczy, to Ci nie bedzie mrugalo.. mostek kosztuje 2zl. Oczywscie trzeba go umiec podlaczyc. A rezystory stosuje sie po to eby ograniczyc prad płynacy przez diode, przy czym wystepuje spadek napiecia.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak napisales o tym kondensatorze przy diodzie to mnie zdziwiles..

Co ja Ci moge jeszcze napisac.? Zakladaj mostek prostowniczy, potem zmierz napiecie ktore bedzie za mostkiem, nastepnie wpiepsz tam stabilizator napiecia na 5V i za tym rezystory i diody. Nikt juz Ci tu nie podpowie nic lepszego chyba.,

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiekszyc moc iskrownika możesz tylko w jeden sposób - przewinac cewki gróbszym drutem,nawijasz tyle samo zwojów co bylo ale 2x gróbszym drutem i masz wtedy 2xwieksza moc:) tylko tu sie rodzi problem.. czy uda Ci sie zmiescic tam gróbszy drut?/ Aha, no i jak juz bys mial przewijac cewki to można by nawinac 2xwiecej zwojów, wtedy bys mial 12V:)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taką odpowiedź mi chodziło. A może wiesz jak zwiększyć moc iskorwnika żeby zamiast 20W dawał z 40W albo więcej.

http://www.skutery-motocykle.pl/forum/viewtopic.php?t=1269

Przeczytaj sobie wszystko, a znajdziesz odpowiedz na twoje pytanie.

Honda CBR F4 99

 

http://www.cbrf4.blogspot.com - moja przygoda z motocyklem Honda CBR F4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...