Skocz do zawartości

Problem z rejestracja na wspolwlasiciela


data7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Niedawno zakupilismy z dziewczyna motocykl, na fakturze VAT z komisu ona jest jako wlasciciel a ja jako wspolwlasciciel. Pojechalem z wszystkimi papierami do mojego WK, zeby motocykl zarejestrowac i pani powiedziala, ze nie moze byc na mnie, bo to moja dziewczyna jest glownym wlascicielem. I tu jest moje pytanie, jak to mozliwe, ze ona jest bardziej wlascicielem niz ja, przeciez motocykl jest po polowie nasz. A nie w 30% moj a w 70% jej. Czy naprawde jest cos takiego, o czym powiedziala mi pani w okienku ? nie bylo by problemu, gdyby do WK mojej panny bylo blizej. Zmiana danych na fakturze w komisie raczej jest ostatnia deska ratunku. Czy jest mozliwosc rejestracji na wspolwlasciciela ?

 

Z gory dzieki za odpowiedzi, sprawa dla mnie niezmiernie wazna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w fakturze/umowie rzeczywiscie jest tylko ogolna wzmianka wlasciciel - współwłaściciel to trudno na tej podstawie ustalic jakie macie udzialy. Z tego co mi wiadomo druczek dowodu przewiduje mozliwosc wpisania tylko jednej osoby jako wlasciciela. Wspolwlascicieli dopisuje sie na ostatniej stronie. A skoro z faktury nie wynika jakie macie udzialy we wspolwlasnosci to pani w okienku wolala nie ryzykowac i przyjela, ze wlasciciel ma wiecej udzialow niz wspolwlasciciel.

 

Przy takim zapisie na fakturze jest to jak najbardziej rozsadne rozumowanie WK.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak napisał nasz prawnik :icon_mrgreen:

Nawet gdyby równe udziały były wyraźnie okreslone na fakturze (a jak rozumiem nie są), to w praktyce pierwszą osobę wpisują jako właściciela, a drugą na końcu jako współwłaścicela, co ma swoje plusy dodatnie :icon_twisted: , jak np. naliczanie zniżek ubezpieczeniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze wiem kto to jest wlasciciel a kto jest wspolwlasciciel i gdzie sie go wpisuje w dowodzie. Nie interesuja mnie tez logiczne czy nie logiczne wnioski pani z okienka, tylko fakty prawne. Przegladajac inne fora/grupy dowiedzialem sie, ze teoretycznie jest to bez znaczenia. Chce tylko sie jeszcze upewnic, zeby z siebie pajaca nie robic w WK.

Tak czy owak, dzieki za odpowiedzi.

 

Sory za taki ton wypowiedzi, ale denerwuje mnie ta sytuacja bo kolejne dni trace, a przy pracy 3 zmianowej ciezko jest sobie cokolwiek zaplanowac.

Bardzo prosze o konkretne odpowiedzi na zadane pytanie i jeszcze raz z gory dziekuje.

Edytowane przez data7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, po pierwsze , skoro jest współwłasność to nie ma czegoś takiego jak właściciel i współwłasciciel, są tylko współwłaściciele. art. 195 Kodeksu cywilnego : Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Art 197 : "Domniemywa się , że udziały współwłaścicieli są równe." oczywiście jeśli nigdzie nie jest napisane, że nie są równe :icon_twisted:

To dotyczy współwłasnośći w częściach ułamkowych. Może byś jeszcze współwłasność łączna. Jeśli nie macie zaznaczone ułamków na kwicie to macie współwłasność łączną: Art 196 & 2 Kc : Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika."

Wniosek jest taki: jesteście współwłaścicielami po połowie motocykla , niefortunne było oznaczenie na fakturze waściciela i współwłaściciela co mogło sugerować pani z okienka nierówny podział (choć zapis taki i tak jest błędny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma tak zarejstrowany samochód.

Na dowodzie rejestracyjnym widnieje ja i jest adnotacja urzędowa "WSPÓŁWŁASNOŚĆ".

 

Ale to jeszcze nic.

 

Przy opłacaniu składek ubezpieczeniowych ewentualne zniżki brane są od osoby która widnieje na dow.rej.

Współwłaściciel się nie liczy !

 

Pozdr.

Edytowane przez bodek_o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, po pierwsze , skoro jest współwłasność to nie ma czegoś takiego jak właściciel i współwłasciciel, są tylko współwłaściciele. art. 195 Kodeksu cywilnego : Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Art 197 : "Domniemywa się , że udziały współwłaścicieli są równe." oczywiście jeśli nigdzie nie jest napisane, że nie są równe :icon_twisted:

To dotyczy współwłasnośći w częściach ułamkowych. Może byś jeszcze współwłasność łączna. Jeśli nie macie zaznaczone ułamków na kwicie to macie współwłasność łączną: Art 196 & 2 Kc : Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika."

Wniosek jest taki: jesteście współwłaścicielami po połowie motocykla , niefortunne było oznaczenie na fakturze waściciela i współwłaściciela co mogło sugerować pani z okienka nierówny podział (choć zapis taki i tak jest błędny)

 

Troche nie tak to interpretujesz...

Po pierwsze nie mozna tu mowic o wspolwlasnosci lacznej - bo ta moze wynikac tylko z przepisow prawa (np. wspolwlasnosc małżonków).

W tym przypadku rzeczywiscie mozna byloby stosowac domniemanie, ze udzialy sa rowne, ale problem jednak w tym, ze zle jest wypisana faktura. Gdyby na fakturze jako nabywcy byly wymienione obie osoby, bez okreslania wlasciciel -wspolwlasciciel to problem mielibysmy rozwiazany.

 

Ja bym to sprobowal zalatwic jeszcze inaczej: spisac notarialnie poswiadczone oswiadczenie, iz Ty i dziewczyna zgodnie oswiadczacie, ze wasze udzialy w zakupionym pojezdzie wynosza po 50%. Tylko czy to przekona WK - tego nikt Ci nie zagwarantuje...

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo wlasnie o takie odpowiedzi mi chodzilo :icon_twisted:)) niby nie ma jasno odpowiedzi na to co mi potrzeba, ale jakies argumenty do pogadanki w WK juz mam, dzieki za Wasza pomoc, napisze jak sie sprawy potoczyly niebawem :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche nie tak to interpretujesz...

Po pierwsze nie mozna tu mowic o wspolwlasnosci lacznej - bo ta moze wynikac tylko z przepisow prawa (np. wspolwlasnosc małżonków).

W tym przypadku rzeczywiscie mozna byloby stosowac domniemanie, ze udzialy sa rowne, ale problem jednak w tym, ze zle jest wypisana faktura. Gdyby na fakturze jako nabywcy byly wymienione obie osoby, bez okreslania wlasciciel -wspolwlasciciel to problem mielibysmy rozwiazany.

 

Ja bym to sprobowal zalatwic jeszcze inaczej: spisac notarialnie poswiadczone oswiadczenie, iz Ty i dziewczyna zgodnie oswiadczacie, ze wasze udzialy w zakupionym pojezdzie wynosza po 50%. Tylko czy to przekona WK - tego nikt Ci nie zagwarantuje...

 

Nie interpretuje tylko cytuję. Jedno jest pewne, jak jest współwłasnośc to są TYLKO współwłaściciele. W poniedziłąek reszta odpowiedzi po konsultacji z prawnikiem :). ale nie wnikając w szczeguły zaatakowałbym panią w okienku domniemaniem o równych udziałach to raz, upoważnieniem drugiego współwłaściciela (znaczki skarobowe za 15 zł) do rejestracji na podst art 199 Kc i 198 Kc. A może łatwiej będzie zmienić fakturę i dać tam tylko "współwłaścicieli"?? NIe sądzę, żeby potrzebne było mieszanie w to notariusza (art 60 Kc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

 

Udalo sie, ale dzieki zmianie faktury gdzie ja zostalem wpisany jako pierwszy a dziewczyna jako druga... jak dla mnie glupie to maxymalnie, ale co zrobic. Motocykl juz jest zarejestrowany i moge spac spokojniej :notworthy: Wszystkim dziekuje za zainteresowanie sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...